Προς το περιεχόμενο

Ποιο ήταν το πρώτο synth που παίξατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εγώ αγόρασα το πρώτο synthesizer που άγγιξα γιατί όσα κυκλοφορούσαν τότε ήταν ακριβοθώρητα.

Πήρα ένα Yamaha CS-10 απ' τον Νάκα λοιπόν και έφτιαχνα ήχους ελικοπτέρου κι έτρεμε η πολυκατοικία.

 

 

Απο τότε ακολούθησαν αρκετά άλλα... αλλά τώρα παίζω μόνο Rhodes και Wurlitzer σε VST.

  • Like 6

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Προσπερνάω το Casio MT-210 που έπαιζα στα 80s..

Casio.jpg.48972a878cc0001658802118d91ccc7c.jpg

 

Και προσπερνάω το PSR-37 που μου είχε δανείσει μια φίλη μου το 1994..

PSR-37.jpg.9a64f450f17bf0020f1c2476b2da0cd4.jpg

 

Προσπερνάω επίσης το Goldstar GEK S-325 που είχα στο τέλος του Λυκείου (1996-1997)..

GEKS-325.jpg.59a516186bfb163847875da84cbf72b9.jpg

 

Και φτάνω επιτέλους στα brave new 00s να παίξω με το φανταστικό, μοναδικό, υπέρβαρο και θεάκριβο

Alesis QS7!!

QS7.thumb.jpg.a62fece45dbc8af58cf0283f89de27e5.jpg

ιδιοκτησία του μπασίστα μας που όμως originally ήταν ακορντεονίστας και σπούδαζε στο Μουσικό και το είχε αγοράσει και για προσωπική μελέτη, αλλά το έφερνε και στη μπάντα για τις πρόβες και όταν έφευγε να πάει στο πατρικό του στο Άργος, φοβόταν να το αφήσει στη γκαρσονιέρα μπας και του το κλέψουνε και το άφηνε στο σπίτι μου. Μια φορά το είχε αφήσει στα χέρια μου για περίπου 5 μήνες. Σε εκείνο το χρονικό διάστημα, έγραψα και ηχογράφησα πάνω απο 20 ώρες μουσική..

QS7pic.thumb.jpg.aafae8dd8eeca82487ff8e4ffbb017b1.jpg

Ύστερα απο λίγο καιρό, όταν έφυγα απο το συγκρότημα και αποφoίτησε κι ο Μπασιστο-ακορντεονιστο-πληκτράς μας, το έχασα για πάντα κι έψαχνα απεγνωσμένα να το αγοράσω σε οποιοδήποτε χώρο μεταχειρισμένων. Τελικά το εντόπισα το 2010 και το πήρα απο το smartnoiz.gr (δε ξέρω αν τό'χετε ακουστά) και το ξεκοκκάλισα για τα επόμενα 13 χρόνια, ώσπου φέτος το πούλησα, μαζί με καναδυο άλλα entry level synths, προκειμένου να πάρω το hydrasynth. Πάντως θυμάμαι οτι είχε πολύ πετυχημένα emulations απο ήχους του Keith Emerson και πολύ πετυχημένα organs, καθώς και κάποια ενδιαφέροντα industrial patches που θύμιζαν Depeche Mode. Αισθάνθηκα να το προδίδω λίγο και ίσως αν το ξαναπετύχω στο μέλλον να το ξαναπάρω, αλλά για καθαρά αρχειακούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Roland XP-10 και μετά Roland SH-201.

Εμπορικά βέβαια κάποιες δυνατότητες είχε και το YAMAHA DSR-2000 που ήταν αααααααααααααααααςςςς πούμε ένα DX7 σε arranger (για την εποχή του).

 

Για την ιστορία, πρώτο πλήκτρο που άγγιξα και άρχισα να μελετώ μουσική ως πιτσιρικάς ήταν το EKO TIGER το δίσκαλο του θείου μου!...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jen Sx-1000 (1983)
image.png.0ff8bf6a49a321df254d2c86434a834d.png
Roland Jupiter 6 (1984)

image.thumb.png.0edafae6e2be026deb90b6e2417ec2fe.png

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο θέμα! Το σκεφτόμουν κάμποση ώρα... Το πρώτο μου πληκτροφόρο ήταν ένα αρμόνιο Casio αλλά αυτό δε πιάνεται σα synth.
Το πρώτο  αληθινό synth που είχα ήταν DIY. Καθότι φοιτητής τότε (πριν 20 χρόνια) δεν είχα χρήματα για τέτοια πράγματα. Έτυχε και βρήκα κάποια σχέδια παλιών αναλογικών synth online και αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου... Κάψιμο.
Μετά από ένα ζευγάρι μήνες κλειδωμένος στο σπίτι κάτι έκανα. Ήταν ένα Frankenstein Ms-20 με φίλτρο Minimoog  και κάτι envelopes δικής μου έμπνευσης. Οτι να ΄ναι δηλαδή. Σταμάτησα να το χρησιμοποιώ ενα-δυο χρόνια αργότερα γιατί έβγαζε αρκετό θόρυβο λόγω της κακής ποιότητας τροφοδοτικού που είχα φτιάξει, και πλέον είχα καταφέρει να αγοράσω τότε το MS2000. Επίσης χαλούσε σχεδόν μετά (ή και κατα τη διάρκεια) κάθε live 😆
Δυστυχώς τώρα είναι παρατημένο στην αποθήκη στη κατάσταση που βλέπετε στις φώτο και μη λειτουργικό. Έσωσα όμως το main board μήπως και μπορέσω να το αναστήσω κάποια στιγμή με άλλο πλαίσιο σαν module ίσως. 

firstsynth.jpg

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γμτ, δεν μπορώ να βρω φωτο μπας και βρω το μοντέλο αλλα δεν έχει και πολλή σημασια...

 

Μέσα 80ies, ένα Casio αρμόνιο, θυμάμαι ήταν γομάρι (61 πληκτρα?) και επανω δεξια είχε τουλάχιστον 3 faders, τα κουναγες και εφτιαχνες ηχους ανέμου και δεν ξερω και εγώ τι.

 

Όχι οτι κατάφερα να κάνω κάτι με αυτό πέρα του να παιζω με ενα δαχτυλο το θέμα Breaking the Law και Blues "chord progression"...1η, 4η και 5η, ετσι? Μια μια οι νοτες, πάντα με ένα δαχτυλο...ειχε και ρυθμους οπότε "επαιζα" απο πάνω μέχρι να ξενερωσω και να το παρατήσω...κιθάρα ήθελα, τι να το έκανα δαύτο...

 

Οπότε το θυμάμαι επανω στο γραφειο μου, ενώ μπροστα υπήρχαν κατι παχια βιβλια του σχολιου οπότε επαιζα με αυτα drums και μολυβια μπακετες, λολ...

 

Ακλαφτο πήγε το αρμονιακι...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Λυπάμαι 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου