Προς το περιεχόμενο

Monitors με budget 300€...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε, τότε όχι.Αλλά να έχεις στα υπ όψειν ότι επίσης επηρεάζονται συσκευές μαγνητικής εγγραφής και μαγνητικά μέσα αποθήκευσης από το μαγνητικό πεδίο!Οπότε πρέπει να είσαι σίγουρος και γι αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ NoIzY :

 

Μα έχω LCD οθόνη.. :D Γι αυτό ρωτάω, τη χρειάζομαι ή όχι τη θωράκιση?

 

Όχι, όπως δεν χρειάζεσαι και τα Tannoy Reveal 501a…

 

Δεν ξέρω πόσων ετών είσαι, που μένεις και τι μουσική ακούς, αλλά καλό είναι όταν κάνει κάποιος/κάποια  μια ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ να την «ψάχνει» και λίγο πάρα πέρα για το τι σκοπεύει να αγοράσει και στο τι θα τον/την εξυπηρετήσει ουσιαστικά αυτό στην μουσική του και όχι μόνο να αρκείται στο οικονομικό όριο των προϊόντων…

Η δε αλλιώς η κατάσταση καταντάει «λαϊκή αγορά»…

 

Στο προκείμενο τώρα...

Αν ακούς Rock και όλα τα παράγωγα του σου ταιριάζουν τα:

 

Mackie MR8 MKII

http://www.thomann.de/gr/mackie_mr8_mkii.htm

 

Behringer B3031A Truth

http://www.thomann.de/gr/behringer_b3031a_truth.htm

 

KRK RP8 RoKit G2

http://www.thomann.de/gr/krk_rp8_rokit_g2.htm

 

Τα Tannoy δεν σου κάνουν γιατί –απλά- είναι προσανατολισμένα στο να αποτελέσουν monitors για κλασσική και jazz μουσική…

Και από όσο θυμάμαι δεν έχω δει πολλούς κλασσικούς και jazz-ιστες με «μο’ι’κανα»…

 

Τα Yamaha HS50m -και πάλι- δεν σου κάνουν, γιατί αποσκοπούν στον επαγγελματία ηχολήπτη, που αν καταφέρει να «βγάλει μίξη» σε αυτά, τότε η μίξη που θα έχει κάνει θα ακούγετε παντού καλά!...

 

Δηλαδή -σαν τα Yamaha NS10- αποτελούν Reference Κακού Monitor και σκοπό έχουν να σου καταδείξουν για το πώς θα ακουστεί η μίξη σου σε ένα τυπικό ηχοσύστημα αυτοκίνητου…

 

Για αυτό απουσιάζουν τα μπάσα…

Όπως βλέπεις θέλει αρκετό «ψάξιμο» και επιμέρους γνώσεις η όλη διεργασία και όχι απλά να ορίζουμε μόνο ένα χρηματικό ποσό…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από όσο θυμάμαι δεν έχω δει πολλούς κλασσικούς και jazz-ιστες με «μο’ι’κανα»…

 

Πως ξέρεις ότι είναι ο ίδιος; :P

 

Όπως βλέπεις θέλει αρκετό «ψάξιμο» και επιμέρους γνώσεις η όλη διεργασία και όχι απλά να ορίζουμε μόνο ένα χρηματικό ποσό…

 

Σωστός αλλά από το χρηματικό ποσό ξεκινάνε όλα, όπως και να το κάνουμε, και μετά βλέπεις τα επιμέρους για το χρηματικό όριο που έχεις θέσει ώστε να κάνεις την καλύτερη, για τα γούστα και τις ανάγκες σου, επιλογή :)

 

Τα συγκεκριμένα Βehringer που ανέφερες αλλά και τα πιο μικρά (3030) τα έχεις ακούσει από κοντά; Αν ναι, καμιά γνώμη (για τα λεφτά τους πάντα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και από όσο θυμάμαι δεν έχω δει πολλούς κλασσικούς και jazz-ιστες με «μο’ι’κανα»…

Μπορεί να μην έχεις ακούσει τον Nigel Kennedy ;)

nkenn.jpg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 επισημάνσεις από εμένα ώστε να γίνει πιο γόνιμη η συζήτηση:

 

- Στη φωτό είναι ο μεγάλος Joe Strummer σε περίπτωση που δεν έγινε αντιληπτό.

- Όχι, δεν είμαι τζαζίστας ή της κλασικής μουσικής.

- Το budget φτάνει μέχρι τα 300€ per pair και τέλος!! ;D

 

 

 

 

 

 

 

Αγαπητέ Voyager, ευχαριστώ για το χρόνο σου! Οι προτάσεις σου μπορεί όντως να είναι κατάλληλες για αυτό που θέλω, ωστόσο ξεφεύγουν από το budget μου... Επιπλέον, νομίζω πως το 8άρι ηχείο πιο πολύ θα "χαθεί" στον όχι σωστά διαμορφωμένο και συν τοις άλλοις μικρό χώρο μου, παρά θα βοηθήσει...

 

Τα Yamaha γιατί είναι ακατάλληλα αν όντως δουλεύουν όπως λες? Καταλαβαίνω το πώς διαφοροποιούνται από τα άλλα, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, δεν καταλαβαίνω όμως από πού προκύπτει το γεγονός ότι μόνο ηχολήπτες μπορούν να τα χειριστούν...

 

Τελικά, στα 300€ έχεις να προτείνεις κάποιο ζευγάρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κι απο 'μενα ,

 

Εχω τα hs50m αρκετο καιρό . Τα συγκεκριμενα ηχεια οπως προαναφερθηκε εχουν τονισμενες υψηλες συχνοτητες (αυτο κατα κυριο λογο ισχυει γιατι ετσι ειναι γενικα το υφος της εταιριας ) , ακομη και ο μεγαλυτερος αδερφος ( hs80m ) που τα εχει φιλος και τα ακουω για αρκετο καιρο. Προσωπικα δεν με χαλαει καθολου αυτο , ισως επειδη τα εχω συνηθησει .

Επισης εχει αψυχα μπασα αλλα κανοντας τις σωστες ρυθμισεις στο room control , mid eq , high trim και low cut που βρισκονται πισω και βαζοντας τα σε μια καλη θεση στο δωματιο για την ισοοροπιση του bass relief( και καθως τα μελετας φυσικα ) θα εχεις αξιοπρεπεστατο ηχο.

Τα μεσαια για μενα ειναι αρκετα καλα .

Με εχουν παιδεψει στη μιξη αλλα με τον καιρο τα εμαθα. ( Με οποιδηποτε καινουργιο μηχανημα ασχοληθεις πιστευω οτι ειναι λογικο και επομενο να περασει λιγος καιρος για να το μαθεις ολοκληρωτικα )

Στην τελικη για μενα το πρωτευον ειναι να μαθεις το μονιτορ που θα εχεις. Αν τα μαθεις , εξαρταται απο ΄σενα αν κοπιασεις για να διορθωσεις τα λαθη στη μιξη σου.

Εγω δεν μετανιωσα που τα αγορασα.

 

Αυτα απο 'μενα , ελπιζω να βοηθησα. :)

 

\' InfraVision - When Everything Is Worth \' 2011 album

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  metalmike

 

Πως ξέρεις ότι είναι ο ίδιος; :P

 

Χαχαχαχα! Σωστός!

Για σκέψου και την αντίθετη περίπτωση!...

Να ακούει κλασσική και jazz μουσική και να έχει  «μο’ι’κανα» για ιδεολογικούς λόγους ενάντια στην «Κοινωνία του Θεάματος» και στην αλλοτρίωση που προκύπτει από αυτήν…

       

       

Σωστός αλλά από το χρηματικό ποσό ξεκινάνε όλα, όπως και να το κάνουμε, και μετά βλέπεις τα επιμέρους για το χρηματικό όριο που έχεις θέσει ώστε να κάνεις την καλύτερη, για τα γούστα και τις ανάγκες σου, επιλογή :)

 

Ναι ρε mike αλλά monitors δεν αγοράζει κανείς την κάθε μέρα…

Ας «σφιχτεί» λιγάκι ο φίλτατος NoIzY όπως αντίστοιχα έχουμε «σφιχτεί» εγώ, εσύ και ο κάθε ένας μας εδώ μέσα για να πάρει τον εξοπλισμό του όσο ακριβός και αν μπορεί ήταν η’ είναι αυτός…

     

Φαντάσου σε αντίστοιχη περίπτωση να γράφει κάποιος:

 

«Έχω 1000 Ευρώ για ηλ. κιθάρα, τι κιθάρα μου προτείνεται?...»

 

έτσι απλά στο «ξεκούδουνο», χωρίς να σου πει τι θέλει να παίξει με αυτήν, τι του αρέσει σαν ήχος, style, προσωπικές του ανάγκες, βλέψεις, ορέξεις…

Τίποτα…. "Mahogany καλό για Metal?...”

Μαμάτα τελείως….

         

Τα συγκεκριμένα Βehringer που ανέφερες αλλά και τα πιο μικρά (3030) τα έχεις ακούσει από κοντά; Αν ναι, καμιά γνώμη (για τα λεφτά τους πάντα);

 

Ναι τα έχω ακούσει.

Η Βehringer κάνει «ευγενικές αποδώσεις τιμής» προς τους «πρωτοπόρους» της JBL, αλλά –τουλάχιστον- τις κάνει –τώρα τελευταία- πάρα πολύ καλά!…

 

Οπότε, σύμφωνα με τα λεφτά τους (και με ribbons!...) τα:

 

Behringer B3031A Truth

http://www.thomann.de/gr/behringer_b3031a_truth.htm

 

Είναι  keepers για αυτά που προσφέρουν στα φράγκα τους!...

 

Εμένα μου αρέσουν –σε αυτό το budget που μιλάμε- τα:

 

Mackie MR8 MKII

http://www.thomann.de/gr/mackie_mr8_mkii.htm

 

σαν ηχητική «ταυτότητα», αλλά αυτό είναι προσωπικό μου γούστο και δεν αναιρεί σε τίποτα τα:

 

Behringer B3031A Truth

http://www.thomann.de/gr/behringer_b3031a_truth.htm

 

Οπότε αξίζει να συγκρίνεις αυτά τα δυο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαι ακομα σχετικα καινουργιος με το χομπι του ηχοληπτη και το home studio μου δεν εχει κλεισει ακομα χρονο εγω θα σου προτεινω τα δικα μου ηχεια που σε σχεση με αυτα http://www.thomann.de/gr/behringer_b1030a.htm σε τεστ διπλα διπλα τα βρηκα αρκετα καλυτερα.

 

Ειναι λοιπον τα M-Audio BX5A που απο οτι βλεπω εχουν καταργηθει πλεον και κυκλοφορουν τα πιο καινουργια http://www.thomann.de/gr/m_audio_bx5_d2.htm. Δεν μπορω να βρω κατι αρνητικο για πρωτα monitors. Το μονο που θα ηθελα λιγο παραπανω θα ηταν να ηταν λιγο πιο δυνατα (ναι τα 70W μια χαρα μου φτανουν για μειξεις κλπ αλλα αμα θελω να ακουσω μουσικh θα ηθελα και λιγο περισσοτερη ενταση :P) και να ξυριζαν λιγο λιγοτερο στις πολυ ψηλες συχνοτητες. Καταταλλα οπως ειπα ειναι very decent αλα εγγλεζικα :p

 

Υ.Γ Οταν εψαχνα για μονιτορς εγω ειχα ταβανι τα 200Ε τωρα εσυ που μπορεις να φτασεις τα 300Ε μπορει να βρεις κατι καλυτερο απλα ειπα και γω να πεταξω μια ιδεα.

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 1030 δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα, αντίθετα για τα 3030 μόνο θετικά σχόλια έχω διαβάσει (από αυτούς που τα έχουν ακούσει πάντα, όχι από αυτούς που βλέπουν Behringer και βγάζουν σπυριά και τα κατηγορούν όλα μόνο και μόνο επειδή είναι αυτής της εταιρίας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου