Προς το περιεχόμενο

Μπάσο και Phaser σε live ή ηχογράφηση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω και μπαινω στο ψαχνό.

Η απορια μου ειναι η εξης, τι συνηθίζεται στα live και στα recordings; Το phaser χρησιμοποιείται αυτουσιο ή παίζει παράλληλα με το dry signal; Υπάρχει κάποιος κανόνας; Κάποια μειονεκτήματα τις μιας μεθοδου εναντι της άλλης; Κυρίως σε επίπεδο ηχοληψίας και ευχαριστης live ακρόασης αναφέρομαι, ασχετως των προσωπικών μου προτιμήσεων.

Στο σπιτι μου και στις προβες μπορω να έχω διαφορα ομορφα αποτελέσματα αλλα κάπου πρεπει να κατασταλάξω ωστε να σταθεροποιήσω το pedalboard :Ρ

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος:

Μπορώ να έχω το phaser μπροστα απο τον ενισχυτη ή στο fx loop. Μπροστά, το εφε έρχεται σε πρώτο πλάνο αλλα αλλιώνεται πλήρως το dry signal και κατα κανόνα ο όγκος του μπάσου 'παιζει' στον χρόνο του εφε (και ενιοτε χανεται). Στο fx loop έχω την δυνατότητα να mixάρω όπως θέλω (ebs microbass II) το dry μαζι με το phaser και να τα έχω παράλληλα. Έτσι όμως, υποβαθμίζεται το εφε και γίνεται διακριτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει καμμια σχεση με ηχοληψια το θεμα,κανεις οτι σου αρεσει περισσοτερο,ετσι κι αλλοιως πρεπει να εισαι ο....μοναδικος μπασιστας στην Ελλαδα που χρησιμοποιει ...phaser....οποτε και να υπηρχε σχεση με την ηχοληψια ουδεις θα γνωριζε τι πρεπει να κανει... ;D

 

Το λογικο ειναι απο τη στιγμη που υποβαθμιζει τοσο πολυ το σημα σου μπροστα απο τον ενισχυτη να το βαλεις στη λουπα και οταν θελεις περισσοτερο εφε απλα να ανεβαζεις το wet signal.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα...μαζι το ποσταραμε...Εχεις μεγαλη επιρροη στον κοσμο SF...εχουμε γινει ολοι με μια κακια στο στομα... ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον αυτο που θελουν να σου πουν ειναι οτι Δεν χρησιμοποιουμε Phaser με μπασο... ;D

 

Παντως ο μπασιστας των REM χρησιμοποιουσε (σε μισο κομματι απο τα 35  που επαιξαν... ;D)  

 

REM11.jpg

 

και το ειχε μπροστα απο τον ενισχυτη ,βεβαια επαιζε και μεσα απο αυτο το τερας....

 

REM10.jpg

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο Levin παιζει με αυτα

 

http://www.analogman.com/pedalboards/tonylevin0506.jpg

 

αλλα και μ αυτο

 

http://www.stickist.com/gallery/pic.php?mode=large&pic_id=410

 

;D ;D ;D

 

Βλεπω το big muff και νοσταλγω....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 REM11.jpg

 

Ρε, αυτα τα πεταλια δεν ειναι ΤΡΟΥΜΠΑΗΠΑΣ! Και τα patchaκια ειναι φτηνιαρικα... Μαπα ηχο πρεπει να βγαζει ο καημενος... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα έπρεπε να γίνει είναι να περνάει bypass το χαμηλότερο μέρος του σήματος (π.χ. κάτω από τα 400 Ηz), και να γίνεται modulation μόνο στο υψηλότερο. Αν δεν το κάνει όμως το πετάλι από μόνο του αυτό, τρέχα γύρευε.

 

Γιατί δε δοκιμάζεις καλύτερα να παίξεις μπάσο;  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα έπρεπε να γίνει είναι να περνάει bypass το χαμηλότερο μέρος του σήματος (π.χ. κάτω από τα 400 Ηz), και να γίνεται modulation μόνο στο υψηλότερο. Αν δεν το κάνει όμως το πετάλι από μόνο του αυτό, τρέχα γύρευε.

 

Μια χαρα δουλευει παντως και το να μιξαρεις dry και wet full range σηματα. Γι αυτο φωναζω συνεχεια πως το LS-2 ειναι μακραν το πιο χρησιμο πεταλι που βγαζει η Boss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου