Προς το περιεχόμενο

Plug-in Compressor σε ηχογραφισει!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας !

ειμαι αρχαριος και εχω μια απορια ...

εφοσον δεν εχω εξωτερικο compressor

εαν βαλω plug-in compressor στο σημα που ηχογραφει

θα μπορει να εξισορροπησει την ενταση και να κρατησει υπο ελεγχο τις αποτομες μεταβατικες των φωνητικων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο compressor είτε είναι hardware είτε software την ίδια δουλειά κάνει.

Οπότε αυτό που θες, μπορεί να το κάνει.

 

Απλά όπως κάθε tracking comp (δηλαδή επέμβαση στο σήμα κατά την ηχογράφηση) πρέπει να χρησιμοποιηθεί με προσοχή και σύνεση γιατί μετά δεν έχει undo.

 

Υ.Γ.

Γενικά είμαι κατά της οποιασδήποτε δυναμικής επεξεργασίας (eq, comp κλπ) κατά την ηχογράφηση γιατί αυτό επηρεάζει άμεσα και τον τρόπο που θα τραγουδήσει ο τραγουδιστής.

Άλλωστε είναι τόσο μεγάλη η δυναμική περιοχή που μας προσφέρει η ψηφιακή τεχνολογία που δεν υπάρχει λόγος να γράφεις πολύ "καυτό" σήμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να βαλεις plugin, καλυτερα να το βαλεις κατα τη μιξη. Εχει νοημα να κομπρεσσαρει κανεις κατα την ηχογραφηση (καποιοι το κανουν παντα), αλλα μονο αν εχεις outboard compressor. Αυτο για τον προφανη λογο οτι αν τον βαλεις μετα κατα τη μιξη, θα υποστει 2 ακομα conversions το σημα (ενα D/A για να μπει στον compresor και ενα A/D μετα την επεξεργασια για να ξαναμπει στο DAW), οποτε στην ηχογραφηση παιρνουμε οσο το δυνατον "αγνο" σημα, ενω ταυτοχρονα ειναι πολυ πιο κοντα στο τελικο αποτελεσμα. Στην περιπτωση του plugin, ομως, μονο κακο μπορει να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου