Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία Leslie


vastrange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω πάρει πρόσφατα ένα Leslie πετάλι (καταπληκτικό, λίγο ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του!). αυτό...

20140214_213210.jpg

... το οποίο σύμφωνα με τις οδηγίες μπαίνει τελευταίο στην αλυσίδα των πεταλιών. Επίσης έχω ένα ΑΒ/Υ switcher για να παίζω με δύο ενισχυτές (έναν 5e3 κεφάλι και έναν blackfaced (από τον δικό μας retrolab) bassman 100). Το ΑΒ/Υ το έχω στο τέλος για να παίζουν όλα τα effects και στους δύο ενισχυτές.

Το leslie έχει stereo input και δύο output, right και left και αποδίδει καλύτερα αυτό τον doppler ήχο με χρήση των δύο εξόδων.

Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις δύο εξόδους στο leslie σε συνδυασμό με το AB/Y, αφού αν τις χρησιμοποιήσω και τις δύο, μετά το leslie στο ΑΒ/Υ, έχει μία είσοδο και δύο εξόδους για τους ενισχυτές.

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απλούστερο είναι να βάλεις ένα splitter στην έξοδο του πεταλιού που προηγείται του Leslie και θα τροφοδοτήσεις ταυτόχρονα (παράλληλα) το AB/Y και το Leslie. Οι δύο έξοδοι του Leslie θα πάνε σε κάθε ενισχυτή στο effects return και με το AB/Y θα έχεις την επιλογή για το κανονικό σου σήμα, όπως κάνεις τώρα.

 

Φρόντισε απλά να βάλεις το Mix στο full wet ή εκεί κοντά, αλλιώς δεν θα έχει διαφορά η επιλογή που θα κάνει το AB/Y για το dry (κύριο) σήμα σου.

 

Αν σου αρέσει το αποτέλεσμα, μπορείς μελλοντικά να αντικαταστήσεις το splitter με ένα ενεργό buffer με δύο εξόδους (υπάρχουν και ABY πετάλια που το κάνουν αυτό), για καλύτερο ταίριασμα της μετάδοσης του σήματος στα δύο πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω πάρει πρόσφατα ένα Leslie πετάλι (καταπληκτικό, λίγο ακριβό αλλά αξίζει τα λεφτά του!). αυτό...

20140214_213210.jpg

... το οποίο σύμφωνα με τις οδηγίες μπαίνει τελευταίο στην αλυσίδα των πεταλιών. Επίσης έχω ένα ΑΒ/Υ switcher για να παίζω με δύο ενισχυτές (έναν 5e3 κεφάλι και έναν blackfaced (από τον δικό μας retrolab) bassman 100). Το ΑΒ/Υ το έχω στο τέλος για να παίζουν όλα τα effects και στους δύο ενισχυτές.

Το leslie έχει stereo input και δύο output, right και left και αποδίδει καλύτερα αυτό τον doppler ήχο με χρήση των δύο εξόδων.

Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις δύο εξόδους στο leslie σε συνδυασμό με το AB/Y, αφού αν τις χρησιμοποιήσω και τις δύο, μετά το leslie στο ΑΒ/Υ, έχει μία είσοδο και δύο εξόδους για τους ενισχυτές.

 

 

Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος να χρησιμοποιήσεις και το ABY και το stereo του Leslie??

Ευκαιρία είναι να έχει "true stereo" χρησιμοποιώντας μόνο τα output από το πετάλι. Εκτός και αν χρησιμοποιείς το ABY για να ανοιγοκλείνεις τους δύο ενισχυτές. Σε αυτή την περίπτωση βάζεις το ABY πριν το leslie. Mono out από την πεταλιέρα σου στο in του ABY. Μετά stereo out από αυτό στα δύο input του leslie. Δοκίμασέ το  :)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κύριοι σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

νομίζω ότι η λύση είναι να βάλω το ΑΒ/Υ πριν από το leslie και βλέπουμε.

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι η λύση είναι να βάλω το ΑΒ/Υ πριν από το leslie και βλέπουμε.

Σημειωτέον ότι έτσι δεν θα..

 

..μπορώ να χρησιμοποιήσω και τις δύο εξόδους στο leslie..

 

..με την έννοια ότι δεν θα παίζει στερεο, αλλά θα παίζει μία το ένα κανάλι στον ένα ενισχυτή και μία το άλλο, στον άλλο.

 

Αν αυτό ήθελες μια χαρά είναι αυτή η συνδεσμολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adr1anos έχεις δίκιο.

μου έστειλε και ένας φίλος πμ και μου το εξήγησε.

ουσιαστικά θέλω από τις εξόδους του leslie να πηγαίνω στους δύο ενισχυτές αλλά όταν δεν χρησιμοποιώ το leslie να μπορώ να αλλάζω τους ενισχυτές ή να τους έχω και τους δύο ταυτόχρονα με το ΑΒ/Υ.

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου