Προς το περιεχόμενο

Ποιο ήταν το πρώτο synth που παίξατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφω "παίξατε" και όχι "αγοράσατε' γιατί υπάρχει διαφορά. Με ποιο synth λοιπόν κάνατε την πρώτη σας στενή επαφή τρίτου τύπου? Γράψτε μας στα σχόλια.😌

Προσωπικά το πρώτο synth που έπιασα στα χέρια μου ήταν το Kawai SX-240.

 

image.thumb.jpeg.d638ea15942962614f6c68ba85aabd28.jpeg

 

Ήταν το 1985 αν θυμάμαι καλά και το είχε προς πώληση ένα τοπικό μαγαζί με μουσικά όργανα (που υπάρχει ακόμα). Πιτσιρίκι τότε εγώ, είχα αρχίσει ήδη να ακούω και να κολλάω με Jarre και Παπαθανασίου (ελέω μεγαλύτερου αδερφού) από τα τέλη των '70s, και είχα αποφασίσει ότι θέλω να ασχοληθώ με τα synths και να κάνω καριέρα πάνω σε αυτά (την γνωστή μετέπειτα παγκόσμια καριέρα που όλοι ξέρετε😌). Επισκεπτόμουν λοιπόν το συγκεκριμένο κατάστημα αρκετά συχνά, πρήζοντας τα μέζεα (που δεν είχε) της ιδιοκτήτριας, πειραματιζόμενος με τους ήχους του. Είχα εντυπωσιαστεί πραγματικά με το synth, το οποίο είχε ωραιότατο look και ήχο.

 

Το SX-240 ήταν φυσικά αναλογικό και διέθετε 2 DCO (plus 1 sub osc), 24 dB 4-pole lowpass φίλτρο με resonance και dedicated EG, LFO που μπορούσε να διαμορφώσει και το φίλτρο, chorus, portamento & glissando εφέ και ένα υποτυπώδες sequencer χωρητικότητας 1,500 νοτών. Καθόλου άσχημα φυσικά για το 1984 που κυκλοφόρησε.

Το synth ήταν 8φωνικό και bi-timbral με dual & split modes, ενώ διέθετε MIDI In/Out/Thru, μια εντελώς νέα τεχνολογία για την εποχή. Θυμηθείτε αυτά τα specs & features -τα οποία υπήρχαν πριν 39 χρόνια- την επόμενη φορά που θα θελήσετε να αγοράσετε ένα σύγχρονο αναλογικό synth με υποδεέστερα specs και τιμή Ferrari. Από synths τότε δεν σκάμπαζα σχεδόν τίποτα, απλά ήξερα κάποια μοντέλα με τα οποία έπαιζαν κυρίως ο Jarre και ο Βαγγέλης, οπότε όποτε βρισκόμουν μπροστά στο SX-240 το μόνο που έκανα ήταν να πατάω τυχαία κουμπιά και να προσπαθώ να καταλάβω τι κάνουν. Είχα βρει το portamento και του είχα αλλάξει τα φώτα.😏 

 

Η 8-digit οθόνη του synth ήταν μεγάλη και βοηθούσε αρκετά στο editing του ήχου. Ψαρωτική για την εποχή και ιδιαίτερα όταν την έβλεπες βράδυ, ακόμα και σήμερα μού κάνει ένα περίεργο θετικό κλικ. Το αποκορύφωμα της ασχετοσύνης μου ήταν η στιγμή που, παίζοντας ως συνήθως με τα διάφορα κουμπιά, πατάω το κουμπί "Memory Write". Όταν το πάταγες, το synth σού "ζητούσε" να δώσεις ένα όνομα στον ήχο που ήθελες να κάνεις save, εμφανίζοντας στην οθόνη τη λέξη "NAME?". Βλέποντας εγώ τη λέξη αυτή και το ερωτηματικό στο τέλος υπέθεσα ότι το synth (με) ρωτάει να του γράψω το όνομα του ήχου που θα ήθελα να ακούσω, και τότε το synth αυτομάτως θα τον δημιουργούσε. Μιλάμε για τραγική άγνοια.🤣 Εγώ έγραφα διάφορες λέξεις (μέσω των πλήκτρων του synth) αλλά αυτό...τίποτα. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι μία από τις λέξεις που είχα γράψει ήταν "CAR".😛 Αφού δεν κατάφερα φυσικά ποτέ να δημιουργήσω τους ήχους που τού έγραφα, σταμάτησα να προσπαθώ πιστεύοντας ότι απλά κάτι δεν έκανα καλά. Μάλιστα το συζήταγα εντυπωσιασμένος και με κάποιους φίλους, "Ναι ρε σας λέω, απίστευτο synth, σε ρωτάει τι ήχο θες να ακούσεις και τον δημιουργεί!"😁

 

Το SX-240 δεν το απόκτησα ποτέ, η τύχη (ή για πολλούς ατυχία🤢) με έσπρωξε προς τα digital FM synths της Yamaha, και έτσι το πρώτο synth που αγόρασα ήταν το DX21, το οποίο έχω ακόμα κλεισμένο σε μια ντουλάπα στον κάτω όροφο. Χρειάζεται service γιατί κάποια πλήκτρα είναι νεκρά και η μία line out επίσης. 

Το Kawai SX-240 δημιουργήθηκε αρχικά και κυκλοφόρησε από την εταιρεία Teisco, μια αρκετά γνωστή εταιρεία synth της εποχής (πρέπει να έχω ακόμα κάποια διαφημιστικά φυλλάδια των synths της) και σχεδόν την ίδια περίοδο η εταιρεία πουλήθηκε στην Kawai, η οποία συνέχισε να κυκλοφορεί το συγκεκριμένο synth με το όνομα της πάνω. Θεωρείται σπάνιο synth και ακόμα σπανιότερη η πρώτη έκδοση του απ΄την Teisco. Υπάρχει παρεμπιπτόντως σε κάποια χώρα ένας παλαβός που έχει 12-14 SX-240s! ανάμεσα στα αμέτρητα άλλα synths που διαθέτει. 

Γούστα...🤔

Όποιος θέλει ας γράψει από κάτω ποιο ήταν το πρώτο synth που πρωτοέπαιξε, ποστάροντας και καμιά φωτό. 

 

image.thumb.jpeg.7887268653015c98d30aa76035c23138.jpeg

Teisco SX-240

 

image.thumb.jpeg.d12940e61c1f921eaf6f984d68629124.jpeg

 

image.thumb.jpeg.62b2cfee33fbfec68b0a839664070f2e.jpeg

 

image.thumb.jpeg.d82b7ed29e7b1e602c9484f82e32a4f9.jpeg

 

image.thumb.jpeg.7b754c5f467f995a314129c9229bdefa.jpeg

 

image.thumb.jpeg.c21a9922a8fe22ea0f0afca78e49965d.jpeg

 

image.thumb.jpeg.b8a36765b0be709b9aca970b4719399e.jpeg

 

 

image.thumb.jpeg.d0a2c36eecdfd4d9a780dd52d15b368a.jpeg

 

image.thumb.jpeg.7a0294966bb512d68481a64804185ca8.jpeg

 

image.thumb.jpeg.73a0ab988a02deda2be0624802b08af2.jpeg

 

image.thumb.jpeg.76eb71c4e6a4fb12875f9aa744eb6f69.jpeg

 

image.thumb.jpeg.37652a1341a774cc36c48f8ebc0f5a27.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 6

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν αυτό:

 

jensx1000.jpg

 

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να απαριθμήσω τα φοβερά του specs :) :) :)

 

https://www.vintagesynth.com/misc/jensx1000.php

 

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 5

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Ήταν αυτό:

 

jensx1000.jpg

 

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να απαριθμήσω τα φοβερά του specs :) :) :)

Αυτό δεν είναι που του άλλαζες "προσόψεις"/πάνελς?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Αυτό δεν είναι που του άλλαζες "προσόψεις"/πάνελς?

Επρόκειτο για τυπωμένα χαρτόνια, με σκοπό να μαρκάρεις στην περίμετρο των κουμπιών (με κάποιο στυλό) το εκάστοτε setting, ώστε να μπορείς να ξαναφτιάξεις έναν ήχο που είχε προκύψει παίζοντας με τα κουμπιά και σου άρεσε. Πολύ πλάκα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yamaha CS1, το βασικό μου ΚΛΑΡΙΝΟ στα σκυλάδικα της Νέας Υόρκης στα 80s....

 

Και μαμω τα money makers λαιμΕ....κάθε φορά που έκανα εισαγωγή στο "τα μαύρα μάτια σου'' πλΕρωνα και το νοίκι του μηνοΣ

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, trolley είπε

Επρόκειτο για τυπωμένα χαρτόνια, με σκοπό να μαρκάρεις στην περίμετρο των κουμπιών (με κάποιο στυλό) το εκάστοτε setting, ώστε να μπορείς να ξαναφτιάξεις έναν ήχο που είχε προκύψει παίζοντας με τα κουμπιά και σου άρεσε. Πολύ πλάκα.

Α μπράβο. Είχα δει ένα τέτοιο μαζί με τα "χαρτόνια"/panels το 2014 σε ένα προβάδικο που πηγαίναμε με την μπάντα. Δεν το άκουσα ποτέ, το είχε παρατημένο πάνω σε ένα γραφείο. Ο Κοντραφούρης περιέργως το είχε χρησιμοποιήσει στο άλμπουμ "The Main Course" του 2009 ("Baby Trio - The Main Course", άκουσε το).

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

VSTs με presets μέτρανε? 😄

Οχι βεβαια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου