Προς το περιεχόμενο

Transformer & Amp Part Sourcing


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχας, εχουν ανοιχθει παρομοια θεματα με μαγαζια ηλεκτρονικων ειδων κατα καιρους, επειδη ομως θελω βοηθεια για κατι πιο συγκεκριμενο ειπα να ανοιξω καινουριο θεμα. Συγχωρατε με.

 

Ηρθε λοιπον η ωρα να φτιαξω εναν single ended ενισχυτη...το αρχικο πλανο ηταν ενα champ kit απο το Ampmaker, αλλα εχει κλεισει για αναβαθμιση και δεν προβλεπεται να ανοιξει μεχρι μεσα-τελη Φλεβαρη. Τα κιτ της Madamp δεν ειχαν κατι που να με ενδιαφερει, το μικρο τους ενισχυτακι φαινοταν ψιλο μουφα (δεν εχει τελικες λυχνιες ή ειναι ιδεα μου? ???).

 

Οποτε...παμε εξαρχης για δουλεια απο το 0, και στοχευουμε κατευθειαν στον τελικο στοχο, δηλαδη αυτο:

 

http://www.schematicheaven.com/newamps/badcat_minicat.pdf

 

Ωραιο δεν ειναι? Θελω λοιπον βοηθεια με το sourcing ρισμενων υλικων και κυριως των μετασχηματιστων.

 

Το ολο project περιγραφεται με τις 3 παρακατω λεξεις : BUDGET BUDGET BUDGET

 

Να διευκρινησω οτι ,οταν και αν με το καλο φτιαχτει ο ενισχυτης, δεν εχω προβλημα να του πεταξω μεσα sprague atom πυκνωτες, mercury magnetics μετασχηματιστες κλπ για να παρει τα πανω του. Αλλα για τωρα, παμε για ενισχυτη αλα mighty mite partcaster.

 

Output transformer

 

Θελουμε απλα πραγματα, 8 Ohm εξοδο (και μαλλον θα προσθεσω και εγω την Line out, αλλα αυτο δεν ειναι της παρουσης). Ο ενισχυτης ειναι single ended με μια EL84, οποτε 5 watt ειναι οκ μαλλον. Θα μπορουσα να τον τυλιξω εγω, αλλα ειναι πολυ μπελας.

 

O Banzai εχει τον παρακατω για Champ-style ενισχυτες, ο οποιος ομως ειναι στα 4 Ohm

http://www.banzaimusic.com/8-Watt-Output-Transformer.html

 

Με λιγοτερα λεφτα, εχει 25 watt στα 8 Ohm...να παιξει πατεντα?

http://www.banzaimusic.com/25-Watt-Output-Transformer.html

 

Επισης πηρε το ματι μου διαφορα πραγματα στο Ebay, αν καποιος δει/ξερει κατι καλο, ας το μοιραστει...

Αλλα μαγαζια με φτηνους μετασχηματιστες επισης ευπροσδεκτα.

 

 

Mains Transformer

 

Χεεεελπ κανιμοθριος? Βρηκα μερικους αλλα δεν ηταν στα voltage που ηθελα. Που να ψαξω για κανα φτηνο?

 

 

Μαγαζια με προμηθειες εκτος των mainstream banzai, musicding κλπ ευπροσδεκτα. Α και καμια ιδεα για σασι δε βλαπτει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλιώς, για mains trafo παίρνεις αυτον

 

http://www.musikding.de/product_info.php/info/p808_Power-transformer-230V----230V--20V--6-3V.html

στα 22€

 

και για output trafo τον Hammond 125DSE

στα 37€

 

Προσωπικά recommendations και οι δύο. Τον πρώτο τον έχω χρησιμοποιήσει στο δικό μου λαμπάτο και μάλιστα πήρα και έναν ακόμα για κάποιο (ίσως) μελλοντικό που θα φτιάξω. Τον δεύτερο δεν ξέρω επακριβώς γι αυτόν αλλά για το push-pull αδελφάκι του που επίσης έχω χρησιμοποιήσει στον ενισχυτή μου και έχει άριστο ήχο, υποθέτω το ίδιο και ο single-ended. Πλεονέκτημα το γεγονός ότι έχει διάφορα taps στα τυλίγματα ώστε να "συνθέσεις" ο ίδιος την αντίσταση του μετασχηματιστή. Έτσι, αν αργότερα από EL84 θες να περάσεις σε 6V6 single-ended πχ, απλά να αλλάξεις taps στον ίδιο μετασχηματιστή (αν και σε αυτήν την περίπτωση συνιστώ να πάρεις τον 125ESE, στα 47€, που φτάνει ως 15W σε αντίθεση με τα 10W του 125DSE)

 

Εξαιρετικής ποιότητας οι Hammond για output.

 

Αλλά γιατί δεν πας σε κατασκευή push-pull; Να έχεις 15W διαθέσιμα για όλες τις δουλειές. Το κόστος θα βγει το ίδιο...

 

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι απο περιεργεια εχεις ρωτησει σε μαγαζια ηλεκτρονικων ανταλακτικων για τους Μ/Σ ?

Αν ναι τι τιμες σου δωσανε?

 

Με λιγοτερα λεφτα, εχει 25 watt στα 8 Ohm...να παιξει πατεντα?

http://www.banzaimusic.com/25-Watt-Output-Transformer.html

Τι εννοεις?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιος. Οικονομικα πραματα. Και το ιταλικο μαγαζι φαινεται πολυ καλο, δε το ειχα ξαναδει.

 

Θα μιλησω σημερα και με κατι φιλους στην πρωην USSR, μπας και μου ξεθαψουν τιποτα της προκοπης.

 

Ετσι απο περιεργεια εχεις ρωτησει σε μαγαζια ηλεκτρονικων ανταλακτικων για τους Μ/Σ ?

Αν ναι τι τιμες σου δωσανε?

 

Δεν εχω μιλησει με ελληνικα μαγαζια, ζω Αγγλια. Απο ορισμενα καταστηματα που κοιταξα, οπως το Maplin, παρολο που εχουν μεγαλη ποικιλια μεασχηματιστων εχουν λιγους ή και καθολου valve transformers, δηλαδη με winding για heater supply και με τα βολταζ που θελω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με τον power Μ/Σ που πρότεινα παραπάνω είναι ότι σου δίνει έξοδο 230VAC - δηλαδή 325VDC, ακριβώς την τάση που γράφει το schematic που παρέθεσες (γι αυτό τον πήρα κι εγώ, με EL84 δούλεψα...)

 

Επίσης δίνει αρκετό ρεύμα στα 6,3V (4A), που φτάνει για πολλές λυχνίες (στο δικό μου τροφοδοτεί 4 x 12AX7 και 2 x EL84, και μάλλον φτάνει και για μερικές ακόμα)

 

Και το καλύτερο: δίνει μια έξοδο 20V, η οποία με την κατάλληλη ανόρθωση γίνεται +-12V, ιδανική για τροφοδοσία κάποιου solid-state κυκλώματος (στην περίπτωσή μου ο reverb driver που τον έφτιαξα με opamp)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ειναι ακριβως οτι χρειαζεται. Το 20V δε θα μου χρειαστει προς το παρον, αλλα ας υπαρχει...ποτε δε ξερεις αν θα προσθεσω μετα τιποτα. Οσο για τις λυχνιες ειναι μονο 2, οποτε θα φτασει ευκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγοτερα λεφτα, εχει 25 watt στα 8 Ohm...να παιξει πατεντα?

http://www.banzaimusic.com/25-Watt-Output-Transformer.html

 

Ρush-pull εξόδου για SE στάδιο δεν είναι και τόσο καλή ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρush-pull εξόδου για SE στάδιο δεν είναι και τόσο καλή ιδέα...

 

Ναι, εχει αποριφθει εδω και ωρα. Για κατι τετοια (ειδικα για πρωτη προσπαθεια) ειναι καλυτερη η πεπατημενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου