Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για Avalon Vt-747sp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χρόνια πολλά

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το συγκεκριμένο Compressor/eq . Με ενδιαφέρει για (ψευτο)μαστερινγκ ξεφεύγοντας από τη λογική του software .

 

http://www.avalondesign.com/vt747sp.html

Ευχαριστώ Προκαταβολικά  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο δεν το έχω ακούσει.

Αλλά όσα προϊόντα της avalon έχω ακούσει (737, 2044), δεν θα έλεγα ότι είμαι φανατικός οπαδός.

Νομίζω ότι είναι αρκετά υπερεκτιμημένα, έχουν δηλαδή χαμηλό value for money.

 

Αν δε σε πειράζει, θες να μας πεις τι χρησιμοποιείς για mastering μέχρι τώρα.

Επίσης τι ακριβώς θες να πετύχεις με το (ψευτο)mastering;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο δεν το έχω ακούσει.

Αλλά όσα προϊόντα της avalon έχω ακούσει (737, 2044), δεν θα έλεγα ότι είμαι φανατικός οπαδός.

Νομίζω ότι είναι αρκετά υπερεκτιμημένα, έχουν δηλαδή χαμηλό value for money.

 

Αν δε σε πειράζει, θες να μας πεις τι χρησιμοποιείς για mastering μέχρι τώρα.

Επίσης τι ακριβώς θες να πετύχεις με το (ψευτο)mastering;

 

Πρώτα απο όλα θενξ για την απάντηση  ;)

Παλιότερα χρησιμοποιώντας pc είχα ως επιφάνεια εργασίας το wavelab και το t-racks . Το τελευταίο διάστημα μεταφέρθηκα στη metric halo uln8 (χρειαζόμουνα όσο το δυνατό λιγότερα μηχανήματα για εξωτερικές ηχογραφήσεις)

Οπότε ότι κάνω γίνεται στη mio console σε συνδιασμό με το logic (δεν έχω το spectrafoo).

Αναφέρομαι στον όρο ψευτο mastering γιατί υπάγομαι στους μουσικούς που ασχολούνται με την ηχοληψία καθαρά ως χόμπι .Απλά στην ουσία με ενδιαφέρει να μπορώ να έχω πολύ καλή μήτρα απο ζωντανά παιξίματα ή και εσωτερικές ηχογραφήσεις  που μπορούν να μεταφερθούν στα χέρια ενός καταρτισμένου ηχολήπτη κλπ κλπ.

Στην ουσία αυτό που θέλω είναι να εξασκώ την ακουστική αντίληψη και αισθητική μου  :) μέσο της επεξεργασίας ήχου απο την αρχή ως το τέλος .

Και θα ήθελα να προσπαθώ να το κάνω και με ένα λίγο πιο δύσκολο δρόμο απο τις έτοιμες ρυθμίσεις των  plugins  ;)

Αν υπάρχει κάτι να προτείνεις για την συγκεκριμένη περίπτωση  είναι πάντα καλοδεχούμενο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δηλώνω εξ'αρχής ότι δεν είμαι "φίλος" με τα Avalon.....αυτό που οι οπαδοί τους βλέπουν ως transparent και αχρωμάτιστο στα αυτιά μου μεταφράζεται ως βαρετό, περιορισμένο και κάπως ψευτοhifiδελιστικο.....επίσης συμφωνώ με τον pkole περί υπερεκτιμημένων.....

 

Το 747 πάντως έχει να παρουσιάσει μια ωραία σχεδιαστικά πρόταση, τον συνδυασμό comp & eq στην ίδια συσκευή....πολύ χρηστική σαν πρόταση και με μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση στο eq.

 

Ηχητικά τώρα βρίσκω την προσέγγιση της Avalon στο θέμα opto compressor μάλλον αδιάφορη.....ναι μεν smooth opto compression αλλά στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον το συγκεκριμένο compression είναι άρηκτα συνδεδεμένο με "χρωματισμένα"  make up gain stages και μετασχηματιστές......από το αρχικό LA2A σε όλα τα βασισμένα σε αυτό opto comps (ELOP, ADL κλπ) .....λείπει το ζουμί....σαν plugin σε μεταλικό κουτί (....ωραίο ίνοξ κουτί βέβαια αλλά....you get the point).

 

Το eq είναι ενδιαφέρον και πολύ πρακτικό στην χρήση.

 

Βέβαια έχει να κάνει και με το τι θέλεις ακριβώς να πετύχεις

 

Δυστυχώς δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι ανάλογο ως συνδυασμός για να αντιπροτείνω....

 

Σαν πρόταση για stereo opto compressor πάντως πιστεύω πως το elop Manley είναι μια πολύ καλή επιλογή όπως και ένα ζευγάρι LA2A φυσικά.

 

Αυτό που είναι τρομερή επιλογή για το mixbus πάντως πέρα από τον περιορισμό σε opto και με κάποιες δυνατότητες sound shaping είναι το API 2500......τρομερό και φοβερό.

 

Συνδύασε κάποιο από τα παραπάνω και με ένα eq, καθαρό ή με άποψη και είσαι οκ  :)

 

Φυσικά όλα αυτά κοστίζουν....αλλά αν θέλεις την γνώμη μου και με βάση το πως περιέγραψες τις ανάγκες σου.....αν θέλεις "διαφάνεια" και "διακριτικότητα" στην επεξεργασία και ειδικά σε ένα project setup......stay in the box.....αν θέλεις άποψη και χρώμα, δυστυχώς θα πρέπει να ψαχτείς και να ακούσεις ο ίδιος για να κρίνεις και αυτό φυσικά προυποθέτει χρόνο και χρήμα....κάποιες φορές πολύ χρόνο και πολύ χρήμα. 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώνω εξ'αρχής ότι δεν είμαι "φίλος" με τα Avalon.....αυτό που οι οπαδοί τους βλέπουν ως transparent και αχρωμάτιστο στα αυτιά μου μεταφράζεται ως βαρετό, περιορισμένο και κάπως ψευτοhifiδελιστικο.....επίσης συμφωνώ με τον pkole περί υπερεκτιμημένων.....

 

Το 747 πάντως έχει να παρουσιάσει μια ωραία σχεδιαστικά πρόταση, τον συνδυασμό comp & eq στην ίδια συσκευή....πολύ χρηστική σαν πρόταση και με μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση στο eq.

 

Ηχητικά τώρα βρίσκω την προσέγγιση της Avalon στο θέμα opto compressor μάλλον αδιάφορη.....ναι μεν smooth opto compression αλλά στο δικό μου μυαλό τουλάχιστον το συγκεκριμένο compression είναι άρηκτα συνδεδεμένο με "χρωματισμένα"  make up gain stages και μετασχηματιστές......από το αρχικό LA2A σε όλα τα βασισμένα σε αυτό opto comps (ELOP, ADL κλπ) .....λείπει το ζουμί....σαν plugin σε μεταλικό κουτί (....ωραίο ίνοξ κουτί βέβαια αλλά....you get the point).

 

Το eq είναι ενδιαφέρον και πολύ πρακτικό στην χρήση.

 

Βέβαια έχει να κάνει και με το τι θέλεις ακριβώς να πετύχεις

 

Δυστυχώς δεν μου έρχεται στο μυαλό κάτι ανάλογο ως συνδυασμός για να αντιπροτείνω....

 

Σαν πρόταση για stereo opto compressor πάντως πιστεύω πως το elop Manley είναι μια πολύ καλή επιλογή όπως και ένα ζευγάρι LA2A φυσικά.

 

Αυτό που είναι τρομερή επιλογή για το mixbus πάντως πέρα από τον περιορισμό σε opto και με κάποιες δυνατότητες sound shaping είναι το API 2500......τρομερό και φοβερό.

 

Συνδύασε κάποιο από τα παραπάνω και με ένα eq, καθαρό ή με άποψη και είσαι οκ  :)

 

Φυσικά όλα αυτά κοστίζουν....αλλά αν θέλεις την γνώμη μου και με βάση το πως περιέγραψες τις ανάγκες σου.....αν θέλεις "διαφάνεια" και "διακριτικότητα" στην επεξεργασία και ειδικά σε ένα project setup......stay in the box.....αν θέλεις άποψη και χρώμα, δυστυχώς θα πρέπει να ψαχτείς και να ακούσεις ο ίδιος για να κρίνεις και αυτό φυσικά προυποθέτει χρόνο και χρήμα....κάποιες φορές πολύ χρόνο και πολύ χρήμα. 

 

 

  Θενξ Νικόδημε για την απάντηση.

Ο λόγος που σκέφτηκα το 747 ήταν μια οικονομική λύση λόγο του συνδυασμού που παρέχει, αλλά αν πρόκειται για ένα όμορφο κονσερβοκούτι καλύτερα να κάτσω στα αυγά μου .

Μια καλή υπέρβαση κοστίζει τουλάχιστον 6000 (ξεχωριστό eq/comp.) και απο τη στιγμή που δεν πρόκειται να τα αξιοποιήσω για επαγγελματική χρήση καλύτερα να ...stay in the box ... 8)

 

   

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου