Προς το περιεχόμενο

Χρησιμες συμβουλες για drummers μερος 2ο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετισματα απο τον μαιτρ , Περικλη , ειναι στην Γαλλια , εχει πλουτησει και σε ευχαριστει  :P

[/quote

Μαλλον αστειευεσαι Λαμπα του θεου .Α αν τον ξερεις επισης και τα δικα μου ,φθηνα την γλιτωσε τοτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο να μην το κανεις γιατι δειχνει προχειροτητα καλυτερα αναλογιο ( εστω και μονο με το playlist )Δειχνει επαγγελματισμο ( ασχετο αν εισαι η οχι)

 

Σημφωνω μαζι σου αλλα οταν ειμαι ηδη στριμωγμενος εκει που με χωνουν πισω πισω και οταν ο μπασιαστας δινει και μερικες με το μπασο του στη βαση πιατινιου που να βρω χωρο να βαλω και αναλογιο  ??? ??? >:(

Παντως εχει τυχει να το κολλησω και στην κασα για να μη φαινεται... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αληθεια οτι μερικες φορες πρεπει να προσαρμοζομαστε ολο και κατι θα σκαρφιστεις ,μια φορα το ειχε ο μπασιστας κολλημενο στο παντελονι του  (το playlist) επεσε πολυ γελιο ,γιατι στο φιναλε πρεπει να το γλενταμε το live να πεφτει γελιο στο παλκο /stage. Μια αλλη φορα θα γραψω καποια ξεκαρδιστικη ιστορια που συνεβη επι του παλκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκαρδιστικη ιστορια ??

 

Στο πρωτο μου λαιβ ειχα ετοιμασει ''things to take with me'' λιστα ωστε να μην ξεχασω τιποτα και τη μελετουσα 5 μερες συνεχομενες.Φτανοντας με ολο αυτο το ..shit load και εχοντας πεθανει απο το κουβαλημα και την κουραση ετοιμαζομαστε για soundcheck..

 

Συνειδητοποιω  οτι εχω ξεχασει ...μπακετες.!!!!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχα τα όσα ανέφερε ο Βαγγέλης για τις συμβουλές. Οι περισσότερες έχουν μεγάλη εφαρμογή ειδικά στους αρχάριους (από lives) drummers.

Επειδή ακριβώς δεν ξέρεις τι θα σού φέρουν για drums, stands, πετάλια, βάσεις κ.λπ. πρέπει να έχεις μερικά βασικά πράγματα μαζί σου πάντα. Καλό είναι επίσης να συμβουλεύεστε κάποιον υπεύθυνο της συναυλίας ή του φεστιβάλ που θα συμμετάσχετε ώστε να έχετε μια εικόνα πριν πάτε για soundcheck.

Να σημειώσω και εγώ ότι δεν έχει καμία ουσία να κάθεσαι να τσακώνεσαι ή να τρώγεσαι με "ηχολήπτες", μαγαζάτορες και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις, διότι χαλάς την καρδιά σου για ανούσια πράγματα, το οποίο ίσως να έχει επίπτωση και στην απόδοση του live. όσο παίζεις και αποκτάς εμπειρία, μπορείς να συμβιβαστείς κάπως με δύσκολες συνθήκες.

(έχω παίξει σε 3 τετραγωνικά μέτρα με τα κλειδιά του μπασου να είναι πίσω απ' το κεφάλι μου και σε άλλες αντίξοες συνθήκες)

Αν βγάλεις live σε τέτοιες συνθήκες, αντέχεις και άλλα πράγματα. Φυσικά και δε λέω να το παίζουμε τόσο μ....κες ώστε να παίζουμε με σπασμένα πιατίνια και καρέκλα ταβέρνας.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα απο οσα εχω βιωσει και ακουω απο τα παιδια εδω οι συνθηκες σε σκηνες της Αθηνας σε αρκετα μαγαζια ειναι γενικα τραγικες.Περισσοτερα σε φοιτητικα live μιας σχολης παραπεμπει απο θεμα εξοπλισμου ή οργανωσης, παντοτε σε σχεση με επαρχια που ζω.

Δεν ξερω παιδια, οταν βλεπω μισο κιλο μονωτικη ταινια σε δερματα σε σημειο που να μην μπορω να χτυπησω την επιφανεια του δερματος τρελενομαι.. ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικες ακομα χρησιμες συμβουλες  που χρησιμοποιουμε ολοι οι drummers.

 

Ωραιο θεμα, γραμμενο κατανοητα οπως συνηθως, με ιατρικες συμβουλες και με ωραια μηνυματα για την νεολαια και όχι μόνο.

Εγω θα κρατησω σε ενα αρχειο ολες τις συμβουλες για να τις χρησιμοποιησω οταν θα κανω το πρωτο μου live ....το 2030, οπου μαζι με ολα τα απαραιτητα, θα φερω ολο μου το σόϊ + τον Δασκαλό μου + ενα ασθενοφορο για τα περηφανα γηρατεια μου ! Εχω και γω ενα απωθημένο, θελω να πεθάνω στη σκηνη.  Στη σκηνή, στο camping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου