Προς το περιεχόμενο

DIY pedal vs αντιστοιχο εμποριου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα μπορουσε να ζηλεψει ενα DIY πεταλι ελληνα κατασκευαστη απο το αντιστοιχο το αντιστοιχο του εμποριου ?

σιγουρα το τι ακουει ο καθενας ειναι που παιζει τον κυριο λογο στην περιπτωση της μουσικης

ωστοσο καποιος ο οποιος δεν εχει τις ηλεκτρονικες αν θελετε γνωσεις ,γιατι να προτιμησει ενα diy απο ενα του εμποριου ?

και δεν αναφερομαι μονο σε περιπτωσεις οπως του jam αλλα και αλλων παιδιων που εχουν το μερακι και ασχολουνται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

... σε περιπτωσεις οπως του jam...

 

Χαχα..καλο!! ;D

 

Γενικα καλα τα πεταλια των παιδιών..αλλα έχω ακούσει και εχω εμπειρια με "BOUTIQUE" πεταλια ελλήνων κατασκευαστων..που ειναι κατι σαν τις γυναικιες τσαντες των 4-5k euro..

 

ομορφα είναι..χρήσημα είναι..αλλα η τιμή τους είναι που τα κάνει boutique και οχι κατι το τόσο προτοποριακό ας πουμε... ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλων κατασκευαστών δεν έχεις να ζηλέψεις και πολλά....

 

αλλά αν τα φτιάξεις μόνο σου  διαφορές υπάρχουν γιατί :

 

1) Αν έχεις γνώσεις ηλεκτρονικών κάνεις άπειρες παραμετροποιήσεις στον ήχο σου,

π.χ. σε ενα diy big muff αν αλλάξεις τις τιμές των αντιστάσεων έχεις διαφορετικό ήχο.

 

2) Στα πετάλια των 70-80 ευρώ όλα τα ηλεκτρονικά στοιχεία είναι χαμηλού κόστους

αντιστάσεις, τρανζιστορ, πυκνωτές, βύσματα. Φτιάχνοντας τα δικά σου βάζεις ότι θες.

 

3) Τιμή πχ. ενα distortion petal που κάνει 200 ευρώ μπορείς άνετα να το φτιάξεις με πολύ λιγότερα λεφτά.

 

4) Μαθαίνεις άπειρα πράγματα για το πώς δουλευουν όλα και πλεόν ψάχνεις αυτό που θες πιο συγκεκριμένα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα μολις ανοιξα ενα diy  θρεντ και ειδα και αυτο.

 

Η ποιοτητα μπορει να ειναι ιση ή και καλυτερη απο του εμπορίου.

 

Η αξία τους δεν ειναι πιο μικρή απο αντιστοιχα εμπορίου πχ κλώνοι joyo. Φτιαχνωντας τα δικά μου και βλεποντας τα Joyo τα οποία είναι ας πουμε αντιστοιχα σχέδια μπορω να πω οτι δεν αξίζει γιατι είναι ακριβώς το ιδιο με υλικά σαν να τα χεις αγοράσει απο το banzai.

 

Ο πιο σημαντικός παραγοντας για μένα στα diy πετάλια είναι το παιζω και μαθαινω μαζι με την ταυτόχρονη προσωπική ικανοοπιηση.

 

Επίσης για τους Ελληνες μπουτικάδες έχω να πω οτι πραγματικά αν κάποιος θελει να το κάνει επάγγελμα και να έχει τεβε+νοικια και ολοκληρο κατάστημα μονο σε αυτες τις τιμές μπορει να πουλαει ειδικά αν τα έχει και βαμμενα που σημαινει εξτρα μεροκάματα σε αλλους. Εκτως αν πουλάει ποσοτητες πράγμα που μεχρι στιγμης δεν το εχω δει. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η ποιοτητα μπορει να ειναι ιση ή και καλυτερη απο του εμπορίου.

Όχι ότι δεν γίνεται αλλά ανάλογα τι θες να κάνεις και μέχρι που. Εξαρτάται...

 

Ο πιο σημαντικός παραγοντας για μένα στα diy πετάλια είναι το παιζω και μαθαινω μαζι με την ταυτόχρονη προσωπική ικανοοπιηση.

Αυτό σε προσωπικό επίπεδο και είναι πολύ καλό.

Σε επαγγελματικό επίπεδο μακάρι να βλέπαμε κάτι τέτοιο και στην Ελλάδα. Πιστεύω πως υπάρχουν άτομα.

 

Επίσης για τους Ελληνες μπουτικάδες έχω να πω οτι πραγματικά αν κάποιος θελει να το κάνει επάγγελμα και να έχει τεβε+νοικια και ολοκληρο κατάστημα μονο σε αυτες τις τιμές μπορει να πουλαει ειδικά αν τα έχει και βαμμενα που σημαινει εξτρα μεροκάματα σε αλλους. Εκτως αν πουλάει ποσοτητες πράγμα που μεχρι στιγμης δεν το εχω δει. ;D

Από τη στιγμή που μπαίνει το εμπορικό στη μέση, μαζί με αυτά που είπες, οι τιμές θα είναι κάπως ανεβασμένες, αφού θα πρέπει τα κέρδη να καλύπτουν τα έξοδα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτως αν πουλάει ποσοτητες πράγμα που μεχρι στιγμης δεν το εχω δει. ;D

 

Για ριξε μια ματια εδω...

 

http://www.jampedals.com/dealers/

 

...μαλλον πουλαει... ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη καποιος που εχει ασχοληθει με το αθλημα κια εχει μαθει ,βρει το σχεδιαγραμμα ενος πεταλιου ,το οποιο στο εμποριο κανει ανω των διακοσιων ευρω ,κατσει και αγορασει τα υλικα(τα καλυτερα που μπορει ) και το φτιαξει ,γιατι να υστερει καπου το πεταλι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υσττερει πουθενα. Εχε υποψιν όμως οτι οι κατασκευαστες δινουν μια αποκλιση απο την πραγματικη τιμή των υλικών πχ πυκνωτες και αντιστασεις. Με αυτο τον τροπο το καθε πεταλι ειναι διαφορετικο. Προσωπικα δεν ειμαι τοσο ψυρας και ποτε δεν θα το ψαξω σε βαθμο να μετραω μια μια τις αντιστασεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δηλαδη καποιος που εχει ασχοληθει με το αθλημα κια εχει μαθει ,βρει το σχεδιαγραμμα ενος πεταλιου ,το οποιο στο εμποριο κανει ανω των διακοσιων ευρω ,κατσει και αγορασει τα υλικα(τα καλυτερα που μπορει ) και το φτιαξει ,γιατι να υστερει καπου το πεταλι αυτο?

Αν το πετάλι έχει απλά υλικά "εμπορίου", που μπορείς να τα βρεις - αγοράσεις σε μικρές ποσότητες, μπορεί να έρθεις σχετικά κοντά στο αποτέλεσμα της αντιγραφής, διότι περί αντιγραφής ο λόγος. Κι όταν λέω "εμπορίου", εννοώ να μην έχει κάποιο special ή custom υλικό όπως για παράδειγμα custom ολοκληρωμένο.

 

Όμως εκτός απ' αυτό, όταν φτάσεις στο σημείο να κατασκευάσεις το case, την πλακέτα, το manual, τη συσκευασία κλπ, τότε θα δεις πόσο παραπάνω ανεβαίνει το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου