Προς το περιεχόμενο

Monitors με budget 300€...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ NoIzY :

 

O.k. εγώ στα έγραψα αυτά για να μην με βρίζεις μετά ότι δεν στα είπα για 8’’ αρια…

Αφού επιμένεις, κάνε μετατόπιση προς τα πιο οικονομικά 6’’ αρια:

 

Mackie MR5 mk2

http://www.thomann.de/gr/mackie_mr5_mkii.htm

 

Behringer B3030A Truth

http://www.thomann.de/gr/behringer_b3030a_truth.htm

 

KRK RP6 RoKit G2

http://www.thomann.de/gr/krk_rp6_rokit_g2.htm

 

Αλλά έπειτα, μην μου «κλαίγεσαι» ότι δεν σου «βγαίνει» σωστά η μπότα και το μπάσο –σε άμεση σύγκριση με τα 8’’ αρια…- γιατί εγώ στα έγραψα για τα 8’’ αρια και αμαρτία ουκ έχω…. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπερα και απο μενα.

ενδιαφερον θεμα!!!

φιλε NoIzY καλα θα κανεις πριν πας για καποια αγορα να τα ακουσεις απο κοντα και να δεις αν ειναι αυτο που θες στα ακουσματα σου και σε αυτα που θες να γραψεις.

δεν σου κριβω οτι και εγω ειμαι σε αναζητιση ποιο μεγαλων monitor μιας και ξεκινησα με τα roland Ds30-a τα οποια μου επεσαν λιγο μικρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε mike αλλά monitors δεν αγοράζει κανείς την κάθε μέρα…

Ας «σφιχτεί» λιγάκι ο φίλτατος NoIzY όπως αντίστοιχα έχουμε «σφιχτεί» εγώ, εσύ και ο κάθε ένας μας εδώ μέσα για να πάρει τον εξοπλισμό του όσο ακριβός και αν μπορεί ήταν η’ είναι αυτός…

 

Πώς συμπεραίνεις ότι για να βάλουμε στην άκρη ένα Χ ποσό θα πιεστούμε το ίδιο εγώ κι εσύ? Με ξέρεις κι από χθες? Ξέρεις την οικονομική μου κατάσταση και τις υποχρεώσεις μου? Ξέρεις πόσο καιρό έκανα για να φτάσω στο 300άρι, με τι κόπο και αν έχω τη δυνατότητα να φτάσω σε μεγαλύτερα ποσά για το χόμπυ μου?

 

Το ερώτημά μου ήταν απλό, δέχομαι το σχόλιό σου περί έλλειψης στοιχείων (τι μουσική, τι όργανα θα μιξάρω κλπ) αλλά σε καμία περίπτωση αυτού του είδους την κριτική για το ποσό που μπορώ να διαθέσω, από τη στιγμή μάλιστα που το δήλωσα τόσες φορές και τόσο ξεκάθαρα ότι δεν ανεβαίνει άλλο!

 

Αν έχεις να προτείνεις κάποιο ζευγάρι μέχρι τα 300€ κάνε το, αν θες να προτείνεις πιο ακριβά monitors γράψε σε κάποιο θέμα για πιο ακριβά monitors (!) ή περίμενε μέχρι -και αν- γράψω ότι ανέβηκε το budget...

 

Αυτό που σκέφτομαι είναι η αντίδραση ατόμων που δεν έχουν να διαθέσουν 300€ για monitors (δεν ξέρω σε ποιον κόσμο ζεις αλλά έχε κατά νου ότι πολύς κόσμος δε βγαίνει ούτε για τα απαραίτητα).

 

 

Anyway, το θέμα συνεχίζει, διαβάζω προσεκτικά τις απαντήσεις σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όντως οι καιροί είναι δύσκολοι και δεν ξέρουμε την οικονομική κατάσταση  αλλά και τις υποχρεώσεις του καθενός.

Παρόλα αυτά είμαι και εγώ υπέρμαχος του καλού εξοπλισμού.Γενικά από όσα μόνιτορ έχω ακούσει θεωρώ ότι κάτω από τις 6.5 ίντσες αρχίζουν έντονοί συμβιβασμοί όσο αναφορά τις χαμηλές συχνότητες.Γενικά πάντως συμφωνώ και εγώ ότι(δεν θα το θέσω να σφιχτεί) καλό θα ήταν να περιμένει ώστε να ανέβει λίγο παραπάνω για να είναι ικανοποιημένος για καιρό.

Πχ εγώ έχω τα mackie mr8 mk1 και σκέφτομαι να τα αλλάξω μόνο με hi-end monitor όταν αποκτήσω πρώτα τον χώρο που απαιτεί κάποιο μόνιτορ τέτοιας κατηγορίας και φυσικά τα χρήματα για την απόκτηση τους.Αντίθετα αν είχα συμβιβαστεί αρχικά με τα mr5 θα γκρίνιαζα όλη την ώρα...(αν δεν τα είχα αλλάξει ήδη)Ακόμη και να μην το δούμε από θέμα συχνοτήτων είναι καμοιά φορά που θέλεις λίγη ένταση παραπάνω βρε αδερφέ... ;D

Και για να απαντήσω στο θέμα θα πρότεινα να ψάξεις krk rp8,mackie mr8 mk1 μεταχειρισμένα για να βγείς κοντά στο budget που θέλεις και να τα ευχαριστηθείς χρόνια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γειά χαρά σε όλους!Noizy έχω τα M1 και μπορώ να σου πω ότι είμαι πολύ ικανοπιοημένος!!

πολύ καλός ήχος σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων και κυρίως μεχρι 300 ευρώ.απ ότι είδα έχεις κάνει μια λίστα με αυτά που θες να αγοράσεις οπότε ξέρεις περίπου τι θες....προσπάθησε να ακούσεις όλα τα μοντέλα που έχεις στα υπόψην σου και αποφασίζεις.πάντως τα M1 είναι μια πόλυ καλή επιλογή.

 

Good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου