Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση μικροφώνου σε λάπτοπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Θέλω να αγοράσω ένα μικρόφωνο που να μπορώ να το συνδέω σε λάπτοπ για ηχογράφηση φωνής όχι σε επαγγελματικό, αλλά σε ένα αξιοπρεπές επίπεδο. Μπάτζετ για κάρτα ήχου δεν υπάρχει, οπότε αυτό που περιγράφω (σύνδεση μικροφώνου σε υπολογιστή) είναι η μόνη επιλογή αυτή τη στιγμή.

 

Οπότε, θα ήθελα να μου πείτε τι θα ήταν προτιμότερο για όσο το δυνατό καλύτερο ήχο (τηρουμένων των αναλογιών - δεν περιμένω κάτι επαγγελματικό ούτε σούπερ): να πάρω ένα USB mic; Ή ένα «κανονικό», δυναμικό ή πυκνωτικό, που να το συνδέω με ένα XLR to 3,5mm jack στο λάπτοπ; Ή με XLR to USB;

 

Να επαναλάβω ότι δεν ενδιαφέρομαι για κάρτα ήχου, τέλειο ήχο κτλ. Θέλω μια διεκπεραιωτική λύση απ' αυτές που ανέφερα που να είναι όσο το δυνατό καλύτερη γίνεται, στις συνθήκες που περιέγραψα. Επίσης δεν θέλω να μου πείτε μάρκες μικροφώνων, μόνο ποια απ' αυτές τις επιλογές θα ήταν η καλύτερη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σε πειραζει υποθετω αν ακουγεται η φωνη λιγο πιο μετα απο οταν τραγουδας.

Υπαρχει βεβαια ενας driver (asio4all) που κανει τις onboard καρτες να μην εχουν Latency, αλλα χρειαζεται η αποδοχη οτι δεν θα μπορει να παιζει αλλος ηχος στο PC εκτος των ηχων στο DAW που θα ηχογραφεις.

Ειμαστε ΟΚ με αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το latency είναι σίγουρο με ό,τι μικρόφωνο και να πάρω και με όποιον τρόπο επιλέξω τελικά να το συνδέσω (usb ςίτε jack); Επίσης, τι εννοείς ότι δεν θα μπορεί να παίζει άλλος ήχος; Δηλαδή δεν θα μπορεί να παίζει ένα mp3 (μια μελωδία) κ παράλληλα να γράφω τη φωνή μόνο; Τέλος, αυτό θα συμβαίνει μόνο αν βάλω τον driver που είπες;

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το latency είναι σίγουρο με ό,τι μικρόφωνο και να πάρω και με όποιον τρόπο επιλέξω τελικά να το συνδέσω (usb ςίτε jack); Επίσης, τι εννοείς ότι δεν θα μπορεί να παίζει άλλος ήχος; Δηλαδή δεν θα μπορεί να παίζει ένα mp3 (μια μελωδία) κ παράλληλα να γράφω τη φωνή μόνο; Τέλος, αυτό θα συμβαίνει μόνο αν βάλω τον driver που είπες;

Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά!

Ναι χωρις εξωτερικη καρτα ηχου, το Latency ειναι εξασφαλισμενο.

Με το asio4all η onboard καρτα θα μπορει (με τις καταλληλες ρυθμισεις και οσο το επιτρεπει η δυναμη του cpu του λαπτοπ) θα μπορει να παιζει ηχο μονο το προγραμμα ηχογραφησης.

O driver απενεργοποιει ολους του αλλους ηχους.

Δεν θα μπορει να ακουγεται mp3 απο αλλο player.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έχω μια απορία με αυτό που μου λες: αν χρησιμοποιώ πχ το Reaper ή το Audacity (παραδείγματα free software) όπου θα έχω ας πούμε ενα κομμάτι μουσικής να παίζει και άλλο ένα που να γράφω παράλληλα τη φωνή; Κάτι τέτοιο θα δούλευε;

 

Επίσης, άσχετα με το latency και τα υπόλοιπα που μου είπες (κ' ομολογώ ότι δεν τα γνώριζα), ο τρόπος σύνδεσης του μικροφώνου παίζει εντέλει κάποιο ρόλο ή τζάμπα επιμένω να το ρωτάω; Επηρεάζει δλδ την ποιότητα του ήχου το αν θα πάρω ένα καλώδιο με τέρμα USB ή 3,5άρι καρφί; Ποιο είναι καλύτερη επιλογή, ανεξαρτήτως όλων των άλλων μειονεκτημάτων αυτής της μεθόδου; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, απλά (όπως σίγουρα θα κατάλαβες) δεν έχω πολλές γνώσεις στο θέμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Έχω μια απορία με αυτό που μου λες: αν χρησιμοποιώ πχ το Reaper ή το Audacity (παραδείγματα free software) όπου θα έχω ας πούμε ενα κομμάτι μουσικής να παίζει και άλλο ένα που να γράφω παράλληλα τη φωνή; Κάτι τέτοιο θα δούλευε;

 

Επίσης, άσχετα με το latency και τα υπόλοιπα που μου είπες (κ' ομολογώ ότι δεν τα γνώριζα), ο τρόπος σύνδεσης του μικροφώνου παίζει εντέλει κάποιο ρόλο ή τζάμπα επιμένω να το ρωτάω; Επηρεάζει δλδ την ποιότητα του ήχου το αν θα πάρω ένα καλώδιο με τέρμα USB ή 3,5άρι καρφί; Ποιο είναι καλύτερη επιλογή, ανεξαρτήτως όλων των άλλων μειονεκτημάτων αυτής της μεθόδου; Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις, απλά (όπως σίγουρα θα κατάλαβες) δεν έχω πολλές γνώσεις στο θέμα αυτό.

Αν φορτωνεις το κομματι σε ενα καναλι του reaper και ηχογραφεις σε ενα αλλο, φυσικα και θα ακους και τα δυο. Αρκει να εχεις εγκαταστησει τον asio4all και να εχεις κανει τις ρυθμισεις που χρειαζονται αναλογα την περιπτωση.

 

Σε αυτα τα επιπεδα ποιοτητας δεν νομιζω να καταλαβεις διαφορά απο τον τροπο συνδεσης.

Εγω θα επαιρνα ενα απλο δυναμικο μικροφωνο (που ειναι και πιο οικονομικα) με καλωδιο με xlr απο τη μια (υποχρεωτικα για το μικροφωνο) και μικρο καρφι απο την αλλη για την καρτα ηχου.

Ενα νορμαλ μικροφωνο (και οχι usb) μπορει να χρησιμοποιηθει παντου. Ενα  usb οχι.

 

Περιμενε και αποψεις και απο αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ουσιαστικά αν χρησιμοποιώ ενα Reaper για τις ηχογραφήσεις λύνεται το θέμα του driver που απομονώνει τους άλλους ήχους, ή κατάλαβα λάθος;

 

Τέλος, εσύ θεωρείς ότι δεν αξίζει καθόλου αυτή η μέθοδος χωρίς εξωτερική κάρτα ήχου; Δηλαδή θα είναι τόσο χάλι η ποιότητα της ηχογράφησης αν το κάνω έτσι που δεν θ' ακούγεται; -μιας και γράφεις "σε αυτά τα επίπεδα ποιότητας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ουσιαστικά αν χρησιμοποιώ ενα Reaper για τις ηχογραφήσεις λύνεται το θέμα του driver που απομονώνει τους άλλους ήχους, ή κατάλαβα λάθος;

 

Ο Σπύρος εννοεί ότι αν έχεις πχ το Reaper ανοιχτό, θα μπορείς να ακούς μόνο ότι βρίσκεται σ' αυτό.

Να ακούσεις παράλληλα πχ youtube, ή ένα mp3 ή cd στον υπολογιστή σου (μέσω άλλου player εκτός Reaper) δεν γίνεται.

Ότι θέλεις να ακούσεις πρέπει να είναι από την ίδια πηγή (πχ Reaper).

Για να μπορείς παράλληλα να ακούσεις κάτι όταν δουλεύεις στο Reaper πρέπει να το ρίξεις μέσα σ' αυτό και να το ακούσεις εκεί.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα συμβαίνει για πάντα από τη στιγμή που εγκαταστήσω αυτό τον driver ή όταν θα έχω συνδεδεμένο το μικρόφωνο μόνο; Μπορεί νάναι και πανηλίθια απορία, αλλά σας είπα είμαι ψιλοάσχετος  ???

Θέλω να πω δηλαδή, αν συμβαίνει μόνο όταν έχω συνδέσει mic για να γράψω, δε με πειράζει. Αν εγκαταστήσω τον driver και δεν μπορούν γενικά εφεξής να παίζουν παράλληλα ήχοι από διαφορετικά apps τη βάψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό θα συμβαίνει από τη στιγμή που εγκαταστήσω αυτό τον driver για πάντα ή για όταν θα έχω συνδεδεμένο το μικρόφωνο μόνο; Μπορεί νάναι και πανηλίθια απορία, αλλά σας είπα είμαι ψιλοάσχετος  ???

Δεν έχει σχέση με το μικρόφωνο αυτό το πράγμα.

Ότι και να κάνεις (με mic ή χωρίς), ο asio4all έτσι λειτουργεί, "ένα πράγμα την φορά".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου