Προς το περιεχόμενο

Engl fireball 60 vs Engl fireball 100


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρη εχεις υποψιν σου αυτον; --> http://www.dv247.com/guitars/bugera-trirec-infinium-valve-guitar-amp-head--84966 Μη σε φοβιζουν τα 100w του γιατί "features a Varipower dial that scales output power from 1 to 100 Watts, giving you sweet power tube saturation at apartment-friendly volumes" ;) Γι'αυτα που προσφερει η τιμη ειναι ξεφτιλα, δεν το συζηταμε...

 

Φιλε wargasm τσεκαρε τον κι εσυ αν δεν τον γνωριζεις...

 

σε ευχαριστω πολυ... βασικα δεν με φοβιζουν τα 100 βατ αλλα το λογκο μπουγκερα επανω... δεν ξερω γιατι αλλα καπως μου την εχει βαρεσει με την αξιοπιστια της συγκεκριμενης εταιριας...

Εξαλλου θελω να παρω εναν ενυσχητη που να τον κρατησω χρονια...

Οποτε εχω μια αμφιβολια...

 

 

δηλ. αν εχεις 100w ενισχυτη θ'αρχισει να βρωμιζει-ας πουμε τυχαια- στα 60w, ενω

ενας 50w στα 30w

 

 

αρα καλα λεω οτι ο 60αρης ο φαιρμπολ αν και στην τελικη ενταση η διαφορα του με τον 100αρη μπορει να ειναι μικρη ομως,  στην ουσια σε χαμηλες εντασεις ο 60αρης θα παιζει καλυτερα γιατι θα βρωμιζει πιο νωρις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tα εχουμε πει και προσωπικα Αρη,

Ενισχυτες τετοιου τυπου δε βρωμιζουν στο 1 η στο 3...

Ειναι ενισχυτες που βασιζονται στη παραμορφωση της προενισχυτριας και οχι της τελικης...

Η διαφορα των δυο ειναι στο headroom οπως αναφερθηκε αλλα και στις αρμονικες που ειναι περισσοτερες λογω περισσοτερων λαμπων(=περισσοτερα βαττ).

 

Eιτε εχεις 60 βαττ(Engl fireball)

Ειτε εχεις 120 βαττ (PV 6505)

 

To αποτελεσμα ειναι ιδιο:

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΔΑΥΤΟΥΣ ΔΕ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ 1,5 ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ(μπορει ν'ανοιξει ο ΗΤ-5 αλλα και αυτος στο 3-4 θα σε κουφανει...ποσο μαλλον να παιξεις και σε δωματιο)

 

Τι στο 1,5..... παντα απο 3 και τα δυο βολιουμ και βαλε αμα εχεισ ανεκτικουσ γειτονες. αλλα απο πρωσωπικη εμπειρια δεν μου φανηκε οτι στο στη μεση εδινε κατι καλυτερο ηχιτικα εκτοσαπο ενταση... αλλα περι ορεξεως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο 60αρις ο fireball περιλαμβανει και footswitch δεν εχεις να φοβασαι τιποτα...παρτον αφοβα...ακομα και να τον βαρεθεις η να μην σου αρεσει για οποιονδηποτε λογο και απο 1 χρονο τον πουλας για πλακα 100 ευρω κατω...θα ειναι σαν να τον νοικιασες !!

οσο για την αξιοπιστια engl εγω την θεωρω δεδομενη καθως εχω πειρα πανω στο παλιο powerball...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ανεβασετε κανενα λινκ που να το εξηγει γιατι εχει ξαναγινει αυτο αλλα δεν το ποιανω... αν εχετε ορεξη εξηγηστε το με απλα λογια... γιατι και ο τριπλ ρεκτο ειναι 150 βατ αλλα δεν πιστευω οτι ο ντουαλ ρεκτο υπολοιπεται καπου....

 

Ο τριπλε εχει δυο επιπλεον τελικες και μια ανορθωσης (η καπωσ ετσι)

single rec 1 ανωρ.. 2 τελικες

dual rec 2 ανωρ.. 4 τελικες

triple rec 3 ανωρ 6 τελικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη εχεις υποψιν σου αυτον; --> http://www.dv247.com/guitars/bugera-trirec-infinium-valve-guitar-amp-head--84966 Μη σε φοβιζουν τα 100w του γιατί "features a Varipower dial that scales output power from 1 to 100 Watts, giving you sweet power tube saturation at apartment-friendly volumes" ;) Γι'αυτα που προσφερει η τιμη ειναι ξεφτιλα, δεν το συζηταμε...

 

Φιλε wargasm τσεκαρε τον κι εσυ αν δεν τον γνωριζεις...

+10000000 για τον bugera!

Σε αυτα τα λεφτα το καλυτερο που μπορεις να παρεις ειναι εναν κινεζικο peavey 6505+ γιατι αλλο high gain  αποκλειεται να βρεις σε αυτα τα λεφτα και σε αυτα τα watt. Και το οτι ειναι made in china  o Bugera εμενα δεν μου λεει κατι,  στη τελικη τα φθηνα εργατικα χερια ειναι που κανουν την μεγαλη διαφορα στη τιμη. Δινεις 1000+ ευρω για gibson γιατι οι αμερικανοι πληρωνονται περισσοτερα αυτο δε σημαινει οτι θα εχεις καλυτερη ποιοτητα απο ασιατικη κιθαρα 500ιων ευρω κατα τη γνωμη μου. Επισης σε αυτη την εξεφτιλιστικη τιμη εχεις και πολλα περιθορια για μοντες, να τον βελτιωσεις και να διορθωσεις τα οποια (αν εχει) προβληματα του. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ανεβασετε κανενα λινκ που να το εξηγει γιατι εχει ξαναγινει αυτο αλλα δεν το ποιανω... αν εχετε ορεξη εξηγηστε το με απλα λογια... γιατι και ο τριπλ ρεκτο ειναι 150 βατ αλλα δεν πιστευω οτι ο ντουαλ ρεκτο υπολοιπεται καπου....

 

 

Ο τριπλε εχει δυο επιπλεον τελικες και μια ανορθωσης (η καπωσ ετσι)

single rec 1 ανωρ.. 2 τελικες

dual rec 2 ανωρ.. 4 τελικες

triple rec 3 ανωρ 6 τελικες

 

οχι βασικα μαλλον δεν την εθεσα καλα την ερωτηση.... Η ερωτηση ηταν τι ειναι το χεντρουμ και ποσο σημαντικο ειναι ?

 

διοτι λεω , και ο τριπλ ειναι περισσοτερα βατ αλλα δεν υπερτερει σε κατι εναντι του ντουαλ...αυτα

 

 

+10000000 για τον bugera!

Σε αυτα τα λεφτα το καλυτερο που μπορεις να παρεις ειναι εναν κινεζικο peavey 6505+ γιατι αλλο high gain  αποκλειεται να βρεις σε αυτα τα λεφτα και σε αυτα τα watt. Και το οτι ειναι made in china  o Bugera εμενα δεν μου λεει κατι,  στη τελικη τα φθηνα εργατικα χερια ειναι που κανουν την μεγαλη διαφορα στη τιμη. Δινεις 1000+ ευρω για gibson γιατι οι αμερικανοι πληρωνονται περισσοτερα αυτο δε σημαινει οτι θα εχεις καλυτερη ποιοτητα απο ασιατικη κιθαρα 500ιων ευρω κατα τη γνωμη μου. Επισης σε αυτη την εξεφτιλιστικη τιμη εχεις και πολλα περιθορια για μοντες, να τον βελτιωσεις και να διορθωσεις τα οποια (αν εχει) προβληματα του. :)

 

καλα τα λες ομως πραγματικα απεχθανομαι τις μοντες... ουτε μαγνητες δεν θελω να αλλαζω... με τα κινεζικα προιοντα δεν εχω προβλημα... απλα η μπουγκερα σαν εταιρια εχει δημιουργησει στο παρελθον καποια ανασφαλεια και γι αυτο κολαω... εξαλλου εγω θελω εναν ενυσχητη να τον κρατησω χρονια... πιστευω οτι ενας μποτγκερα στην 5ετια θα θελει αλλαγη...μΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ βεβαια... θα δειξει...Ο τριρεκ πρεπει να ειναι πραγματι φοβερος αλλα τον φοβαμαι ρος το παρων... εξαλλου με 600-700 ευρω πιστευω οτι θα βρω καποια στιγμη τον 60αρη στις αγγελειες αν τελικα καταληξω σε αυτον...

 

ο κινεζος ο πιβι 6505 παντως δεν εχει δωσει ποτε δικαιωμα χαμηλης αξιοπιστιας... η πιβι ειναι απο τις πιο αξιοπιστες εταιριες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου