Προς το περιεχόμενο

guitar battle


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι noizades εχω καιρο να γραψω στο forum γιατι οι πληροφοριες που γραφετε ειναι υπεραρκετες για να καλυψω τις ατελειωτες αποριες μου :)..αλλα τωρα τελευταια δυο φιλοι μου πηρανε κιθαρες σχεδον ολοιδιες και πλακονωνται για το ποια ειναι καλυτερη (νασου και ο τιτλος :P) και εδω ερχεται το ερωτημα ποια ειναι η καλυτερη??

 

οι κιθαρες ειναι

η 1η:

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=7777

η 2η:

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8577

 

και οι δυο κιθαρες χρησιμοποιουνται για metal και γενικοτερα lead και solo

δεν εχω ακουμπησει καμια ουτε και εχω προλαβει να ακουσω και απο οτι βλεπω εχουν ιδια τιμη και αρκετες ομοιοτητες εκτος απο μαγνητες και κατι αλλες λεπτομερειες...λοιπον ακουω τις αποψεις σας και θελω αν γινετε γνωμες κυριως απο ατομα που εχουν παιξει με αυτες για να ειναι πιο πειστικη η απαντηση...ευχαριστω προκαταβολικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω cortx6 σε μαυρο.δεν εχει τιπατα το ιδιαιτερο το λεει και η τιμη.ειναι κιθαρα για πρωταρη οπως εγω οταν την πηρα.και το καλοκαιρι θελω να την ξεφορτωθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσο βλεπω ειναι ακριβως οι ιδιες κιθαρες, με 2 διαφορες: τους μαγνητες και την ταστιερα.

 

Η διαφορα μεταξυ των μαγνητων, επειδη δεν δινονται περισσοτερα στοιχεια για τους "cort" μαγνητες, θα υποθεσω οτι ειναι ιδιαιτερα αισθητη με καλυτερους τους emg, οχι επειδη ειναι καλοι μαγνητες, αλλα γιατι οι μαμα cort λογικα ειναι οι στανταρ no-name κινεζικοι.

 

Στην ταστιερα τωρα, δεν τιθεται θεμα "καλυτερης", καθως ειναι καθαρα θεμα γουστου. Το rosewood και το maple εχουν τελειως διαφορετικο χαρακτηρα. Το πρωτο ειναι πιο μουντο (mellow), με περισσοτερη εμφαση στις "μεσσαιες συχνοτητες", ενω το maple ειναι γνωστο για τον πιο "σκαστο" και πριμαριστο ηχο του.

 

Τωρα για το ποια απ τις 2 ειναι καλυτερη δεν ξερω, και μαλλον χωρις hands-on δοκιμη, ουτε εσυ θα καταλαβεις...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μια έχει rosewood ταστιέρα ενώ η άλλη maple,η μεν έχει τους EMG Hz η δε έχει cort που όμως σπλιτάρουν.

Πες τους να κόψουν τις μ*****ες και να κάτσουν να παίξουν.Είναι κιθάρες της ίδιας μάρκας στα ίδια λεφτά.ΕΛΕΟΣ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H X6 με την rosewood ταστιερα ειναι τρελο value for money. Ηταν η πρωτη μου κιθαρα, και 7 χρονια μετα, ακομα την εχω, και την χρησιμοποιω αρκετα. Δε θα την περιοριζα με τιποτα μονο σε μεταλ παιξιματα. Ειναι αρκετα ευελικτη. Give it some time...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας υπερευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις...δηλαδη αποτι καταλαβαινω αυτη με την rosewood υπερεχει ελαχιστα απο την αλλη με την mapple ταστιερα για τους μαγνητες αν και ειναι ολοιδιες...Και ναι DaveMurrayJr ξερω οτι μπορουν να παιξουν αρκετα ειδη αυτες οι κιθαρες αλλα οι συγκεκριμενοι οπως και εγω εχουμε φαι ενα κολληματακι με τα solos και με μεταλιες εδω και καμποσα χρονια και δεν λεμε να ξεκολλησουμε.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο γιωρικας και ο κωστικας ειναι οι φιλοι σου και μαλωνουν για το ποια ειναι καλυτερη ?   ;D ;D ;D ;D ;D  Πλακα κανω φυσικα. εχει ενα προβαδισμα παντως αυτη με τους emg Hz λογω brand name γιατι μπορει και οι κορτ στο αυτι να αρεσει πολυ περισσοτερο στον αλλο φιλο σου. Περι μαγνητη κολοκυθοπιτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταξτε τις απο τον τριτο να δουμε ποια θα επιβιωσει ;D

Δοκιμασμενο και σιγουρο!!! ;D

 

Διαλεγω αυτη με τους emg γιατι πουλιεται ευκολοτερα! ;)

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον η πρώτη και εμφανισιακά το γκρι είναι πιο ωραίο εχει και τους μαγνήτες τους emg πάντως την δουλειά τους την κάνουν και οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου