Προς το περιεχόμενο

Μας απαγορεύουν και τα tabs;


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Μπορώ να καταλάβω την απαγόρευση βάσει copyright για μια tab,στην οποία έχει γίνει αντιγραφή από επίσημο βιβλίο.

  Ωστόσο,αδυνατώ να καταλάβω την απαγόρευση tabs,που έγιναν ερασιτεχνικά(με το αυτί,βάσει εμπειρίας ή οτιδήποτε άλλο) και έχουν και τα ψιλά λαθάκια τους(και για να μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας,δεν εννοώ εσκεμμένα λάθη,για να μην τους πιάνει το copyright,αλλά ακούσια,στην αξία μιας νότας ή σε ένα χρωματικό πέρασμα ή οπουδήποτε αλλού)

 

τώρα για το πως θα ξεχωρίσει κάποιος τα εκούσια από τα ακούσια....ε,αυτοί που βγάζουν λεφτά από αυτό,ας βγάλουν την άκρη μόνοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Μπορώ να καταλάβω την απαγόρευση βάσει copyright για μια tab,στην οποία έχει γίνει αντιγραφή από επίσημο βιβλίο.

  Ωστόσο,αδυνατώ να καταλάβω την απαγόρευση tabs,που έγιναν ερασιτεχνικά(με το αυτί,βάσει εμπειρίας ή οτιδήποτε άλλο) και έχουν και τα ψιλά λαθάκια τους(και για να μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας,δεν εννοώ εσκεμμένα λάθη,για να μην τους πιάνει το copyright,αλλά ακούσια,στην αξία μιας νότας ή σε ένα χρωματικό πέρασμα ή οπουδήποτε αλλού)

 

τώρα για το πως θα ξεχωρίσει κάποιος τα εκούσια από τα ακούσια....ε,αυτοί που βγάζουν λεφτά από αυτό,ας βγάλουν την άκρη μόνοι τους

δεν αφορούν το έργο κάποιου άλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αφορούν το έργο κάποιου άλλου?

και που δημιουργεί αυτό πρόβλημα στο έργο ή τον ιδιοκτήτη του;

Δηλαδή,αν κάνω μια tab και γράψω: "η άποψή μου στο τάδε κομμάτι" ή "έτσι το παίζω εγώ",πως βλάπτω τα οικονομικά συμφέροντα του δημιουργού του;

Στη θεωρητική πιθανότητα ότι αποτρέπω άλλους από το να αγοράσουν το αυθεντικό βιβλίο,επειδή "ανέβασα" μια ερασιτεχνική ταμπλατούρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου αυτό είναι κατάλοιπο του γεγονότος ότι η μουσική έγινε μουσική βιομηχανία και άρχισε να προσαρμόζεται στον εκάστοτε "εργοδότη" (πείτε τον παραγωγό, μεγάλη βιομηχανία που χρειάζεται soundtrack για διαφήμιση, τεράστιο club σε διεθνή μεγαλούπολη ή όπως αλλιώς θέλετε) αντί να συμβεί το αντίθετο.

In the end it all comes down to the money όπως μας έλεγε μικρά και μια λονδρέζα καθηγήτρια. Στο χέρι μας είναι να το αλλάξουμε όμως.(ή μήπως όχι;)

 

Και να αλλάξουμε τι; Το γεγονός πως οι περισσότεροι άνθρωποι διασκεδάζουν με άπειρους τρόπους οι οποίοι δεν είναι απαραίτητα μουσική αποκλειστικά; Πόσο μάλλον πρωτότυπη μουσική ή ούτε καν ζωντανή;

 

Το μόνο που αν θα ήθελε κανείς να αλλάξει θα ήταν την άποψη που έχει ο ίδιος απέναντι στη μουσική. Αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσει η πρωτοτυπία, τα λάιβ κ οι μικροί καλλιτέχνες βάζεις το χεράκι στη τζέπη και τους ενισχύεις. Αλλιώς και στο μπαράκι μια χαρά είναι με το ποτάκι και να παίζει ότι να ναι (μπορεί να ναι κ καλό) και στο σινεμά καλά είναι, και στο σπίτι με το home cinema, και στο κάθε playstation και στο φόρουμ αναλύοντας την κατάσταση της μουσικής σήμερα.

 

Εγώ πχ έχω πάψει να ενδιαφέρομαι να πάω σε μεγάλα λάιβ (γήπεδα) σε μεγάλες μπάντες, αγοράζω συγκεκριμένους δίσκους, και πολλούς άλλους μου αρκεί που τους ακούω στο built in player που έχουν στη σελίδα τους, στο bandcamp ή όπου αλλού. Και ακόμα και εκεί μετά από πολλούς δίσκους που ακούς τελικά αναζητάς την πραγματική ανάγκη που σου καλύπτει η μουσική.

 

και που δημιουργεί αυτό πρόβλημα στο έργο ή τον ιδιοκτήτη του;

Εδώ είναι που παίζουμε με τις λέξεις. Ένα μουσικό έργο αποτελείται και από την έγγραφη μορφή του με νότες.

 

Α να βρήκα και αυτό το ενδιαφέρον θέμα περί ηχογραφημένης μουσικής

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179614.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να αλλάξουμε τι; Το γεγονός πως οι περισσότεροι άνθρωποι διασκεδάζουν με άπειρους τρόπους οι οποίοι δεν είναι απαραίτητα μουσική αποκλειστικά; Πόσο μάλλον πρωτότυπη μουσική ή ούτε καν ζωντανή;

 

Το σχόλιο περί αλλαγής πήγαινε περισσότερο στην εξάρτηση από το χρήμα και όχι σε αλλαγές του τύπου ΑΚΟΥ ΜΟΝΟ ΡΩΚ ΑΥΤΟ ΙΝΕ ΠΙΟΤΕΙΤΑ  ;D . Τώρα λύση για αυτό ακριβώς δεν έχω!    ::)

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι που παίζουμε με τις λέξεις. Ένα μουσικό έργο αποτελείται και από την έγγραφη μορφή του με νότες.

 

Οπότε,αν κάτσω μόνος μου να βγάλω ένα κομμάτι άλλου καλλιτέχνη και στη συνέχεια το γράψω,για να μη χρειάζεται να το θυμάμαι συνέχεια απ'έξω,είναι οκ,αλλά από τη στιγμή,που δημοσιεύσω αυτές τις σημειώσεις μου δημιουργείται το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή είχα την ικανότητα να αναλύσω την συνταγή της coca cola με τη γεύση μου και την έγραφα στο internet χωρίς κανένα προσωπικό όφελος θα ήμουν παράνομος;

Ίδια περίπτωση είναι και είναι τρομερά παράλογη η όποια απαγόρευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι η ίδια περίπτωση. Η συνταγή είναι μυστική. Άλλο καπέλο. Πολύ σημαντικότερο παράπτωμα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δηλαδή είχα την ικανότητα να αναλύσω την συνταγή της coca cola με τη γεύση μου και την έγραφα στο internet χωρίς κανένα προσωπικό όφελος θα ήμουν παράνομος;

 

Πρώτη μου σκέψη

Η συνταγή της κοκα-κόλα είναι πατενταρισμένη σε αντίθεση με το ριφ/σόλο ενός τραγουδιού

 

 

Αλλά και πάλι δεν είμαι δικηγόρος ας μην το ζορίζουμε

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είναι παντεταρισμένη η συνταγή..Εφόσον περιέχει υλικά που υπάρχουν στο εμπόριο(ζάχαρη,νερό κτλ) δεν μπορεί να πατενταριστεί.Πατενταρισμένη είναι η ονομασία το σήμα κτλ.

Αυτό το πρόβλημα έχουν και οι φαρμακοβιομηχανίες με τις βιταμίνες και τα βότανα.Δεν είναι δυνατόν να πατενταριστούν γιατί υπάρχουν στην φύση.

Τέλος πάντων,δε βλέπω να βγάζει κάπου η συζήτηση.Χρειάζεται ένας δικηγόρος ειδικός στα πνευματικά δικαιώματα για να μας διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου