Προς το περιεχόμενο

fuzz/overdrive


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδιά!

εχω μια gibson les paul bfg (gary moore), εναν ενιισχυτη λαμπατο 40w farfisa ,ενα wah (weeping demon) της ibanez

και θελω να αγορασω ενα πεταλι μια που ο ενισχυτης μου εχει μονο καθαρο καναλι, αλλα δεν ξερω αν θελω fuzz ή overdrive..εχω δοκιμασει το mxr gt-od ,το big muff και το tube screamer της ibanez..μπορω να πω οτι τα δυο τελευταια μου αρεσαν αρκετα..

o ηχος που θελω ειναι επρεασμενος απο gallagher ,hendrix ,jimmy page ,dire straits(money for nothing) ,zz top

θελω λοιπον να μου προτεινετε πεταλια να ψαξω...

ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να πας σε ενα fuzz η ελαφρι distortion καθως και με τα δυο θα μπορεις να βγαλεις και εναν overdriven ηχο ενω ενα od θα σε περιορισει ισως.το big muff ειναι ιδανικο για αυτα που θελεις εκτος απο gallagher ο ηχος του οποιου ειναι αρκετα ιδιαιτερος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουν γραφτεί ουκ ολίγα για το συγκεκριμένο θέμα ... μια ακόμα φορά δεν κάνει κακό.

Όλοι οι ήχου που αναφέρεις βασικά ακούγονται σωστά αν παίζεις σωστά .

Δεν υπάρχει τρόπος να κοπιάρεις το ήχο του hendrix , gallagher , page , gibbons κλπ ... ελπίζω να είναι ξεκάθαρο αυτό . Θα σου πρότεινα να ψάξεις για overdrive με μεγάλο εύρος παραμετροποίησης αν θες να προσεγγίζεις όλα αυτά που ζητάς .

Για το money for nothing προσωπικά έχω καταλήξει να το παίζω με αρκετό overdrive και λίγο phaser , με αρκετά πειστικό αποτέλεσμα . Τα υπόλοιπα με ένα overdrive να αρπάει λίγο περισσότερο απ'το screamer , θα είσαι μια χαρά .

Άκου όσα περισσότερα μπορείς και καλές αγορές .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου