Προς το περιεχόμενο

ποια παραμορφωση εχει το σoλο του paranoid;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

....

από 'κει και περα ένας βρετανικός a la plexi ενισχυτής, και ένα μονταρισμένο rangemaster treble booster (με περισσότερο γκάζι). Όπως το RM Metal της BSM...

 

 

Για να βγει αυτή η ΗΧΑΡΑ ( :P ) πρέπει οπωσδήποτε να είναι μονταρισμένο το rangemaster?? Με απλό trebble booster ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ?  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καλα θα πληρωθεις για  να θελεις να παιξεις με τετοιο ηχο σαν το lead του paranoid?  ;D

 

+1

 

Πήγαινε στο 1:25

 

 

Ελπίζω να άλλαξες γνώμη!

 

Έχω στην κατοχή μου το multitrack του paranoid σε χαμηλής ανάλυσης αρχείο (κυκλοφορεί στο net, υποθέτω δεν επιτρέπεται να παραπέμψω σε link κτλ). Στο σημείο του solo γίνεται χρήση ring modulation, (όπως σωστά ειπώθηκε). Γενικά, ακούγεται διαφορετικά από το video του YouTube, αλλά εξίσου άθλια!

 

Όπως και να'χει, δύσκολα θα φανταζόμουνα κάποιον να κάνει χρήση αυτού του ήχου, ειδικά για live παίξιμο.

 

Cheers

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειχα βγαλει παρα πολυ κοντινο ηχο με μια zoomgfx8 χρησιμοποιωντας μια, δεν θυμαμαι παραμορφωση και ενα ring modulator εφφε ο οποιος χρησιμοποιηθηκε και σε live.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάντως το ring modulator όπως σωστά αναφέρετε, πιθανόν να προστέθηκε στην μείξη από τον ηχολήπτη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λατρεψα το σημειο που λεει οτι περασε πολυουρεθανη στο μπρατσο της SG για να προστατεψει το ξυλο και τα ταστα... Προφανως δεν του ειχαν εξηγησει του καημενου τι εστι OMFG-nitro-αναπνεουν-τα-μαονια. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι να θελει κανεις να βγαλει αυτον τον αθλιο ηχο?

ισως γιατι οταν παιζεις Sabbath μετραει το συνολο? οχι μονο η κιθαρα η μονο τα τιμπανα η μονο το μπασο (γνωμη μου) ισως το παιδι να θελει να κανει cover..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατι να θελει κανεις να βγαλει αυτον τον αθλιο ηχο?

 

Αυτό συμβαίνει επειδή κατά τα φαινόμενα πάσχει από μια κλασσική, αν και ιδιάζουσα, περίπτωση οξέος σαδομαζοχιστικού συνδρόμου αυτοτιμωρίας που βάσει ενός συμπλέγματος κατωτερότητας, νιώθοντας πως δεν θα μπορέσει ποτέ να φτάσει τον ωραίο ήχο που βγάζουν όλοι οι άλλοι κιθαρίστες που αντιμετωπίζει σαν είδωλα αλλά ακόμη και στο άμεσο φιλικό περιβάλλον του, και ενοχής επειδή είναι πεπεισμένος πως δεν θα κάνει ποτέ αρκετά για να τα καταφέρει, τον ωθεί στην απομόνωση και σε ένα ψυχολογικό αδιέξοδο που τον καταναγκάζει νοητικά να ασχολείται με αθλιότητες επειδή νιώθει μια ταύτιση με αυτές και μια ανάγκη να διαφημίσει στους άλλους αυτήν την υποτιμητική για το εγώ και την προσωπικότητά του ιδιότητα, αναζητώντας την συμπάθεια και αποδοχή μέσω ακριβώς αυτής της οδού, κάτι που είναι γνωστό και ως "σύνδρομο της πληγωμένης πάπιας".

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου