Προς το περιεχόμενο

guitar battle


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καταρχην χρονια πολλα σε ολλους και κατα δευτερον χιλια ευχαριστω με γλιτωνετε απο μεγαλη φασαρια....το συμπερασμα λοιπον ειναι.......τατατα..ταν..ταταν.....η γκρι με τους emg!!!  ;D ;D ;D ευχαριστω και παλι παιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μμμμ μαχη .....

 

Αν θελουν να λυσουν για παντα τις διαφορες τους και να βρουν ποια κιθαρα νικαει στη μαχη μπορουν να πανε σε ενα ξυλουργειο και να τις περασουν απο την κορδελα.

Οποια κοπει πιο γρηγορα χανει.  ;D

 

ΥΓ πλακιτσα κανω, μια χαρα ειναι και οι δυο για τα λεφτα τους. ισοπαλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως για τα ιδια λεφτα μπορει και να πηγαινα για αυτη με το maple.δεν 8α με εκοφτε πολυ για τους μαγνητες,συν το οτι maple μπρατσο και ταστιερα μαζι μπορει να δινει και περισσοτερο sustain φανταζομαι.και μην ξεχναμε οτι εφ'οσον επιλεχ8ηκαν για μεταλ ο πιο πριμα ηχος μαλλον νικαει.Α και τα rosewoods σε αυτα τα λεφτα ειναι τελειως σκαρτα.ειδικα σε οποιον εχει παιξει εστω και ελαχιστα με εβενο χαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για μέταλ δεν σε ενδιαφέρουν οι μαγνήτες αλλά δίνεις σημασία στο ξύλο; Επίσης, πώς ξεχωρίζουμε το σκάρτο rosewood;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ για μέταλ δεν σε ενδιαφέρουν οι μαγνήτες αλλά δίνεις σημασία στο ξύλο; Επίσης, πώς ξεχωρίζουμε το σκάρτο rosewood;

βασικα σιγουρα δεν θα κοληλσω στους μαγνητες σε κανενα ειδος μουσικης.περισσοτερη σημασια πιστευω εχει ο ενισχυτης και η βαση του ηχου σου που ειναι τα ξυλα της κι8αρας.και παλι δεν ξερω αν ισχυει αυτο που ειπα για το sustain.οσον αφορα το rosewood το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το δοκιαμασεις.εγω με πολυ λιγη παικτικη εμπειρια σε κι8αρεσ(εννοοντας οτι εχω παιξει με λιγες οχι οτι παιζω λιγο)εχω καταληξει στο οτι το τοπ ξυλο για ταστιερα ειναι ο εβενος.απλα πιασε μια κιθαρα με εβενο η ενα βιολι βασικα και γλιστρα τα δαχτυλα σου πανω στην ταστιερα και πες μου αν δεν καταλαβεις διαφορα...Να'ναι καλα η bc rich που δινει κι8αρες με εβενο σε φ8ηνες τιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περισσοτερη σημασια πιστευω εχει ο ενισχυτης και η βαση του ηχου σου που ειναι τα ξυλα της κι8αρας.εχω καταληξει στο οτι το τοπ ξυλο για ταστιερα ειναι ο εβενος.απλα πιασε μια κιθαρα με εβενο η ενα βιολι βασικα και γλιστρα τα δαχτυλα σου πανω στην ταστιερα και πες μου αν δεν καταλαβεις διαφορα...Να'ναι καλα η bc rich που δινει κι8αρες με εβενο σε φ8ηνες τιμες!

Βασικα δεν ειναι 100 τα εκατο σωστη η αποψη σου...Δεν εχει σημασια αν η κιθαρα εχει σωμα απο Μπαμπινγκα που βρεθηκε στην αφρικη εκει ακριβως που εχει κατουρισει ο Σιμπαντ...

Το θεμα ειναι το α η β η γ ξυλο να ειναι να ειναι οσο ποιο λιγα κομματια γινεται...τωρα μην μπουμε σε συζητηση για ξυλα γιατι εχει χιλιοσυζητηθει...Φυσικα ακομα και ετσι με μαγνητες μουφα δεν θα εχεις ηχο..πρεπει να εχεις και ενα καλο σετ μαγνητες...Το λεω παντα..μην ξεχναμε οτι το μπασο με την μεγαλυτερη μελετη και τεχνολογια που υπαρχει το musicman bongo ειναι απ το ποιο υποτιμημενο ξυλο το basswood...Τωρα για την ταστιερα απο εβενο ειναι αλλο μεγαλο θεμα..εχω παιξει αταστο μπασο με maple ταστιερα και εχω παθει σοκ...το θεμα ειναι τη ηχο θες να ακουσεις...οι ταστιερες τωρα εχουν επιστρωσεις οι οποιες δεν επιτρεπουν στο ξυλο να φθαρει και το χερι να κινειτε ανετοτατα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για τον έβενο στην ταστιέρα. Είναι μεγάλο πράγμα. Αλλά εγώ για άλλο ρωτάω. Γιατί λες ότι το rosewood στις φτηνές κιθάρες είναι σκάρτο. Πώς το ξεχωρίζεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ταστιερα τωρα, δεν τιθεται θεμα "καλυτερης", καθως ειναι καθαρα θεμα γουστου. Το rosewood και το maple εχουν τελειως διαφορετικο χαρακτηρα. Το πρωτο ειναι πιο μουντο (mellow), με περισσοτερη εμφαση στις "μεσσαιες συχνοτητες", ενω το maple ειναι γνωστο για τον πιο "σκαστο" και πριμαριστο ηχο του.

 

Άμα σου βάώ την ίδια κιθάρα μία με maple και μία rosewood πάω στοίχημα δεν θα καταλάβεις τη διαφορά.

 

Συμφωνώ για τον έβενο στην ταστιέρα. Είναι μεγάλο πράγμα. Αλλά εγώ για άλλο ρωτάω. Γιατί λες ότι το rosewood στις φτηνές κιθάρες είναι σκάρτο. Πώς το ξεχωρίζεις.

 

Είναι πιο σκούρο(το καλό) αλλά πιο πολύ θα το καταλάβεις μετά από εύλογο διάστημα οταν θα ξεβάψει και θα κάνει λακούβες(το κακό).Αν και πάλι αν σου βάλω μία μάπα rosewood και ένα AA σιγά μην καταλάβεις διαφορά.Πιο πολύ παίζει η επεξεργασία που γίνεται στο μανίκι (λείανση,βερνίκι κτλ κτλ)

 

βασικα σιγουρα δεν θα κοληλσω στους μαγνητες σε κανενα ειδος μουσικης.περισσοτερη σημασια πιστευω εχει ο ενισχυτης και η βαση του ηχου σου που ειναι τα ξυλα της κι8αρας.και παλι δεν ξερω αν ισχυει αυτο που ειπα για το sustain.οσον αφορα το rosewood το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το δοκιαμασεις.εγω με πολυ λιγη παικτικη εμπειρια σε κι8αρεσ(εννοοντας οτι εχω παιξει με λιγες οχι οτι παιζω λιγο)εχω καταληξει στο οτι το τοπ ξυλο για ταστιερα ειναι ο εβενος.απλα πιασε μια κιθαρα με εβενο η ενα βιολι βασικα και γλιστρα τα δαχτυλα σου πανω στην ταστιερα και πες μου αν δεν καταλαβεις διαφορα...Να'ναι καλα η bc rich που δινει κι8αρες με εβενο σε φ8ηνες τιμες!

 

Σωστό κατά 70% αλλά οι μαγνήτες ευθύνονται για το καλό σαστέιν διάυγεια στις νότες και τη χρειά του ήχου.

 

Κι ομως για τα ιδια λεφτα μπορει και να πηγαινα για αυτη με το maple.δεν 8α με εκοφτε πολυ για τους μαγνητες,συν το οτι maple μπρατσο και ταστιερα μαζι μπορει να δινει και περισσοτερο sustain φανταζομαι.και μην ξεχναμε οτι εφ'οσον επιλεχ8ηκαν για μεταλ ο πιο πριμα ηχος μαλλον νικαει.Α και τα rosewoods σε αυτα τα λεφτα ειναι τελειως σκαρτα.ειδικα σε οποιον εχει παιξει εστω και ελαχιστα με εβενο χαχαχα!

 

Που το διάβασες για μαπλ=σαστέιν?Παιδιά καλύτερη κιθάρα είναι αυτή που ανήκει σε αυτόν που παίζεςι καλύτερα από τους δύο.Αν και οι δύο παίζουν το ίδιο καλά απο το name και μόνο των διάφορων parts νικάει αυτή με τους emg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το διάβασες για μαπλ=σαστέιν?Παιδιά καλύτερη κιθάρα είναι αυτή που ανήκει σε αυτόν που παίζεςι καλύτερα από τους δύο.Αν και οι δύο παίζουν το ίδιο καλά απο το name και μόνο των διάφορων parts νικάει αυτή με τους emg.

Δεν το διαβασα πουθενα και επισης δεν το υποστηριξα εφ'οσον οπως βλεπεις εχω γραψει "μπορει" που εννοουσα ως "ισως".και μαλιστα σε ενα απο τα επομενα μυνηματα μου λεω κι ολας οτι δεν ξερω αν ισχυει αυτο που ειπα.οποτε αν ξερεις κατι παραπανω μοιρασου το!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το διαβασα πουθενα και επισης δεν το υποστηριξα εφ'οσον οπως βλεπεις εχω γραψει "μπορει" που εννοουσα ως "ισως".και μαλιστα σε ενα απο τα επομενα μυνηματα μου λεω κι ολας οτι δεν ξερω αν ισχυει αυτο που ειπα.οποτε αν ξερεις κατι παραπανω μοιρασου το!

 

Tο σαστέιν επηρεάζεται από πολλόυς παράγοντες.Το βάρος του ξύλου (όχι το είδος),το αν έχει γέφυρα ή τρέμολο,αν είναι νεκ-θρου(δεν είναι κανόνας αυτο),σετ νεκ και γω δεν ξέρω τι,προφανώς το σετάρισμα και τέλος οι μαγνήτες(χωρίς εφέ καρφί στον ενισχυτή που και αυτός παίζει ρόλο).Απλά η ηχητική διαφορά στα ξύλα είναι πολύ μικρή για να την ακούσεις ξεκάθαρα(μιλάω για solid body κιθάρες όχι ακουστικά όργανα).Αφού ο τρόπος που συλλαμβάνεται η ταλάντωση της χορδής αφορά κατά 90 και βάλε τοις εκατό τους μαγνήτες.Και ο έβενος που λές ότι είναι φοβερος είναι καθαρά δικό σου γούστο.Η επιλογή του ξύλου της ταστιέρας είναι κυρίως αισθητικής φύσης και εμφάνισης. Πάντως οποιαδήποτε διαφορά στον ήχο θα προέρχεται είτε από μια απλή στροφή της βίδας στο ύψος του μαγνήτη,το nut,τα τάστα και τελευταίο και καταιδρωμένο έρχεται το ξύλο αν ποτέ έρθει  ;D Πάντως το rosewood είναι αρκετά σκληρό κάτι που του δίνει αντοχή στις αλλαγές θερμοκρασίας (και ο έβενος είναι αρκετά σκληρός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου