Προς το περιεχόμενο

Κουρδισμα 18'' floor tom


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα άλλαξα το κιτ μου και τωρα εχω την Gretsch club rock με διαστασεις 24-13-16-18 και 14 ταμπουρο.Το κιτ ηρθε με Gretsch by Evans batter δερματα και μαμισια resonant.Αντιμετωπιζω προβλημα με το κουρδισμα του 18'' floor tom καθοτι και η πρωτη φορα που παιζω με τοσο μεγαλο τομ.Ηδη εχω βαλει Evans EC resonant δερμα και περιμενω για το ΕC2 για επανω.Αυτο που εχει απο τη μανα του πιστευω οτι ειναι G1 Coated χωρις να ειμαι σιγουρος.

 

Στο τομ αυτο λοιπον οτι κουρδισμα και να εχω κανει δεν ειμαι ακομη ευχαριστημενος με το αποτελεσμα  >:(

 

Θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας απο την  εμπειρια σας καθως και εαν θα συνιστουσατε μαφλαρισμα καθολου ή και τελος καποιο συνδυασμο δερματων ειδικα για 18'αρια τομ

 

Ευχαριστω

Μπαμπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε Μπάμπη και άλλα τύμπανα;  ;D ;D ;D ;D θα βγεις έξω από το σπίτι σε λίγο...  ;) Φιλιά στην οικογένεια.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Μπάμπη και άλλα τύμπανα;  ;D ;D ;D ;D θα βγεις έξω από το σπίτι σε λίγο...  ;) Φιλιά στην οικογένεια.

 

Τερυ αντε μην αρχισω να λεω για τα 14 μπασα σου και τα Squier ετσι !!!!! ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμμμμ πολυ αντρικιο set!! ;D εγω που ειμαι remακιας θα εβαζα pinstripe πανω,ambassador κατω.σχεδον finger tight το πανω,λιγο πιο ψηλα το κατω.ασχετο αλλα σε βολευουν στο στησιμο 16-18 floor??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους και ενας αντρας!Εχω βαρεθει να βλεπω σετ με...τουμπελεκια για βαθια..... ;D

 

Εγω παντα βαζω coated ambassador απο πανω κουρδισμενο σε "μεσαιο"  tension & coated diplomat απο κατω (επειδη ειναι πιο λεπτο δινει αττακα αλλα και εχει και coating που μαζευει λιγο το χαμο) κουρδισμενο λιγο ψηλοτερα φυσικα.

 

Και το coated emperor δουλευει θαυμασια σε τοσο "μεγαλα" τυμπανα.Προσωπικα αντιπαθω καργα καθε ειδους muffling εκτος βεβαια αν τα τυμπανα ειναι μετριας ποιοτητας οποτε δυστυχως καμμια φορα χρειαζεται....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Size does NOT matter  ;D

 

 

Για 18άρι τομ ξεκίνα κουρδίζοντας το πάνω δέρμα, κατα προτίμηση όσο ποιο χαμηλά γίνεται, και μετά δούλεψε περισσότερο με το κάτω για να βρείς το σωστό pitch και το ποιο σημαντικό να αποφύγεις το "μποινγκ" που βγάζουν τα floor toms. Η μαγική λέξη κλειδή είναι moongel, με λίγο πειραματισμό στην τοποθέτηση κάνει θαύματα!

 

Επίσης μη ξεχνάς ότι τα τομ ακούγονται πολύ διαφορετικά στον ντράμερ απ ότι 2-3 μέτρα μακριά από το σετ όπου τείνουν να ακούγονται και πολύ καλύτερα. Βάλε κάποιον άλλον να παίξει και άκου το σετ σου από λίγο ποιο μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Μπαμπη να κανω δυο τρεις ερωτησεις για να καταλαβω το προβλημα ;

1) δεν εισαι ευχαριστημενος απο το κουρδισμα οσον αφορα την " νοτα " του 18 εν σχεσει με το 16 η εν σχεσει με τον ηχο

2) αφηνει  ''ουρες'' το 18 δηλαδη το δερμα υπερταλαντωνεται;

3) τι σε κανει να νομιζεις οτι πρεπει να αλλαξεις δερματα στο 18

ΑΝ το μαφλαρεις απο κατω με ενα κομματι τσοχα εχει διαφορετικο αποτελεσμα ;

Αν νομιζεις οτι σε βοηθαω με τισ ερωτησεις μου τοτε απαντησε και στην περιπτωση που δεν βρης ακρη με το 18 ερχομαι επι τοπου να το ψαξω ( η αληθεια ειναι οτι μια φορα εχω κουρδισει 18 τομ

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ) Παντως καλοριζικο το σετ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,επισης σε καποια βαθια ενα κομματακι λαστιχο κατω απο καθε ποδαρακι κανει θαυματα πολλες φορες (ισσοροπει το resonance)

 

Βάλε κάποιον άλλον να παίξει και άκου το σετ σου από λίγο ποιο μακριά.

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάμπη, το 18άρι δεν "δαμάζεται" εύκολα (και που να δεις ένα 20άρι Ludwig που έχω εγώ...). Αν θέλεις κοντρολαρισμένο ήχο χωρίς ουρές, δεν είναι το βαθύ που σου κάνει. Εγώ θα σου έλεγα να το αντιμετωπίσεις όπως τα timpani. Κούρδισέ το όσο καλύτερα μπορείς και άστο να τραγουδήσει. Μην προσπαθείς να το μαζέψεις πολύ (εντάξει, ένα κομμάτι moongel δεν κάνει κακό), γιατί θα πάει χαμένο.

 

Καλόπαιχτη η Gretsch!

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και προτασεις σας.

 

Για να βοηθησω λιγο ....Το κατω δερμα Evans EC το εχω πολυ χαμηλα.Μισο γυρισμα μονο με το κλειδι μετα το χερι (εννοωντας οτι το κουρδισμα ξεκιναει για εμενα απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις κλειδι οταν δεν παει αλλο με τα δαχτυλα).Το πανω δερμα ( Gretsch by Evans coated) ειναι αρκετα πιο σφιχτο ( 2,5 γυρισματα) και αυτο αναγκαστικα γιατι ακουγοταν σα να βαραω χαρτι ! Αυτο ειναι ουσιαστικα και αυτο που δε μου αρεσει.Ακουγεται πολυ ''χαρτινο'' χωρις ικανοποιητικη ουρα, χωρις το επιθυμητο overtone και χωρις βαθος.Πολυ slappy

Η νοτα του 16'' παρ'ολο που εχει ωραια αισθηση (καθαρη αλλα και μουντη συναμα ) ερχεται η νοτα του 18'' που εινα σαν να βγηκε απο πηγαδι. >:(

Το μονο μαφλαρισμα που δοκιμασα μεχρι στιγμης ειναι 2 κομματια απο παλιο δερμα που κολλησα στις 2 ακρες του batter δερματος αλλα με μικρη βελτιωση.Ουτε με moongel ειχα αισθητη βελτιωση .Αυτο που δεν εχω δοκιμασει ακομα γιατι δεν εχω 18αρι ειναι O-ring.

Ωστοσο στη χθεσινη προβα που εβαλα αλλον να παιξει απο τα 2 μετρα που ακουγα δεν ηταν τοσο ασχημα ! Μην πως για τη διαφορα στον ηχο της κασας.Απιστευτο ποσο διαφορετικα ακουγονται τα τυμπανα οταν καθεσαι στο θρονο σου  :o ;D

 

@ pericles με τιμα η προθεση σου να ερθεις να το κουρδισεις.Θα τη λαβω σοβαρα υποψιν και κερασμενες οσες μπυρες/καφε/αναψυκτικο θες.Εχουμε απο ολα !

 

Εχω βαλει και φωτογραφια του σετ στην ενοτητα ''Τι drums εχετε''

Δε μοιαζει με του Buddy Rich ?  :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου