Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Line 6 HD300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σε καποια μπαντα... οποτε χρηση κανω μονο στο σπιτι... εχω εναν spider iv αλλα εχει αρχισει κατι να μην μ αρεσει  ;D ;D

συν του οτι θα με βολεψει πολυ για οταν πηγαινω κανενα χωριο η γενικα οταν φευγω απο θεσσαλονικη. κ τελος ειναι κ audio interface...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βρηκα και στο manual για να εισαι 100% σιγουρος.

http://l6c.scdn.line6.net/data/l/0a06434dc35d4ca4b2d228923/application/pdf/POD%20HD500%20Quick%20Start%20Guide%20%28Rev%20B%29%20-%20English.pdf

 

Στη σελ 14 Setup,Output options

Στο παραθετω κιολας αν βαριεσαι να το ανοιγεις.  :)

 

The Mode setting on this page allows you to configure the type of signal

fed to your POD HD500 analog outputs to optimize for direct recording

versus connecting to an external amplifier. This is a global setting. Knob

1 - Selects the Output Mode. Studio/Direct: For connecting “Direct” to

a mixing console or recording device. Combo and Stack settings: These 4

options are all designed to optimize your tone for connecting to an external

amplifier. The signal includes “Live” Cab Models,with no Mic Model or

“AIR” convolution, with a special EQ curve added for each. Combo Front

& Stack Front: For connecting into the front input of a typical combo amp

or amp head + external cab, respectively. When choosing either of these

Modes, you’ll see additional options for further tone shaping. Combo

Power Amp & Stack Power Amp: For connecting to the power amp of a

combo or head amp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σε καποια μπαντα... οποτε χρηση κανω μονο στο σπιτι... εχω εναν spider iv αλλα εχει αρχισει κατι να μην μ αρεσει  ;D ;D

συν του οτι θα με βολεψει πολυ για οταν πηγαινω κανενα χωριο η γενικα οταν φευγω απο θεσσαλονικη. κ τελος ειναι κ audio interface...

 

Ναι καταλαβα... οχι απλα νομιζα οτι το υποτιμησες το μηχανημα και λες οκ για σπιτι καλο ειναι και απλα ηθελα να σου πω οτι αξιζει με το παραπανω και θα σε βολεψει σε οτι χρηση και αν το χρειαστεις... Ειτε σε στουντιο , προβα κτλ ειτε σε λαιβ... Ειναι απο τα λιγα μηχανακια το οποιο βγαζει πραγματικα σε πολυ μικρο βαθμο εως ανυπαρκτο την ενοχλητικη ψιφιακουρα...

 

Εγω να σκεφτεις που ημουν εντελως κατα με αυτα και ημουν ετοιμος να αγορασω εναν λαμπατο γκαζιαρη ενυσχητη , τωρα σκεφτομαι να αγορασω εναν μπουγκερα v22 που εχει καλο καθαρο και να παιζω μονο με την hd300...

 

Σε ευχαριστω για την βοηθεια στο θεμα και καλες αγορες...Παντως αν η 500αρα δεν εχει κατι που πραγματικα χρειαζεσαι , παρε μια απο τις αλλες 2 για να γλυτωσεις χρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καταλαβα... οχι απλα νομιζα οτι το υποτιμησες το μηχανημα και λες οκ για σπιτι καλο ειναι και απλα ηθελα να σου πω οτι αξιζει με το παραπανω και θα σε βολεψει σε οτι χρηση και αν το χρειαστεις... Ειτε σε στουντιο , προβα κτλ ειτε σε λαιβ... Ειναι απο τα λιγα μηχανακια το οποιο βγαζει πραγματικα σε πολυ μικρο βαθμο εως ανυπαρκτο την ενοχλητικη ψιφιακουρα...

Οχι ισα ισα που πιστευω οτι ειναι αρκετα καλο. Γενικα τον τελευταιο καιρο ψαχνω να βρω οτι πληροφοριες μπορω για να αποφασισω για αγορα. Για να καταλαβεις σου παραθετω το ποστ μου απο ενα σχετικο θεμα που εχω ανοιξει.

 

Καλησπερα παιδες.

Εχω καποιους προβληματισμους και θελω καμια γνωμη. Λοιπον εχω μια ibanez rg2550z και εναν spider IV της line6. Η χρηση που κανω ειναι σπιτι και παιζω metal rock και λιγο blues. Αλλα στο μελλον (λεγοντας μελλον 1-2 χρονια) θα ψαχτω για καμια μπαντουλα, οποτε προβες και λοιπα... Σκεφτομαι τωρα να παρω καποιο audio interface για να κανω καμια ψευτοηχογραφηση η να γραφω τπτ ιδεες (τρομαρα μου  Grin) κ σκεφτομουν το pod studio ux1.

Μου μπηκε ομως η εξης σκεψη. Να παρω το pod HD το οποιο μπορω να το χρησιμοποιω σαν interface κ αργοτερα οταν ασχοληθω με προβες κλπ να το εχω σε συνδιασμο με καποιον ενισχυτη (σκεφτομαι πχ τον συνδυασμο pod HD και tech21 power engine). Αυτη η σκεψη μου μπηκε για το λογο οτι γενικα προτιμω την ευκολια του ψηφιακου. Μ αρεσει να εχω ετοιμους τους ηχους σε presets και απλα να τους αλλαζω με ενα κουμπι.

Η αλλη λυση ειναι να παρω τωρα ενα audio interface και αργοτερα να παρω λαμπατο ενισχυτη οταν ερθει η ωρα για προβες κλπ και τα εφφε που θα χρειαζομαι.

 

Ενα αλλο συν ειναι οτι γενικα οποτε φευγω κανενα χωριο η γενικα οπουδηποτε μπορω να παιρνω το pod και να το χρησιμοποιω με ακουστικα.

 

Τι γνωμη εχετε? Με τον συνδυασμο που ανεφερα pod HD & power engine θα μπορω να εχω εναν αξιοπρεπη ηχο. Αυτη η λυση μου φαινεται και πιο οικονομικη και πιο προτιμητεα απο αποψη ευκολιας στη χρηση, αλλαγη καναλιων κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ρυθμιση ειναι global και στην HD500.

Εγω παντως εχω συνδεσει το out της πεταλιερας (HD500) στο return του ενισχυτη (Bugera V55HD) και χρησιμοποιω τη Studio/Direct επιλογη. Νομιζω πως δεν υπαρχει κανονας για το ποια επιλογη θα κανεις, απλα τι σου ακουγεται ποιο σωστο αναλογα τον ενισχυτη.

Σε εναν peavey bandit 112 επελεγα την Stack Power Amp επιλογη και οταν την καρφωνα στο Input και οταν οταν την καρφωνα στο retutn του ενισχυτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ρυθμιση ειναι global και στην HD500.

Εγω παντως εχω συνδεσει το out της πεταλιερας (HD500) στο return του ενισχυτη (Bugera V55HD) και χρησιμοποιω τη Studio/Direct επιλογη. Νομιζω πως δεν υπαρχει κανονας για το ποια επιλογη θα κανεις, απλα τι σου ακουγεται ποιο σωστο αναλογα τον ενισχυτη.

Σε εναν peavey bandit 112 επελεγα την Stack Power Amp επιλογη και οταν την καρφωνα στο Input και οταν οταν την καρφωνα στο retutn του ενισχυτη.

 

 

Αυτον τον ενυσχητη εχω κι εγω  ;D ;D ;D

Οταν θες να γραψεις στο pc μεσω usb πρεπει να βαλεις την επιλογη line  στο ενα κουμπι και την επιλογη studio στην αλλη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτον τον ενυσχητη εχω κι εγω  ;D ;D ;D

Οταν θες να γραψεις στο pc μεσω usb πρεπει να βαλεις την επιλογη line  στο ενα κουμπι και την επιλογη studio στην αλλη ?

Για εγγραφη μεσω usb νομιζω η επιλογες απο το output δεν παιζουν ρολο. Αυτες νομιζω αφορουν τις εξοδους κ οχι το usb αλλα αυτο δεν το ξερω 100%...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εγγραφη μεσω usb νομιζω η επιλογες απο το output δεν παιζουν ρολο. Αυτες νομιζω αφορουν τις εξοδους κ οχι το usb αλλα αυτο δεν το ξερω 100%...

 

αν θελω να γραψω μεσω κανονικων output ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου