Προς το περιεχόμενο

o Rockfield Mafia κανει για drop tunings???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να μου πει κανεις αν o Rockfield Mafia κανει για drop tunings...

 

θελω διαυγη,Crunchy & ορμιτικο ηχο χωρις να "λασπωνει" σε στυλ Seymour Duncan SH-6 Distortion,DiMarzio D Activator κ.λ.π

 

οι vintage μαγνητες (π.χ Gibson ‘57 Classic,490R κ.λ.π) δεν κανουν για drop tunings (πολυ θολοι ειναι & στα γκαζια ειναι "πεσμενοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eεεεε, ο μαφίας δεν είναι ψιλολάσπη από μόνος του? ;DΑυτήν την εντύπωση μου έδωσε όταν τον άκουσα ειδικά στα καθαρά. Πάντως περίεργο που λες ότι λασπώνει ο d-activator,τον έχει ένας φίλος μου σε μία jackson και είναι πολύ διαυγής(κούρδισμα drob b)

 

άμα χάνεις γκάζι ανεβάζεις λιγάκι το gain.Όσο για τη λάσπη παίζεις λιγάκι με το eq και το φτιάχνεις.

 

Τσέκαρε επίσης seumour dyncan tb-10(aka full shred),di marzio x2n,di activator-x,evo και bareknuckle warpigs.Αν σώνει και καλά θες να αλλάξεις μαγνήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην πας για active emg ή blackouts; Eκτος αν θες αποκλειστικα passive :)

 

Εmg 85 bridge και 60 neck και τα μυαλά στα κάγκελα κατά την άποψη μου.Οι άλλοι emg για μένα είναι πολύ τζιτζίκια ειδικά ο 81. :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονοματε εχεις δοκιμασει δηλαδη τον emg 85 σε bridge και με drop tuning (ποιο απ'ολα; ); Αν ναι, σε ποια κιθαρα και πως τα πηγαινει; Γιατι επειδη ειναι αρκετα μπασατος εχω μια υποψια μηπως γινεται πολυ πλαδαρος ο ηχος, γι'αυτο λεω μηπως σε drop tuning ο emg 81 (που ναι μεν ξυνει αρκετα) σε αυτη την περιπτωση ειναι καλυτερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονοματε εχεις δοκιμασει δηλαδη τον emg 85 σε bridge και με drop tuning (ποιο απ'ολα; ); Αν ναι, σε ποια κιθαρα και πως τα πηγαινει; Γιατι επειδη ειναι αρκετα μπασατος εχω μια υποψια μηπως γινεται πολυ πλαδαρος ο ηχος, γι'αυτο λεω μηπως σε drop tuning ο emg 81 (που ναι μεν ξυνει αρκετα) σε αυτη την περιπτωση ειναι καλυτερος.

 

Τον είχε ένα παιδί σε μία jackson rr1 με floyd rose,σε κούρδισμα c και στα αυτιά μου ήταν πολύ ογκώδης αλλά σε καμιά περίπτωση λάσπη.Να προσθέσω για τον φίλο ΟΡ ότι ρόλο στην καθαρότητα του ήχου παίζουν και οι χορδές.Αν νομίζει ότι λασπώνει ο ήχος μπορεί να δοκιμάσε πρώτα να αλλάξει χορδές.Το λέω γιατί εγώ παίζω αυτόν τον καιρο σε drop b με seymour duncan jb και hot rails και δεν ακούω αυτή τη λάσπη ή τη μείωση στα γκάζια.

 

Να προσθέσω ότι ο φίλος με τη jackson είχε emg 85 και στη νεκ θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω Rockfield Mafia και μπορω να οσυ πω οτι ειναι αρκετα μπασατοι μαγνητες. Σε drop tuning δεν τους εχω δοκιμασει αλλα ηδη λασπωνουν λιγο ετσι και αλλιως σαν μαγνητες και για καθαρα δεν θα τους προτεινα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι vintage μαγνητες (π.χ Gibson ‘57 Classic,490R κ.λ.π) δεν κανουν για drop tunings (πολυ θολοι ειναι & στα γκαζια ειναι "πεσμενοι"

 

κατι κανεις λαθος... ;D

 

iConcerts - ZZ Top - Sharp Dressed Man (live)

 

(στο συγκεκριμενο βιντεο η κιθαρα φοραει 8αρες χορδες και ειναι κουρδισμενη σε C... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπα!...εκανα ενα συντακτικο λαθος εγω κ υπηρξε ασυνεννοησία...οταν ανεφερα τους Seymour Duncan SH-6 Distortion,DiMarzio D Activator εννουσα οτι θελω να ειναι ο mafia σαν αυτους,το "δεν θελω να λασπωνει " πηγαινε για τους Vintage μαγνητες π.χ Gibson ‘57 Classic,Rockfield SWV

 

τον θελω σε στυλ Duncan Distortion ή D Activator ή D Sonic κ.λ.π

 

οσο για τον φιλο μου τον metalmike ηθελα να του πω οτι ο λογος που βαζω τον Rockfield Mafia ειναι γιατι βγαζω τους emg 81-60 που ειχα...ψαχνω κατι αποκλειστικα σε passive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται οι 8αρες χορδες να "φτανουν" το κουρδισμα Ντο...εδω 11αρες βαζεις κ ειναι σαν κλωστες (υπερβολικα μαλακες)

 

εγω παντος με vintage μαγνητες εχω δοκιμασει να σεταρω την κιθαρα μου σε Ντο# κ εκτος του οτι ειναι πολυ θαμπος ο ηχος,εχει κ πολυ πεσμενο γκαζι...Μαπα δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου