Προς το περιεχόμενο

Jackson guitars & χωρες προελευσης!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα εχω μια Jackson King V αλλα επειδη την εχω παρει απο εναν φιλο θελω να ξερω τι "κιθαρα" ειναι..! ειναι η 2η κιθαρα μου και καταλαβαινετε πως δεν ξερω και ΠΑΡΑ πολυ καλα να ξεχωριζω καποια πραγματα... τι θελω απο εσας? δωστε μου τα φωτα σας πως μπορω να καταλαβω αν ειναι καλη η κιθαρα μου η μαπα,πως να ξεχωριζω καποια πραγματα και απο ποια χωρα ερχεται...?

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς αλλά...εάν την αγόρασες, αυτά δεν έπρεπε να έχεις κοιτάξει από πρίν? Εάν στη χάρισε τι σε νοιάζουν?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας "μπακάλικος" κανόνας είναι τα inlays. Αν έχει dots είναι πιθανότατα από Κίνα/Ινδονησία/Κορέα μεριά, αν πάλι έχει shark fins είναι είτε Japan ή USA. Μπορείς επίσης να καταλάβεις κι απ'τους μαγνήτες. Αν έχει SD (το γράφει πάνω στο μαγνήτη) τότε είναι πάλι Japan ή USA, αν έχει Jackson/EMG Hz κλπ. τα υπόλοιπα. Συνήθως βέβαια γράφει τι μοντέλο είναι και στην πίσω μεριά της κεφαλής, όπως επίσης αναγράφεται και το serial number στο plate του μανικιού, οπότε μπορείς να το τσεκάρεις έτσι. Βάλε και καμιά φωτογραφία, ίσως βοηθήσει παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα είναι σίγουρα USA...αν δε είναι εδώ....

;D

http://www.jacksonguitars.com/support/serialnumbers_productdating.php

 

γενικά πάντως τζάκσον φτιαχνόντουσαν κορέα και ιαπωνία....

όπως φαντάζομαι και οι περισότερες κιθάρες

 

....ο "μπακάλικος" κανόνας με τα ινλεις δεν ισχύει 100%....γιαπωνέζικες τζακσον που είχαν έρθει γύρω στο 2002 είχαν ντοτ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει shark fins και μαγνητες duncan design δεν λεει πουθενα απο που ειναι και επεισης ειναι αυτη χωρις floyd rose (αν βοηθαει αυτο) πως μπορω να δω μεσω τοθ κωδικου απο πισω απο που ειναι?

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως duncan designed φορούσαν τα παλαιότερα μοντέλα της 3 σειράς (pro νομίζω), αλλά όλες είχαν FR απ'όσο θυμάμαι. Ίσως είναι κάποιο παλιότερο μοντέλο KVX10, αφού λες ότι έχει σταθερή γέφυρα (string through φαντάζομαι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι string through εχει...υπαρχει καποιο site που να εχει τα serials  απο αλλες χωρες γιατι παντου βρισκω απο usa serials μονο...

adrian smith....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα μια jackson μάλλον ίδια με την δικιά σου(όπως τα περιγράφεις) μέχρι που έπεσε μια βιλβλιοθήκη πάνω της και το μπράτο R.I.P. η κιθάρα είναι του 2002 , κορεάτικη λογικά έχουμε την ίδια.Εφόσον δεν έχει τρέμολο η bidings στην ταστιέρα δεξιά αριστερά μάλλον δεν είναι usa ασε που θα ήταν ακριβή...αν θες να μάθεις ο μόνος τρόπος είναι να ξεβιδώσεις την ταστιέρα και να δείς στην βάση της εκεί που ενονεται με την ταστιέρα το σώμα θα γράφει την χρονιά και την χώρα προέλευσης...α ρίξε μια ματιά και στα ηλεκτρικά ίσως γράφει πάνω στο μαύρο sheilding εσωτερικά δίπλα στα ποτενσιόμετρα

;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου