Προς το περιεχόμενο

Monitors με budget 300€...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Πρόκειται να αγοράσω monitors και είμαι ανάμεσα σε κάποια μοντέλα για τα οποία θα ήθελα τις απόψεις σας! Προφανώς θα πάω αυτές τις μέρες να τα ακούσω κι όλας...

 

Είμαι ανάμεσα στα εξής 5ιντσα:

 

- KRK Rokit 5 G2

- Yamaha HS50m

- Tannoy Reveal 501a

- Mackie MR5 MKII

- Fostex PM0.5

 

Για τα KRK έχω διαβάσει και ακούσει ότι δεν είναι τόσο flat, τα μπάσα τους είναι υπερτονισμένα ενώ τα μεσαία τους ασθενή.. Γενικά έχω ακούσει ότι βγάζουν πολύ καλό ήχο αλλά όχι ουδέτερο και όχι τόσο κατάλληλο για μίξεις..

 

Από την άλλη, τα Yamaha έχουν τη φήμη ενός πιο "βαρετού" ηχείου σε σχέση με το KRK αλλά ωστόσο με πιο flat και πιστό ήχο.. Τα μειονεκτήματα που διάβασα είναι το μπάσο που σχεδόν απουσιάζει και το γεγονός ότι έχουν το bass relief στο πίσω μέρος (δεδομένου του χώρου μου, αυτό ίσως αποτελεί πρόβλημα)...

 

Για τα Tannoy δε βρήκα πληθώρα απόψεων, αν και κατά βάση διάβασα θετικά σχόλια.. Σαν αρητικό βρήκα το γεγονός ότι δεν έχουν μαγνητική θωράκιση.. Αυτό είναι λόγος απόρριψης ή όχι? Πάντως -άσχετο, μαζί με τα Yamaha είναι τα πιο όμορφα εμφανισιακά...

 

Τα Mackie τα έχω βρει στα 270€ αλλά γενικά έχω την εντύπωση ότι είναι άλλης κλάσης σε σχέση με τα άλλα.. Ωστόσο δε βρήκα πολλές πληροφορίες για αυτά από χρήστες οπότε θα ήθελα να μου πείτε και εσείς τι άποψη έχετε.. Έχουν κι αυτά πάντως το μειονέκτημα του bass relief που βρίσκεται στην πίσω μεριά...

 

Για τα Fostex δεν έψαξα ιδιαίτερα, ξεφεύγουν κι όλας λίγο στην τιμή... Αν είναι καλύτερα από τα άλλα όμως, ίσως αξίζει να τα σκεφτώ..

 

 

Υ.Γ. Διάβασα και τα άλλα threads περί μόνιτορ ηχείων πριν ανοίξω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχε υπόψιν σου και αυτά http://www.thomann.de/gr/behringer_b3030a_truth.htm και αν μπορείς ακουσέ τα! Μπορεί πολλοί να πουν διάφορα επειδή είναι Behringer αλλά έχω διαβάσει τα καλύτερα από άτομα που τα έχουν ακούσει και τα έχουν στην κατοχή τους, ακόμα και συγκρινόμενα με πιο ακριβά. Και για τα Fostex μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει.

 

Βtw αν είσαι από Αθήνα πάμε μαζί αν θες να τα ακούσουμε, θέλω να ακούσω κάποια από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μην περιμένεις να ακούσεις και τρελά πράγματα σε αυτή την κατηγορία, όπως και επίσης μην περιμένεις να ακούσεις και τρελές διαφορές μεταξύ τους!

 

Από αυτά που έχεις βάλει στη λίστα, έχω ακούσει τα δύο πρώτα και τα έχω κάνει A/B test!Μεταξύ των δύο θα προτιμούσα τα KRK(έχω κάνει μία περιγραφή για το πως μου φάνηκαν σε παλιό θέμα, αν είναι θα ποστάρω ξανά μόλις το βρω)!Αυτό που λες για τα μπάσσα στα ΚRK ισχύει..Είναι αρκετά τονισμένα!Στη μεσαία περιοχή εννοείται ότι σε σχέση με τα Yamaha μου φάνηκαν πολύ πιο αναλυτικά, καθώς επίσης τα Yamaha έχουν μία ανεξήγητη "μεσαιηλα" που δεν μου άρεσε καθόλου!Στην περιοχή των πρίμων, τα Yamaha ήταν πολύ "σκληρά" σε σημείο που ξύριζαν αρκετά..Αντίθετα τα KRK ήταν πιο ήπια, αλλά μην φανταστείς και κάτι το εντυπωσιακο ή αναλυτικό!Το test είχε γίνει με audio cd και με διάφορα κομμάτια!Απο Madonna μέχρι κλασσικό rock!

 

Για τα υπόλοιπα ότι έχω διαβάσει στα forums, αλλά αν δεν ακούσω εγώ ο ίδιος δεν τολμάω και πολλά πράγματα!Τουλάχιστον στα monitors με τίποτα!

 

Γενικώς η συμβουλή μου είναι, αν μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο από αυτά, και όποιο σου λέει τις περισσότερες "αλήθειες" τσίμπα το! :)

 

ΥΓ:Που βρήκες τα Mackie 270 ευρώ;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο κι αν είμαι υπέρ του να πρέπει να ανεβαίνουμε σιγά σιγά σκαλοπάτια στο θεμα του εξοπλισμού με κύριο πρόβλημα το οικονομικό, μιας και όλοι γνωρίζουμε απο την πρώτη στιγμή οτι είναι ένας elit τομέας (λόγο ακριβού εξοπλισμού, ανάγκη για αρκετή γνώση κλπ) πάντα που έρχεται στο μυαλό το εξής:

 

Γιατρός: Τι μαχαίρι να αγοράσω για το χειρουργείο μου γιατι δεν μπορώ να πάρω αυτή την στιγμή χειρουργικό νυστέρι;

: Web

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης....αυτά είναι για προσωπική μας χρήση...έχουμε κάθε δικαίωμα να κάνουμε συμβιβασμούς....

 

εκτός κι αν ο NoIzY τα θέλει για επαγγελματική χρήση.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρός: Τι μαχαίρι να αγοράσω για το χειρουργείο μου γιατι δεν μπορώ να πάρω αυτή την στιγμή χειρουργικό νυστέρι;

 

Ο γιατρός όμως στην περίπτωσή σου έχει χειρουργείο... Δε χειρουργεί στο υπνοδωμάτιό του... 

 

Άσε που σε μια έκτακτη περίπτωση, ο γιατρός θα χρησιμοποιήσει και το μαχαιράκι, δε θα πει "εγώ δεν το κάνω αν δεν έχω νυστέρι"...

 

Επίσης, μπορείς να σκοτώσεις κάποιον με μια αποτυχημένη εγχείρηση... Για να το κάνεις αυτό με μια αποτυχημένη μίξη πρέπει να προσπαθήσεις πολύ...

 

Επιπλέον, ο γιατρός πληρώνεται για να κάνει το λειτούργημα που κάνει και οφείλει να το κάνει σωστά.. Ένας χομπίστας ηχολήπτης όμως δεν έχει υποχρέωση σε κάποιον εκτός του εαυτού του.. Και εκεί η υποχρέωση ναι μεν έγκειται στο ηχητικό αποτέλεσμα που θέλει να πετύχει, έγκειται όμως σε μεγάλο βαθμό και στις τσέπες του...

 

 

 

Ελπίζω να κατάλαβες το πόσο άκυρη ήταν η παρομοίωσή σου... Όπως επίσης ελπίζω τέτοιου είδους απόψεις να μην τις αναφέρεις σε άτομα που ξεκινούν τώρα κάποιο χόμπυ (π.χ. κιθάρα) γιατί θα τα απογοητεύσεις χωρίς λόγο (προσωπικά δε χαμπαριάζω, θυμάμαι τέτοιου είδους απόψεις από τότε που ξεκινούσα ηλεκτρική και έλεγε ο άλλος "αν δε δώσεις 1000€ θα πάρεις καυσόξυλο" και διάφορα τέτοια χαριτωμένα). Σκέψου τώρα τον πιτσιρικά να έχει μαζέψει 300 ευρώ για μια κιθαρούλα και να του λέει ο άλλος "μάζεψε 1000€ γιατί με 300 δεν παίρνεις κιθάρα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη μαγνητική θωράκιση, ποια η άποψή σας? Στο νετ διάβασα πολλά σχόλια του τύπου "είναι απαραίτητη μόνο αν έχεις CRT οθόνη"... Εσείς τι λέτε? Μπορούν άλλες συσκευές πέρα της CRT οθόνης να επηρεάσουν? Ισχύει αυτό που διάβασα, ότι σε μη μαγνητικά θωρακισμένα monitors πρέπει να κάθεσαι τουλάχιστον 1 μέτρο μακριά για λόγους υγείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μαγνητικό πεδίο...τουλάχιστον απ όσο ξέρω και έχω διαβάσει μέχρι στιγμής...δεν βλάπτει την υγεία!

 

Επίσης, ναι με crt οθόνη θα εχεις παρεμβολές οι οποίες εξαρτόνται από τον μαγνήτη του ηχείου και αναλόγως τοποθετούνται σε σχέση με την οθόνη!Υπάρχουν και διάφορες πατέντες, σε περίπτωση που έχεις crt(φύλλα νίκελ ανάμεσα στα ηχεία και την οθόνη) αλλά μπλέκει πολύ το πράγμα!

 

Καλύτερα πάρε θωρακισμένα ηχεία, πάρε και lcd οθόνη(όχι τίποτα άλλο, να ηρεμήσουν και τα ματάκια σου :D  )...Για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου