Προς το περιεχόμενο

Digitech RP1000/500 plz help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Έχει εδώ και καιρό που ζαχαρώνω την RP. Ημουν κάτοχος της POD HD500 αλλα παρά την πληθώρα επιλογών τα μοντέλα ενισχυτών δεν έκαναν για αυτό που ήθελα. Η ηταν πολύ ψόφια σε θέμα sustain ή πολύ high gain. Δοκίμασα να μπουστάρω καποια απ τα μοντέλα με τα Stomp Box/Comp της αλλά ειδικά εκεί ήταν που με απογοήτευσε η HD. Xάνει τραγικά σε θέμα προσομοιώσεων OD/DIST. Μια μέση λύση που να μου έκανε click δεν βρήκα και όσο και να μου αρέσουν τα πολυεφέ δεν θέλω να αλλάζω 400 patch :) H ανάλυση των ήχων ήταν φανταστική πάντως, για την ακρίβεια ήταν κάτι που το καταλάβαινες περισσότερο στα δάχτυλα παρά το άκουγες.

 

Το πρόβλημα μου είναι πως με ενδιαφέρει παααρα πολύ η RP (ενισχυτές, τα εφέ της και ιδιαίτερα τα DS/OD) αλλά δεν βρίσκω κανένα καλό review που να έχει ηχογραφηθεί με USB direct και αυτός που παίζει να παρουσιάζει σωστά την RP (ναι έχω δεί τα βιντεο του Ralfjung).

 

Mπορείτε να με βοηθήσετε σε αυτό? Υπάρχει κανένας ιδιοκτήτης εδω μέσα που να έχει όρεξη να κάνει ενα ΚΑΛΟ demo? :D :D :D

 

Γενικά ψάχνω για satrianiko ήχο. Sustain xωρίς ΤΟΝΟΥΣ distortion και ωραία μπαμπάτσικη παραμόρφωση. Ήμουν και είμαι κάτοχος λαμπάτου και καταλαβαίνω την διαφορα και το γεγονός πως τπτ δεν ακούγεται όπως ένας λαμπάτος face to face. Θέλω όμως ότι πιο κοντινό υπάρχει σε αυτά τα λεφτα και ήχο, σε ένα compact μηχάνημα. Για την GT-10 μην μου πειτε...την είχα και απογοητεύτικα πλήρως. Στην αρχή έλεγα "δεν την έχεις ψάξει" αλλά μετά απο καιρό κατάλαβα πως απλώς ΔΕΝ για αυτό που θέλω. Βρήκα πως η προσομοιώσεις οχι απλώς δεν πλησιαζαν το αληθινό αλλα χάνανε γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω διαβάσει σε παλαιότερα threads,μάλλον θα σε καλύπτει στο θέμα od/dist:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173749.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179082.0

 

βέβαια,κάποιος από τους κατόχους,όπως ο Ignantios,ίσως να είναι πιο χρήσιμοι.. ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι έχω διαβάσει σε παλαιότερα threads,μάλλον θα σε καλύπτει στο θέμα od/dist:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=173749.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179082.0

 

βέβαια,κάποιος από τους κατόχους,όπως ο Ignantios,ίσως να είναι πιο χρήσιμοι.. ::)

 

Τα εψαξα τα thread αλλα όπου και να κοιτάξω βρίσκω μόνο review. Ηχητικά δείγματα που να με καλύπτουν όμως νιέντε!

 

καλα εσύ δεν κοιμάσαι τέτοια ώρα!!? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εψαξα τα thread αλλα όπου και να κοιτάξω βρίσκω μόνο review. Ηχητικά δείγματα που να με καλύπτουν όμως νιέντε!

όταν είχα διαβάσει το θέμα παλαιότερα υπήρχαν,αλλά,όπως φαίνεται,αφαιρέθηκαν.. ::)

 

καλα εσύ δεν κοιμάσαι τέτοια ώρα!!? :P

 

πριν λίγο σχόλασα..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

οτι ακους ειναι απο την rp στο return του HOT ROD DELUXE....τιποτα αλλο..............εαν μενεις ΑΘΗΝΑ μπορουμε να συναντηθουμε.......τα υπολοιπα με π.μ ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δες εδώ ηχογράφηση απο USB κατευθειαν.

 

προσωπικά με έχουν απογοητεύσει οι προσωμοιώσεις της ρπ απο πεταλακια dist/od

 

πάλι καλά που τα tubescreamer ειναι καλά γιατί αλλιως θα είχα πρόβλημα. Τα υπόλοιπα δε θα τα χρησιμοποιουσα οπως και ναχει, απλά τα θεωρώ χάλια

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω για τις RP (500/1000 είναι το ίδιο ηχητικά) αλλά το GSP είναι πλήρως ικανοποιητικό σε ό,τι αφορά στο gain, τόσο σε ποιότητα, όσο και σε ποσότητα.

 

Βέβαια το "gain" είναι θέμα προσωπικής εκτίμησης 100%. Για μένα σημασία έχει να είναι "ζουμερό" και "τρισδιάστατο" και να κόβει στη μίξη σωστά. Γι'αυτό παίζουν ρόλο, το eq (parametric και global graphic EQ), οι ρυθμίσεις του "ενισχυτή" κλπ. Επίσης σημαντικό είναι ΠΟΥ τρέχεις το μηχάνημα. Για παράδειγμα, στον Rocktron V300, τα ρυθμιστικά δίνουν πολύ διαφορετική αίσθηση "στο χέρι" απ'ό,τι αν το οδηγείς στο PA.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loci όταν λές gain εννοείς αυτό που μπορείς να πάρεις απο τις προσομοιώσεις ενισχυτών?

 

γιατί αυτό και για μένα ειναι μια χαρά.

 

νομίζω όμως πως το παιδί μιλάει για προσομοιώσεις od/dist.

 

αλήθεια, εσύ πώς τις βρίσκεις αυτές τις προσομοιώσεις στο gsp σου?

σου φαίνονται καλές?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loci όταν λές gain εννοείς αυτό που μπορείς να πάρεις απο τις προσομοιώσεις ενισχυτών?

 

γιατί αυτό και για μένα ειναι μια χαρά.

 

νομίζω όμως πως το παιδί μιλάει για προσομοιώσεις od/dist.

 

αλήθεια, εσύ πώς τις βρίσκεις αυτές τις προσομοιώσεις στο gsp σου?

σου φαίνονται καλές?

 

Πάντα σε συνδιασμό με ενισχυτές, μου φαίνονται μια χαρά. Δεν τις έχω δοκιμάσει σε πραγματικό ενισχυτή. Περισσότερο με ενδιαφέρουν για να δώσουν άλλο ηχόχρωμα άλλωστε, όχι για να αυξήσουν το gain.

 

Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι άνετα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει ένα "πραγματικό" OD/Dist μπροστά στο RP/GSP.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ναι, κι εγώ μπροστά απο "ενισχυτές" τα χρησιμοποιώ κυρίως για αλλαγή του eq μαζί με αύξηση έντασης και λίγες αρμονικές παραπάνω.

 

αλλά όσες φορές έχω δοκιμάσει να βάλω σκέτο κάποιο "πεταλάκι" μπροστά στον αληθινό μου ενισχυτή, οποιοδήποτε πετάλι δεν ήταν tubescreamerοειδές και 1 fuzz απο αυτά που έχει, μου φαινόταν επιοικώς χάλια. Όλα τα υπόλοιπα πετάλια μου φαινόταν αδύνατο να τα χρησιμοποιήσει κανέις σαν πετάλια σκέτα.

 

ήταν μια απογοήτευση αυτό γιατί περίμενα να δουλεύουν καλά κάποιες προσομοιώσεις "φανταχτερές, όπως ας πούμε το fulltone ocd ή το guyatone OD-2.

 

ακόμα αναρωτιέμαι όμως μήπως φταίω εγώ, γι'αυτό σε ρωτάω.

 

αν δοκιμάσεις κανένα μόνο του, γράψε την άποψή σου σε παρακαλώ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου