Προς το περιεχόμενο

Πανελληνιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγχωρήστε με που δεν συγχέω την παιδεία και την εκπαίδευση με την απόκτηση χαρτιών.

 

Και πολύ καλά κάνεις, δεν έχουν καμία σχέση.

 

Που δεν θεωρώ ότι αυτός που αποτυγχάνει να επιτύχει (καλό) βαθμό στα ελληνικά σχολεία είναι πραγματικά ανίκανος και αυτός που επιτυγχάνει (καλό) βαθμό και άρα περνάει στο πανεπιστήμιο είναι ο ικανός.

 

Ο βαθμός στο σχολείο όντως δεν λέει τίποτα, Πρόσεξε όμως, ΤΙΠΟΤΑ. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κανόνας.

 

Που πιστεύω ότι τα ελληνικά σχολεία πνίγουν τη δημιουργικότητα και αφήνουν τη μεθοδικότητα της παπαγαλίας να θριαμβεύει - και έτσι δίνεται η δυνατότητα σε μέτρια μυαλά να είναι άριστοι μαθητές και σε άριστα μυαλά, μέτριοι μαθητές.

 

Τώρα εγώ πως έχω δεί άριστα μυαλά να είναι άριστοι φοιτητές και μετά άριστοι επαγγελματίες, περίεργο βρε παιδί μου. Ανεξήγητο.

 

Το πανεπιστήμιο μπορεί να μην είναι όπως θα το θέλαμε ή/και θα έπρεπε να είναι, αλλά όποιος νομίζει ότι δεν έχει αξία, δεν προσφέρει εργαλεία στον φοιτητή για το μέλλον του ή δεν έχει επαφή με το άθλημα ή έχει αλλά συνάμα έχει απογοητευτεί και γενικεύει τις προσωπικές του εμπειρίες ή κάνει τις συζητήσεις καφενείου απόψης ζωής.

 

απο την αλλη τυχερος οποιος χρησιμοποιει εστω και το 50% των δεξιοτητων/γνωσεων αυτων

 

Εγώ απ' την άλλη πως έχω καταφέρει και χρησιμοποιώ σχεδόν τα πάντα απ' αυτά που έμαθα, περίεργο.

 

Βαδίζουμε για μία ακόμη φορά στην απαξίωση θεσμών (όπως εκπαίδευση) με έναν μάλλον άνετο (to put it mildly) τρόπο και μάλλον θα αποχωρήσω αφήνοντας την πίστα στο λαϊκό πρόγραμμα.

 

Your hunch is right

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μην νομιζεις οτι και εξω τα Παν/μια δινουν "παιδεια"....ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ/ΓΝΩΣΕΙΣ δινουν σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ τομεις ...αυτο φυσικα και δεν ειναι παιδεια (οι μεγαλυτεροι ΤΕΝΕΚΕΔΕΣ που εχω γνωρισει στη ζωη μου ειχαν ενα κιλο...πτυχια ο καθενας..... ;D)  

 

ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα διπλό ελληνικό μέτριο παρακαλώ  8)

 

Σας έχω ξαναπεί : αφήστε να κράζουν το εκπαιδευτικό σύστημα αυτοί που το περαίωσαν μέσα από τις δυσκολίες του, το κάνουν καλύτερα από εσάς και ακούγονται.

 

Θίγω το θέμα του hellenic complex : σε πρόσφατο θέμα στο noiz με δημοσίευση poll για λογαριασμό του πανεπιστημίου του Λάνκαστερ εκφράστηκαν απόψεις που προσέβαλαν την εντιμότητα της προέλευσής του. Δηλαδή κάθε τι πρόχειρο αποκλείεται να προέρχεται από το Λανκαστερ, είναι βέβαιο οτι θα προέρχεται από το δικό μας χώρο. Way to go, thumbs up ;)

 

Τελικά θα πάρω τον καφέ μου για έξω :)

 

ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η κόρη μου πηγαίνει σε γαλλικό σχολείο.

 

θες να πεις πηγαινει σε ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ...γιατι τα υπολοιπα παιδια πανε σε κατι που η λαϊκη αλλα εντιμη και ελληνοχριστιανικη καταγωγη μου (και οι χαντρες του πορφυρου βαρυτιμου κομπολογιου μου) δεν με αφηνουν να πω.... ;D

 

 

Εγώ απ' την άλλη πως έχω καταφέρει και χρησιμοποιώ σχεδόν τα πάντα απ' αυτά που έμαθα, περίεργο.

 

 

εξαρταται απο το τι δουλεια κανεις,οσο πιο πρακτικη φανταζομαι τοσο καλυτερα....εγω ημουν investment banker (αερας κοπανιστος και πρασινα λουλουδια δηλαδη... ;D) για 13 συναπτα ,και κολασμενα... ;D ,χρονια.....μετα δεν εμεινε και τιποτα στην Ελλαδα για να επενδυσει κανεις και την εκανα με ελαφρα πηδηματακια... ;D ;D

 

 

ελεος.

 

ενταξει ανακαλω ...ολοι οσοι γνωρισα με ενα κιλο πτυχια ηταν τερατα μορφωσης ενω οσοι δεν ειχαν ηταν καραβλαχοι αμορφωτοι και επιναν βαρυ γλυκο  παιζοντας κομπολοϊ.... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελεος.

 

Γιατί το λες αυτό;

Έχω την αίσθηση ότι αυτό που έγραψε ο sf έχει μεγάλη δόση αλήθειας.

Φυσικά δεν είμαι σε θέση να δώσω (ούτε ο sf φαντάζομαι) έγκυρα και έγκριτα στατιστικά στοιχεία αλλά η εμπειρία μου τείνει να τον επιβεβαιώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(βαριέμαι να κάνω παραθέσεις)

 

>Ο βαθμός στο σχολείο όντως δεν λέει τίποτα, Πρόσεξε όμως, ΤΙΠΟΤΑ. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κανόνας.

 

Ποιος μίλησε για κανόνες. Εγώ την εμπειρία μου παρέθεσα. Όπως εσύ παρακάτω:

 

>Τώρα εγώ πως έχω δεί άριστα μυαλά να είναι άριστοι φοιτητές και μετά άριστοι επαγγελματίες, περίεργο βρε παιδί μου. Ανεξήγητο.

 

Κι εγώ έχω δει. Αλλά για κάποιο λόγο βλέπω και πάρα πολλούς δασκάλους σε φροντιστήρια, τραπεζοϋπάλληλους, δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους κ.α. Για σκέψου. Ποιους ξέρεις περισσότερους.

Επίσης, μην παίρνεις μόνο τον τομέα σου υπ'όψιν. Δες και παραέξω. Δες τους τριτοδεσμίτες, τους τεταρτοδεσμίτες (σόρρυ δεν ξέρω την τρέχουσα ορολογία) πρώην καλούς μαθητές / φοιτητές.

 

>Το πανεπιστήμιο μπορεί να μην είναι όπως θα το θέλαμε ή/και θα έπρεπε να είναι, αλλά όποιος νομίζει ότι δεν έχει αξία, δεν προσφέρει εργαλεία στον φοιτητή για το μέλλον του ή δεν έχει επαφή με το άθλημα ή έχει αλλά συνάμα έχει απογοητευτεί και γενικεύει τις προσωπικές του εμπειρίες ή κάνει τις συζητήσεις καφενείου απόψης ζωής.

 

Ή έχεις φοιτήσει σε ένα από τα λίγα καλά ελληνικά πανεπιστήμια ή δεν έχεις δει πανεπιστήμιο του (αναπτυγμένου) εξωτερικού.

 

Επίσης, επειδή πιθανολογώ ότι έχεις φάει τα χρόνια σου στα θρανία (όπως εγώ), φοβάμαι ότι ωραιοποιείς λίγο τα πράγματα (όχι σε εμάς - στον εαυτό σου), γιατί αλλιώς θα ζοριστείς να παραδεχτείς την αλήθεια.

 

Edit: Αποχωρώ κι εγώ - έστω για λίγο - για να πνίξω κρυφά τον πόνο μου που δε συμμετέχει ο Audiokostas.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό;

Έχω την αίσθηση ότι αυτό που έγραψε ο sf έχει μεγάλη δόση αλήθειας.

Φυσικά δεν είμαι σε θέση να δώσω (ούτε ο sf φαντάζομαι) έγκυρα και έγκριτα στατιστικά στοιχεία αλλά η εμπειρία μου τείνει να τον επιβεβαιώσει.

 

Το ότι εσύ, ο SF, και ο οποιοσδήποτε έτυχε να γνωρίσει άτομα με "χ κιλά" πτυχία που δεν ήταν άξιοι λόγου, δεν αποτελεί σε καμία περίπτωση τεκμήριο για να κράζετε το εκπαιδευτικό σύστημα (ελληνικό/ του εξωτερικού) με όρους καφενείου (ok, ισως όχι και τοσο εσυ στο συγκεκριμένο post). Εαν θέλετε να μιλήσουμε σοβαρά για το θέμα, προτείνω να ξεκινήσουμε την κουβέντα απο την αρχή, με σοβαρούς όρους και μιλώντας ανθρώπινα.

 

*Παρεμπιπτόντως και εγώ με αέρα κοπανιστό τυχαίνει να ασχολούμαι (investment banking), αλλά στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ'οτι εχω δεί... ο καλός μαθητής, ο καλός φοιτητής και ο καλός επαγγελματίας δεν είναι το ίδιο άτομο... τι εννοώ... αυτοί με τους μεγαλύτερους βαθμούς εισαγωγής κατά κανόνα(στη δική μου σχολή τουλάχιστον) δεν είναι οι καλύτεροι φοιτητές... και στη συνέχεια... αυτοί με τους ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ βαθμούς δεν προχορούν όσο οι υπόλοιποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ μην βάζετε όλους τους "σκράπες" στο ίδιο σακούλι.

Οι χρονολογίες είναι πολύ σημαντικές. Άλλο να βγάζεις 12 το 1981 και άλλο το 2011.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου