Προς το περιεχόμενο

συνδεση κιθαρας σε pc μεσω ενισχυτη


jim7gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα...θα ηθελα την βοηθεια σας για να συνδεσω κιθαρα μεσω amp σε pc...εχω ακουσει για τους εξης τροπους...

1.κιθαρα-ενισχυτης-line out ενισχυτη-line in καρτας ηχου ή υποδοχη jack σε επαγγελματικη καρτα ηχου

 

2.κιθαρα-ενισχυτης-speaker out ή phones ενισχυτη-line in καρτας ηχου ή υποδοχη jack σε επαγγελματικη καρτα ηχου

 

3.κιθαρα-ενισχυτης-send ενισχυτη-(palmer speaker simulator)-line in καρτας ηχου ή υποδοχη jack σε επαγγελματικη καρτα ηχου

 

4.κιθαρα-ενισχυτης-μικροφωνο-επαγγελματικη καρτα ηχου (κλασικο)

 

5.κιθαρα-ενισχυτης-speaker out ή phones ενισχυτη-toneport line 6

 

τι γνωριζετε για αυτα και ποιος εχει δοκιμασει καποιο απο αυτα?ποιο απο ολα πιστευετε δινει καλυτερη ποιοτητα ηχου?

 

(ενισχυτη αυτη τη στιγμη δεν εχω και θα ηθελα πριν αγορασω να γνωριζω πρωτα για να ψαξω ενισχυτη που να μου προσφερει καποιες απο τις παραπανω συνδεσεις οπως line out και send)

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες φίλε! :)

 

Πρωτίστως δεν κατάλαβα γιατί η κάρτα ήχου πρέπει να είναι απαραίτητα επαγγελματική. Και με τις "ερασιτεχνικές" μια χαρά δουλειά μπορείς να κάνεις, χώρια που οι πραγματικά επαγγελματικές κάρτες κοστίζουν τετραψήφια ποσά και σίγουρα δεν αξίζει να δώσει τόσα λεφτά κάποιος που ξεκινάει στον τομέα της ηχογράφησης.

 

Επίσης, τα 2 και 5 είναι λάθος. Αν πάρεις σήμα από το speaker out θα πρέπει να βάλεις πριν την κάρτα ήχου κάποιο load box (π.χ. κάτι τέτοιο) αλλιώς μπορεί να διαλύσεις τίποτα. Και εφόσον θα έχεις Toneport, ο ενισχυτής είναι περιττός, μπορείς να καρφώσεις την κιθάρα κατευθείαν από το Line6 και να δουλέψεις τα πάντα στον υπολογιστή.

 

Δεν ξέρω κατά πόσον είναι δόκιμο και το 3 αλλά το αφήνω να το απαντήσει κάποιος που να έχει μεγαλύτερη πείρα στο θέμα, όπως και να προτείνει τον καλύτερο τρόπο ηχογράφησης (αν και έχω καταλάβει ότι το μικρόφωνο θεωρείται το καλύτερο ποιοτικά, απλά είναι μπελαλίδικη διαδικασία).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες jim7gr! :)

Πρωτίστως δεν κατάλαβα γιατί η κάρτα ήχου πρέπει να είναι απαραίτητα επαγγελματική. Και με τις "ερασιτεχνικές" μια χαρά δουλειά μπορείς να κάνεις, χώρια που οι πραγματικά επαγγελματικές κάρτες κοστίζουν τετραψήφια ποσά και σίγουρα δεν αξίζει να δώσει τόσα λεφτά κάποιος που ξεκινάει στον τομέα της ηχογράφησης.

 

Προφανώς το θέμα είναι τι αντιλαμβάνεται ο καθένας σαν επαγγελματική!!! ;D

 

Ο jim7gr από ότι κατάλαβα ως μη επαγγελματική εννοεί την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του υπολογιστή.

Με τέτοια κάρτα γίνεται να ηχογραφήσεις κιθάρα απλά καρφώνοντας το καλώδιο της κιθάρας στο line in της κάρτας ήχου μέσω ενός μετατροπέα jack-->mini jack (έχω ακούσει ότι πρέπει να παρεμβάλλεται και ένα πετάλι που να μην είναι true by pass  αλλά νομίζω ότι γίνεται και χωρίς). Αν το σήμα περάσει από κάποιο πρόγραμμα που εξομοιώνει ενισχυτές, καμπίνες κλπ , π.χ. Guitar Rig, τότε ο ήχος θα είναι πολύ καλός απλά θα υπάρχει πολύ latency.

 

Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να κατεβάσεις και το Asio4All, επίσης σε αυτή την διαδικασία δεν παρεμβάλλεται ο ενισχυτής σου.

 

Αν θες να ηχογραφήσεις τον ενισχυτή σου τότε ο καλύτερος ποιοτικά(στις περισσότερες περιπτώσεις τουλάχιστον) τρόπος είναι να αγοράσεις ένα μικρόφωνο για αυτή την δουλεία και μία κάρτα ήχου για ηχογραφήσεις. ;)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου