Προς το περιεχόμενο

Ο Θανάσης Βέγγος δεν είναι πια μαζί μας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΤΑΚΕΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΒΕΓΓΟΥ

 

Η λύπη κρατάει λίγο με τέτοια κληρονομιά που μας άφησε.. Ας αναπαυθεί η ψυχή του

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι ή εμείς μεγαλώσαμε αρκετά και έτσι βλέπουμε ανθρώπους που τους ξέρουμε από παιδιά να φεύγουν ή ότι το 2010 και το 2011 είναι πολύ γκαντεμοχρονιές... Τι άλλο να πεις... Καλό ταξίδι...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειδικά το «Θα σε κάνω Βασίλισσα» και το «Πολυτεχνίτης κι ερημοσπίτης» κατά τη γνώμη μου είναι παγκοσμίου κλάσεως κωμωδίες….και όχι μόνον αυτές βέβαια. Αυτή είναι η ανθρώπινη φύση….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δυστυχώς έφυγε ένας άνθρωπος- που τουλάχιστον κινηματογραφικά- ανέδειξε τις ποιότητες που έχει ένας Έλληνας (ναι, έχουμε και από αυτές).

Το φιλότιμο, την ειλικρίνεια, την εργατικότητα, την αλληλεγγύη, την ανθρωπιά και την αξιοπρέπεια. Ανέβασε στο προσκήνιο τον απλό, καθημερινό άνθρωπο, τον αγώνα του και τις αγωνίες του.

Αλίμονο... για τους καιρούς που ζούμε. Δεν βγάζουν πια «καλούς ανθρώπους»- ή τουλάχιστον δεν τους προβάλουν, (για να μην το γενικεύσω και το ισοπεδώσω)... Δεν τους χρειάζονται τους «Βέγγους»... Τώρα δώσε στο πόπολο βασιλικούς γάμους και τηλεοπτικές «νεόπλουτες» νοικοκυρές σε... απόγνωση.

 

Πάντως θα ήθελα να πω ότι αυτό που εκτιμούσα απεριόριστα στον Βέγγο, ήταν αυτή η «τραγικότητα» που απέπνεαν πολλοί από τους θεωρητικά κωμικούς του ρόλους. Κάτω από την «μάσκα» του ενίοτε «φτωχοδιάβολου διασκεδαστή», υπήρχε ένας πόνος και επιτρέψτε μου να προσθέσω και ένα «συγκαλυμμένο» πολιτικό statement. Μια δήλωση αντίδρασης/αντίστασης στο κεφάλαιο ή το κατεστημένο ή πείτε το όπως θέλετε.

 

Η μητέρα μου- η οποία μάλιστα ποτέ δεν τον είχε στις προτιμήσεις της- μου είχε πει ότι παρότι δεν γελάει με τις ταινίες του- δεν της έκανε το χιούμορ του- ο Βέγγος ήταν συγκλονιστικός στην θεατρική παράσταση «ο τρελός του λούνα παρκ». Ακόμα θυμάται (ήταν καλοκαίρι του 1978), πόσο συγκλονιστική ήταν η ερμηνεία του και το κλάμα που είχε ρίξει σε μια- θεωρητικά- κωμωδία.

 

Αυτό ήταν και το μεγαλείο του... Να αγγίζει τα συναισθήματα και τις ψυχές των ανθρώπων.        

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάθεμά σε Χαρούπογλου !!!!! Tότε που οι ταινίες γυρίζονταν στις φτωχογειτονιές, τότε που το πρότυπο ήταν η τιμιότητα, η εργατικότητα, το φιλότιμο. Η απλότητα και το μεγαλείο της ζωης.

 

Τώρα τι θα βλέπουμε? Σειρές με αλλαξοκωλιές μεταξύ επιτυχημένων επιχειρηματιών και φιλόδοξων μοντέλων γυναικών.

 

Η φτωχογειτονιά έγινε βίλα, το μπακαλικάκι έγινε επιχείρηση, το θυρωρείο έγινε εταιρεία securιty....

 

Θα υπάρχεις ανάμεσά μας Αγαθοκλή, θα συνεχίσουν κάποιοι να σε περιπαίζουν στην διασκεδαστική 'τυφλόμυγά' τους, θα συνεχίσεις να στηρίζεις τον κάθε αδύναμο Πασχάλη και Τρύφωνα της κάτω Πλατανιάς, θα συνεχίσεις με την εκπληκτική κίνηση και ευλυγισία σου να μην δίνεις στόχο στους απέναντι...

 

Ανέβασες τον πήχη Θ.Β. και αυξάνεται η υποχρέωσή μας να φανούμε συνεχιστές στο οραμά σου... να μην σβήσει ο καλός μας άνθρωπος...

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου