Προς το περιεχόμενο

H σημασια της ξεκουρασης- σε περιοδους μελετης των drums.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ελπιζω να σας ευαισθητοποιησα εστω και λιγο για αυτό το τοσο σοβαρο θεμα …Ειμαι παντα ανοιχτος σε νεες αποψεις και κολπα για ξεκουραση.

Β. Μουλακάκης.

 

Να παραθέσω κατι που ξεκουράζει το δεξί μου χέρι, ειδικότερα γιατί θελω να αποφύγω το συνδρομο καρπιαίου σωλήνα, που συμβαίνει συχνά σε άτομα που χρησιμοποιούν πολλες ωρες το πληκτρολόγιο και όχι μόνο.(εγω: πληκτρολογιο, χειρωνάκτης + drums= καταπονηση χεριων )Τα κυριότερα συμπτώματα του συνδρόμου του καρπιαίου σωλήνα είναι το μούδιασμα, το μυρμήγκιασμα, η αδυναμία και ο πόνος του χεριού, του καρπού. Ακόμα και στην παραμικρή ελάχιστη υποψία πόνου, φοράω αυτον τον νάρθηκα που βλέπετε στην φωτο( 20 ευρώ στα καταστήματα ορθοπεδικών ειδων και υπάρχει φυσικά και για αριστερόχειρες). Δεν συμβαίνει συχνά, ισως μια φορα στο τρίμηνο, αλλά με 2 εως 3 ωρες στον ναρθηκα,  ακινητοποιούνται οι μύες και τα νεύρα και ξεκουράζονται επαρκώς. Αναφερομαι σαφως σε μενα,  αυτο λειτουργεί για μένα και επαναλαμβανω: στην παραμικρη ελαχιστη υποψια πονου.

Επίσης με βοηθούν τα διαλείμματα-χρονικές παύσεις από το σετ με ενασχόληση άλλου άσχετου απο τα drums σπορ.. (φαντασία έχετε, πατηστε το ON).

1422461728___.thumb.JPG.b20035eddad08b94e98cb283c78adbfe.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ρε παιδια εγω ποτε δεν έχω παθει τίποτα με τα χέρια μου.Και υπηρχε ενα διαστημα που βαραγα εντελως λαθος και δεν τραυματιστηκα..Ισως ειχα τυχη...

Βαγγελη ακόμα πιστευω στο πισω μέρος του μυαλού μου, πως αμα έχεις καλη τεχνικη η πιθανοτητες τραυματισμου μηδενίζονται.

Ο σωστος ντραμμερ για μενα είναι ο ισορροπημενος ντραμμερ. Σιγουρα τα ινδαλματα μας μελετανε 20 ωρες την ημερα…αλλα σκεφτητε ότι ισως δεν εχουν το χρονο να δουν μια ταινια - να διαβασουν ένα βιβλιο  η να ανταλαξουν αποψεις και ιδεες με έναν ανθρωπο.  Όπως και να ‘χει η ζωη δεν είναι μονο drums & rudiments..και καλο είναι βρουμε την χρυση ισορροπια αναμεσα σε όλα.

Ελπιζω να σας ευαισθητοποιησα εστω και λιγο για αυτό το τοσο σοβαρο θεμα …Ειμαι παντα ανοιχτος σε νεες αποψεις και κολπα για ξεκουραση.

Η μεγαλυτερη αληθεια που έχεις παραθεσει, ο καλος μουσικος ειναι πολυπλευρος όχι μόνο σαν μουσικός αλλα και σαν ανθρωπος..Τι να το κάνεις το λεξιλογιο, αμα δεν θέλεις να πείς τίποτα, ή δεν ασχολεισαι με το υπόλοιπο κόσμο ωστε να βρεις αυτα που θελεις να πεις στην μουσική σου.

Αλλα μην ξεχνας ότι δεν είμαστε ολοι το ίδιο, δεν λειτουργουμε ή δεν σκεφτομαστε όλοι το ίδιο.Αν κάποιος θέλει να μελεταει χωρις μετρο, σιγουρα μπορεί να το "καψει", αλλα ακόμα και αυτό είναι μια φαση.Εχω ακουσει πολλους να λενε ότι μελετουσαν ολημερις, και υστερα απο χρονια, απλα σταματησαν και μελετουσαν με μετρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστησω ολους τους φιλους για τις πολυτιμες παραθεσεις {και τα καλα σας λογια}

Ειδικα ομως τον December για τις πολυτιμες συμβουλες του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνφωνω απολυτως με τον December ,αλλα διαφωνω πως τα Ινδαλματα μελετανε 20 ωρες την ημερα.(αυτο μπορει να ειπωθηκε σαν ενδειξη της πολλης μελετης που κανουνε .Τα '' ινδαλματα ''

δεν μελετανε πολλες ωρες αλλα 2-3 ωρες ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ /ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ +1 ΩΡΑ ΖΕΣΤΑΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ωστε να αποφευγονται οι τραυματισμοι και να ξερουν τι τους γινεται ΓΕΝΙΚΑ.

εΝΑ ''ΙΝΔΑΛΜΑ'' ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΕΙ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΑΣΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΕ .οΛΟΙ ΟΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΙ ΝΤΡΑΜΜΕΡΣ διακρινονται για την μακροζωια τους (προιον της σωστης μελετης,καλης & συντηρητικης ζωης και ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ) Τσεκαρετε το γερο-Billy Cobham παιζεται ; δεν παιζεται !!!!!Αναρωτηθηκε κανεις μας γιατι ; Φως φαναρι παιδια .ΚΑΙ τοσοι αλλοι

σπουδαιοι νταμμερς (Bozzio ,Weckl,Gadd ,Garibaldi ,Bobby Columby..κλπ.)Αυτοι λοιπον εχουν πιασει το νοημα και γι'αυτο κρατιουνται και ωριμαζουν σαν το παλιο καλο κρασι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνφωνω απολυτως με τον December ,αλλα διαφωνω πως τα Ινδαλματα μελετανε 20 ωρες την ημερα.(αυτο μπορει να ειπωθηκε σαν ενδειξη της πολλης μελετης που κανουνε .Τα '' ινδαλματα ''

δεν μελετανε πολλες ωρες αλλα 2-3 ωρες ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ /ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ +1 ΩΡΑ ΖΕΣΤΑΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ωστε να αποφευγονται οι τραυματισμοι και να ξερουν τι τους γινεται ΓΕΝΙΚΑ.

εΝΑ ''ΙΝΔΑΛΜΑ'' ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΕΙ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΑΣΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΦΘΑΣΕ .οΛΟΙ ΟΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΙ ΝΤΡΑΜΜΕΡΣ διακρινονται για την μακροζωια τους (προιον της σωστης μελετης,καλης & συντηρητικης ζωης και ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ) Τσεκαρετε το γερο-Billy Cobham παιζεται ; δεν παιζεται !!!!!Αναρωτηθηκε κανεις μας γιατι ; Φως φαναρι παιδια .ΚΑΙ τοσοι αλλοι

σπουδαιοι νταμμερς (Bozzio ,Weckl,Gadd ,Garibaldi ,Bobby Columby..κλπ.)Αυτοι λοιπον εχουν πιασει το νοημα και γι'αυτο κρατιουνται και ωριμαζουν σαν το παλιο καλο κρασι.

Διαβάζω και μαθαίνω από τις εμπειρίες των πιό εξελιγμένων όχι μόνο στα ντραμς, αλλά και στη ζωή.

Αυτοσκοπός: να κρατηθώ και να ωριμάσω σαν το παλιο καλό κρασί όπως λέτε, σε όλα τα επίπεδα. Πνευματικό, ψυχικό, σωματικό... με κοπο και με τρόπο. Ευχαριστώ που γράφετε και μοιράζεστε τις σκέψεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να συμμετέχω κι εγώ, φίλε Βαγγέλη στο θέμα που άνοιξες, με ... την υπογραφή μου!

 

 

 

                            !!

                            !!

                            \/ 

 

 

 

                         

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να συμμετέχω κι εγώ, φίλε Βαγγέλη στο θέμα που άνοιξες, με ... την υπογραφή μου!

 

 

 

                            !!

                            !!

                            \/ 

 

 

 

                           

 

 

 

 

 

 

 

 

                 

 

σωστός!!! και όχι ''παν μετρον αριστον''

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα διαφωνησω σε οτι γραφεις.Η δικη μου εμπειρια με οδηγει στο εξης συμπερασμα...

Αν ξερεις τι ακριβως ζητας και που θες να φτασεις μπορεις να φτιαξεις ενα προγραμμα μελετης στα μετρα σου.Εγω θα προτεινω καθημερινη μελετη ειδικα για αρχαριους,ειτε ειναι 10 λεπτα ειτε 1 η 10 ωρες.Εχεις δικιο σε οτι αφορα την μυικη καταπονηση.Οσοι πηγαινουν γυμναστηριο ξερουν απο προγραμμα με βαρη.Κατι αναλογο μπορουμε να κανουμε και στο προγραμμα μελετης,δηλ να εναλλασουμε  σετ,pad,ανεξαρτησια,στυλ η οτι αλλο μελεταει ο καθενας μεσα στην εβδομαδα.

Το ποιο σημαντικο ομως απο ολα οσα παραθετεις και αφορα τα παιδια που θελουν να γινουν επαγγελματιες ειναι να καταλαβουν οτι η ζωη ουτε ξεκιναει ουτε σταματαει μεσα σε ενα practice box.Υπαρχουν πραγματικα τοσα πολλα πραγματα στη ζωη μας...thanks!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Υπάρχει περίοδος ΜΗ μελέτης των drums? Και αν ναι, τώρα που αρχίζουν οι ζέστες που θα κρατήσουν 2 μήνες περίπου, μήπως είναι καλό να κάνει κάποιος ένα διάλειμμα αυτόν τον καιρό?

Είχατε αναφέρει παλαιότερα ότι κάνετε και ενα μηνα διακοπή από το σετ. Αυτό όμως είναι καλό γιά σάς, που έχετε χρόόόνια στο "κουρμπέτι".

Ισχύει και για μαθητευόμενους? Είναι τελικά καλή η καλοκαιρινή αποχή απο το σετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου