Προς το περιεχόμενο

προτεινομενο setup ηλ. κιθαρας για live



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο φορουμ

το τοπικ βασιζεται στην προυποθεση μιας μπαντας αποτελουμενης απο 2 κιθαριστες (,πληκτρα ,φωνη ,μπασσο και τυμπανα).Η μουσικη που παιζουμε ειναι  rock με ολα τα παρακλαδια του. εχοντας δοκιμασει κατα καιρους και τις 5 παραπανω λυσεις θα ηθελα να μοιραστω και να ακουσω τις σκεψεις σας για το συγκεκριμενο ζητημα.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επελεξα το τελευταιο εχοντας δοκιμασει κι εγω κατα καιρους ολες αυτες τις λυσεις εκτος απο αυτη με τα rack. Αν κι εγω δεν το κανω, στην τελευταια λυση μπορεις να συνδεεις την πεταλιερα εκτος απο την κονσολα και με τον ενισχυτη ωστε να τον εχεις σαν monitor ας πουμε. Αν ειχα καποιον να μου κουβαλαει ενισχυτες, rack κλπ καλα θα ηταν... :-\ ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τώρα πάω για live. Ο ιδιοκτήτης του μπαρ ήθελε να βάλω την πεταλιέρα στην κονσόλα. Εγώ του είπα με τίποτα και θα φέρω ενισχυτή. Όπως λέει και ο SF ''είναι σαν να γαμάς με κάλτσα''  ;D ;D

 

οπότε ευχηθείτε μου...καλό κουβάλημα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα είμαι μάλλον ο μόνος που ψηφίζει ενισχυτή-κιθάρα  :)

Δεν έχω πετάλια γιατί δε μου χρειάζονταν. Απλά κουβάλαγα πάντα το ενισχυτάκι μου και το χρησιμοποιούσα σα πεταλιέρα καθαρό-βρώμικο κανάλι και σα μόνιτορ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα κιθάρα-πεταλάκια-ενισχυτή διότι συνήθως αυτά συναντώ, τόσο στο δικό μου rig όσο και σε πολλά live ελληνικών και ξένων συγκροτημάτων. Σου δίνει κάποια ευελιξία να έχεις 2-3 πεταλάκια ώστε να μπορείς να διαμορφώσεις 2-3ήχους. Η πεταλιέρα έχει αρκετή πολυπλοκότητα για live κατ'εμέ, παρότι είμαι φαν των ήχων της πεταλιέρας.

Από την άλλη πλευρά, ένα τεράστιο pedalboard από πεταλάκια είναι εξίσου πολύπλοκο στο στήσιμο και για να βρεις τους ήχους σου(γι αυτό προτιμώ λίγα πετάλια).

Βασικό για τη μεταφορά και το στήσιμο είναι βέβαια ότι θα έχεις δική σου κιθάρα και πετάλια και ίσως ο ενισχυτής να είναι του μαγαζιού/χώρου. Αυτό συμβαίνει συνήθως, καθώς οι διοργανώσεις εξασφαλίζουν έστω 1-2 μέτριους ενισχυτές (συναντώ solid state σε πολλούς χώρους όπως randall rg, marshall mg, fander fm κλπ). Στους ενισχυτές αυτούς βρίσκεις ένα Οκ καθαρό ως βάση για τα dist, eq πετάλια κι εφφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας μικρος λαμπατος 1Χ12 ενισχυτης & λιγα πεταλακια ή μια πεταλιερα και ετοιμος ο παικτης,ουτε υπερβολικο κουβαλημα αλλα ουτε και σκυλε ("αντε παμε να βγαλουμε οπως-οπως το μεροκαματο") νοοτροπία

 

Χωρις ενισχυτη ειναι μεγαλο ξενερωμα το live.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χωρις ενισχυτη ειναι μεγαλο ξενερωμα το live.

 

Νικο γιατι το λες αυτο ? Αμα συνδεσεις την πεταλιερα στην κονσολα δεν εχεις καλο αποτελεσμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε αποτελεσμα μπορει να εχεις (φυσικα  κατωτερο απο ενα μικροφωνο μπροστα σε εναν ενισχυτη) ...εσυ δεν την βρισκεις..... (αλλη αισθηση να σου φυσαει τα...μπατζακια ..το μεγαφωνο του ενισχυτη και αλλη να ακους την κιθαρα σου απο το μονιτορακι....)

 

Για σκυλε καταστασεις ("μαγαζια",ροκ-σκυλαδικα,αρπαχτες κτλ.) καλο ειναι το connect αλλα τωρα αν θες να ακους την κιθαρα σου like GOD intended to.. ;D...τιποτα δεν αντικαθιστα τον ενισχυτη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου