Προς το περιεχόμενο

DIY pedal vs αντιστοιχο εμποριου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισαξια και καλυτερο μη σου πω αν έχεις κάνει προσεγμένη δουλεια,

 

επειδή το έχω κάνει μπορείς να κάνει και mods με πχ. switch με

 

3 διαφορετικά clipping stages ή άλλο switch για να πειράζεις τα μεσαία.

 

Με το ορίγιναλ δε τα έχεις αυτά.

 

Αρα ποιος βγαινει κερδισμένος??

 

Εχεις πολυ δικιο σ' αυτο που λες, το εχω κανει πολλακις, απλα εχω διαπιστωσει in the long run οτι τα πολλα options αρκετες φορες "μενουν στο ραφι". Εννοω οτι τελικα φτανεις να χρησιμοποιεις μια ρυθμιση, που πολλες φορες είναι και η "default" του κυκλωματος που αντιγραφεις...

Οχι παντα ομως.

 

Απλα κανοντας ενα δικο σου κλωνο, εκμεταλευεσαι τη δυνατοτητα να το παραμετροποιησεις οπως εσυ θελεις. Γιατι οπως ειχα πει σε παλιοτερο θρεντ, άλλο το ετοιμο κουστουμι απο το καταστημα και αλλο το tailor made (στη Savile Row... ;D)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εφερες παράδειγμα ενα distortion pedal,

 

αν πάμε σε vintage καταστάσεις εκεί το πράγμα χάνεται.

 

Πχ με fuzz πετάλια πετυχαίνεις καλυτερα αποτέλεσματα σιγουρα, με πολύ ψάξιμο, απο

 

κάποια εμπορίου "και καλά" vintage.

 

Δοκιμάζεις άπειρα τρανσιστορ (γερμανιου ή σιλικόνης) και αυτό που σου αρέσει το κρατάς

 

ενώ με του εμπορίου περιορίζεσαι.

 

Ασε που οτι έχει γερμανίου τα πουλάνε πανάκριβα

 

λες και δεν υπάρουν άλλα (ναναι καλά οι τσέχοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ Χναρακης....Αν θες διορθωσε την παραθεση 2 που εχεις κανει στο τελευταιο ποστ για να μπορουμε να βγαζουμε νοημα σε ποιον αναφερεσαι και το τι λες  ;)

Στην πρώτη παράγραφο σε σένα, μετά γενικά.

 

απο οτι ξερω δεν κατοχυρωνονται πατεντες στο χωρο των πεταλιων, απλα η πληρης αντιγραφη συνηθως αποφευγεται η αποκρυπτεται απο τις μεγαλες εταιριες για λογους φημης/ηθικης κτλ. βεβαια τα μισα κυλωματα πεταλιων ειναι κλωνοι η αντιγραφες μιας χουφτας πρωτοτυπων, και αρκετες μικρες εταιριες πουλανε μονο κοπιες 

Δεν αντιλέγω, όμως υπάρχουν κάποια - αρκετά πράγματα που είναι κατοχυρωμένα - πατενταρισμένα, ακόμα και το σχήμα.

 

Ισαξια και καλυτερο μη σου πω αν έχεις κάνει προσεγμένη δουλεια, επειδή το έχω κάνει μπορείς να κάνει και mods με πχ. switch με

3 διαφορετικά clipping stages ή άλλο switch για να πειράζεις τα μεσαία.

Με το ορίγιναλ δε τα έχεις αυτά.

Συμφωνώ.

 

Αρα ποιος βγαινει κερδισμένος??
Αυτός που κάνει την παραμετροποίηση, που θα το φέρει στα "μέτρα" του.

 

Εχεις πολυ δικιο σ' αυτο που λες, το εχω κανει πολλακις, απλα εχω διαπιστωσει in the long run οτι τα πολλα options αρκετες φορες "μενουν στο ραφι". Εννοω οτι τελικα φτανεις να χρησιμοποιεις μια ρυθμιση, που πολλες φορες είναι και η "default" του κυκλωματος που αντιγραφεις...

Οχι παντα ομως.

Ακριβώς.

 

Απλα κανοντας ενα δικο σου κλωνο, εκμεταλευεσαι τη δυνατοτητα να το παραμετροποιησεις οπως εσυ θελεις. Γιατι οπως ειχα πει σε παλιοτερο θρεντ, άλλο το ετοιμο κουστουμι απο το καταστημα και αλλο το tailor made (στη Savile Row... ;D)

Όχι μόνο αυτό αλλά συν την χαρά, την ικανοποίηση αν θες του mod.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι επιλογές παραμετροποίησης που κερδίζει κάποιος με το να φτιάξει πετάλια μόνος του.

 

Θεωρώ πως τίθεται και ξεκάθαρο θέμα κόστους.

Ερασιτεχνικά έχω φτιάξει κατά καιρούς overdrives/distortion/fuzzes για εμένα ή φίλους και το καθαρό κόστος σε υλικά δεν ξεπερνά ποτέ τα 30ευρώ (τις περισσότερες φορές ούτε καν τα 20).Δέχομαι ότι ο κατασκευαστής χρεώνει την τεχνογνωσία και μοντελοποίηση του κυκλώματος, αλλά είναι άπειρα τα παραδείγματα αναμάσησης κυκλωμάτων 40 και 50 ετών που η κοστολόγησή τους 100+ ευρώ είναι αδικαιολόγητη...

 

Ακόμα και διακοπτό-κυκλώματα όπως Α/Β/Υ boxes που δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι έχει τη 'μυστική συνταγή',πωλούνται για 80ευρώ.Αισχροκέρδεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι επιλογές παραμετροποίησης που κερδίζει κάποιος με το να φτιάξει πετάλια μόνος του.

 

Θεωρώ πως τίθεται και ξεκάθαρο θέμα κόστους.

Ερασιτεχνικά έχω φτιάξει κατά καιρούς overdrives/distortion/fuzzes για εμένα ή φίλους και το καθαρό κόστος σε υλικά δεν ξεπερνά ποτέ τα 30ευρώ (τις περισσότερες φορές ούτε καν τα 20).Δέχομαι ότι ο κατασκευαστής χρεώνει την τεχνογνωσία και μοντελοποίηση του κυκλώματος, αλλά είναι άπειρα τα παραδείγματα αναμάσησης κυκλωμάτων 40 και 50 ετών που η κοστολόγησή τους 100+ ευρώ είναι αδικαιολόγητη...

 

Ακόμα και διακοπτό-κυκλώματα όπως Α/Β/Υ boxes που δεν μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι έχει τη 'μυστική συνταγή',πωλούνται για 80ευρώ.Αισχροκέρδεια.

 

 

Ξεχνάς το χρόνο και το κόπο σου πρώτον και δευτερον το quality control να μη το πληρωθει ο κατασκευαστής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το σιγουρο ειναι οτι η κατασκευη diy δεν ειναι κατι απαγορευτικα δυσκολο. αν καποιος εχει μια μικρη εφεση στο αθλημα, μπορει με ελαχιστο κοστος, με λιγες δοκιμες και αρκετο χρονο να κανει τα ιδια ακριβως πεταλια που κυκλοφορουν στο εμποριο. ιδια εξαρτηματα και ιδια συνδεσμολογια (τουλαχιστον στα περισσοτερα πεταλια οπου το κυκλωμα ειναι σχετικα απλο - ας πουμε το deep blue delay που ανοιξα εχει διπλη πλακετα με απειρα εξαρτηματα, που να το φτιαξεις μονος σου). τις πρωτες φορες θα συμβουν μερικα λαθη, αλλα μετα θα ειναι παιχνιδι.

 

αν το κοστος ειναι 20-30 ευρω, προσθεστε και το κοστος εξειδικευμενου τεχνιτη (30-40$ την ωρα σε US, παραπλησιο σε ευρωπη και στις προηγμενες χωρες οπου μεχρι προτινος φτιαχνοταν τα πεταλια), εξοδα επιχειρησης, κερδος, νατα τα 200-300 $ τιμη αν το εβλεπε καποιος επαγγελματικα.

 

παντως, ειδικα τωρα με την κριση, για οποιον εχει η ειχε επαφη με κολλητηρια κολλησεις κτλ, εχει και λιγο χρονο, και ειναι φανατικος των πεταλιων,  ;D ;D ;D -- ψαξτε για το ονομα της μαρκας σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω την κουβεντα εδω και...μερες και πραγματικα μου κανει εντυπωση που κανεις δεν γραφει αυτο που πραγματικα ισχυει....οτι δηλ. το υψηλο κοστος των "χειροποιητων" πεταλιων οφειλεται ουσιαστικα σε ΔΥΟ μονο λογους:στο χαμηλο ΕΡΓΑΤΙΚΟ κοστος και στις οικονομιες κλιμακας που οι "χειροποιητοι" κατασκευαστες δεν μπορουν να εχουν.

 

Αλλο να εισαι η BOSS η οποια εχει αποσβεσει τον εξοπλισμο της εδω και...25 χρονια,φτιαχνει τα casings & τους διακοπτες μονη της και εχει μια αυτοματοποιημενη γραμμη παραγωγης απο εδω μεχρι την....Αριδαια ;D....με εργαζομενους που παιρνουν δεν παιρνουν 20 ευρω την ημερα (επειδη ειναι Ταϊβανεζοι σε αλλες εταιρειες που φτιαχνουν τα πεταλια στην Κινα το 20 γινεται....5)  και αλλο να εισαι ο,ταλαντουχος δε λεω,μαστρο Μανωλης που ΕΙΣΑΓΕΙΣ μεχρι και την τελευταια βιδα του πεταλιου που φτιαχνεις (ή αν δεν εισαι Ελληνας αγοραζεις στην τριπλη τιμη απο οτι η Boss γιατι δεν πουλας 50 χιλιαδες πεταλια το χρονο οπως αυτη αλλα 500,στην καλυτερη) σπαταλας 10 φορες περισσοτερο χρονο στην κατασκευη του πεταλιου  και μετα πρεπει να βγαλεις και κερδος πληρωνοντας στην εφορια (αν δεν την κλεβεις βεβαια) το 35% των εσοδων σου....(ενω η BOSS αν πληρωνει στους Ταϊβανεζους  ενα 2% θαυμα θα ειναι...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παρακολουθω την κουβεντα εδω και...μερες και πραγματικα μου κανει εντυπωση που κανεις δεν γραφει αυτο που πραγματικα ισχυει....οτι δηλ. το υψηλο κοστος των "χειροποιητων" πεταλιων οφειλεται ουσιαστικα σε ΔΥΟ μονο λογους:στο χαμηλο ΕΡΓΑΤΙΚΟ κοστος και στις οικονομιες κλιμακας που οι "χειροποιητοι" κατασκευαστες δεν μπορουν να εχουν.

Όντως, δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο που είναι καθοριστικό. Μείναμε μόνο στα τεχνικά.

 

Αλλο να εισαι η BOSS η οποια εχει αποσβεσει τον εξοπλισμο της εδω και...25 χρονια,φτιαχνει τα casings & τους διακοπτες μονη της και εχει μια αυτοματοποιημενη γραμμη παραγωγης απο εδω μεχρι την....Αριδαια ;D....με εργαζομενους που παιρνουν δεν παιρνουν 20 ευρω την ημερα (επειδη ειναι Ταϊβανεζοι σε αλλες εταιρειες που φτιαχνουν τα πεταλια στην Κινα το 20 γινεται....5)  και αλλο να εισαι ο,ταλαντουχος δε λεω,μαστρο Μανωλης που ΕΙΣΑΓΕΙΣ μεχρι και την τελευταια βιδα του πεταλιου που φτιαχνεις (ή αν δεν εισαι Ελληνας αγοραζεις στην τριπλη τιμη απο οτι η Boss γιατι δεν πουλας 50 χιλιαδες πεταλια το χρονο οπως αυτη αλλα 500,στην καλυτερη) σπαταλας 10 φορες περισσοτερο χρονο στην κατασκευη του πεταλιου  και μετα πρεπει να βγαλεις και κερδος πληρωνοντας στην εφορια (αν δεν την κλεβεις βεβαια) το 35% των εσοδων σου....(ενω η BOSS αν πληρωνει στους Ταϊβανεζους  ενα 2% θαυμα θα ειναι...)

Και βάλε...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου