Προς το περιεχόμενο

Κουρδισμα 18'' floor tom


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κατω δερμα Evans EC το εχω πολυ χαμηλα.

 

τεραστιο λαθος,το κατω δερμα πρεπει να ειναι παντα υψηλοτερα κουρδισμενο απο το πανω ,ειδικα σε τοσο μεγαλα τυμπανα  (αντε αν θες  "μοντερνο" ηχο να το κουρδισεις το ιδιο με το πανω) ,γενικα με "πεθαμενη την κατω μεμβρανη δεν θα βγαλεις ποτε ζωντανο και καλο ηχο (εκτος κι αν θες επιτηδες πεθαμενο ηχο).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και προτασεις σας.

 

Για να βοηθησω λιγο ....Το κατω δερμα Evans EC το εχω πολυ χαμηλα.Μισο γυρισμα μονο με το κλειδι μετα το χερι (εννοωντας οτι το κουρδισμα ξεκιναει για εμενα απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις κλειδι οταν δεν παει αλλο με τα δαχτυλα).Το πανω δερμα ( Gretsch by Evans coated) ειναι αρκετα πιο σφιχτο ( 2,5 γυρισματα) και αυτο αναγκαστικα γιατι ακουγοταν σα να βαραω χαρτι ! Αυτο ειναι ουσιαστικα και αυτο που δε μου αρεσει.Ακουγεται πολυ ''χαρτινο'' χωρις ικανοποιητικη ουρα, χωρις το επιθυμητο overtone και χωρις βαθος.Πολυ slappy

Μπάμπη, δοκίμασε την αντίθετη προσέγγιση. Κούρδισε το κάτω δέρμα ψηλότερα από το πάνω, και θα ακούσεις διαφορά. Έτσι όπως το έχεις, η κάτω μεμβράνη δεν διεγείρεται αρκετά και δεν συμβάλλει στον ήχο του βαθιού. Δες κι αυτό:

 

 

Υ.Γ. Κούκλα είναι η Gretsch!

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εως τωρα το εκανα αυτο (ψηλοτερα το κατω) αλλα μονο για το ταμπουρο.Στα τομ ειχα ή το ιδιο ή πιο χαμηλα το κατω.Στο 18'αρι ισως ξεκινησα απο την αρχη λαθος  ???

 

Θα το δοκιμασω και θα σας πω.Παντως οντως δε δαμαζεται ευκολα το 18αρι....

Κατι αλλο που σκεφτηκα ηταν να χρησιμοποιησω δερμα 18αρας κασας για batter.Κανα powerstroke 3 ή κανα aquarian super kick αλλα μαλλον θα ηταν υπερβολικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χώρια που θα ήταν υπερβολικό (ειδικά το Superkick), δεν νομίζω ότι μπορείς να βάλεις δέρμα κάσας σε τύμπανο με μεταλλικό στεφάνι, γιατί το στεφάνι του δέρματος είναι πιο πλατύ για να δέχεται τα ξύλινα στεφάνια που έχουν οι κάσες (αν δεν κατάλαβες τίποτα από τα παραπάνω, δεν σε κατηγορώ! ;D).

 

Πάντως Powerstroke 3 υπάρχουν και για 18άρια τομ. Νομίζω όμως ότι με την EC2 που περιμένεις θα είσαι ΟΚ. Απλά πειραματίσου με το κούρδισμα.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οντως δε δαμαζεται ευκολα το 18αρι....

 

 

μωρε κουρδισε το σωστα και μια χαρα δαμαζεται...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος ο γερο-Louie (πρεπει να πλησιαζε τα 85 οταν τραβηξαν το video αυτο ,δεν γνωσιζω αν ζει

τωρα που μιλαμε) Ωραιος και ο superfunk που δειχνει να γνωριζει απο την ιστορια των Χρυσων ντραμμερ ( RICH,KRUPPA.BELSON ) .Αυτο το εβαλε για να δειξει σε μας το 18'' του Belson ΠΟΣΟ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΔΙΣΜΕΝΟ .Μπαμπη οποτε θελεις μου στελνεις μηνυμα  και βρισκομαστε.

Μια τελευταια επισημανση << παντα το κατω δερμα να ειναι πιο ψηλα κουρδιμενο απο το πανω ειναι κανονας >>.Η gretch φαινεται καλη Μπαμπη οταν την ακουσω ζωντανα θα πω την γνωμη μου (σαν σετ στο στησιμο μoιαζει με του ΑΡΓΗΓΟΥ BUDDY ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου