Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες σε Epiphone Les Paul Nightfall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια εχω προβλημα... Εχω την προαναφερθεισα κιθαρα η οποια ερχοταν με EMG-Hz μαγνητες... Ο bridge αποδιδει τελεια... αλλα ο neck σε υψηλο distotrion που παιζω συνηθως ειναι παρα πολυ βρομικος... με την κακια εννοια... Σκεφτομουνα αλλαγη και των δυο σε καποιουσ gibson ή DiMarzio... please help!!!!!!

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου ο bridge σου αρεσει, γιατι να τον αλλαξεις? Αλλαξε μονο τον neck.

 

Προσπαθησε να βρεις τι ακριβως σε χαλαει στο μαγνητη σου - ελλειψη definition? string separation? πολλα μπασα? καθολου πριμα? Μετα ριξε μια ματια στους καταλογους των 2 μεγαλων κατασκευαστων (Dimarzio Duncan) να δεις αν βλεπεις κατι που ισως σου εκανε - η επιλογη μαγνητων βαση των περιγραφων τους στο site του κατασκευαστη ισως δεν ειναι ο πιο εγκεκριμενος τροπος να κανεις μια τετοια επιλογη αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις.

 

Gibson μαγνητες δε θα συνιστουσα (εκτος αν εισαι 100% σιγουρος οτι θες το ηχοχρωμα καποιου συγκεκριμενου μοντελου) καθοτι ειναι λιγο τισμπημενοι απο αποψη τιμης και προσωπικα δεν με πειθουν οσο αλλοι μαγνητες σε αυτα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλα μπασα και καθολου πριμα... και πολυ βρομια σε υψηλο distortion...βασικα ειχα ως σκοπο εναν  gibsson angus young signature και ενα burstbucker #3... για ντιμαρτζιο σκεφτομουνα καποιον super distortion... και seymour καποιον invader...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλα μπασα και καθολου πριμα... και πολυ βρομια σε υψηλο distortion...βασικα ειχα ως σκοπο εναν  gibsson angus young signature και ενα burstbucker #3... για ντιμαρτζιο σκεφτομουνα καποιον super distortion... και seymour καποιον invader...

 

Αν θέλεις να φύγουν τα μπάσσα που "μπουκώνουν" το dist κανάλι μπορείς να το κάνεις πολύ πιο απλά αν ξέρεις λίγο από ηλεκτρονικά ή την πας σε φίλο μάστορα κλπ.

Το κάνουν κι επίσημα από την Seymour Duncan στις ibanez για tone zone μαγνήτες και τα συναφή.

Απλά βάζουν έναν μικρό πυκνωτή 0.047μF(μικροΦαράντ) σε σειρά με το hot (τo συν "+") καλώδιο του neck μαγνήτη κι έτοιμο! Κόβει τις μπάσες και καθαρίζει το βρώμικο κανάλι διατηρώντας τη χροιά του:

 

http://www.lonephantom.com/2010/11/taming-the-tone-zone/

 

http://www.seymourduncan.com/blog/wp-content/uploads/muddyneckpickup.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους και ειδικα εσενα φιλε μου sotto αλλα ακομα σκεφτομαι για αλλαγη μαγνητων. Μπορειτε να μου προτεινετε κατι????? Παιζω τα παντα απο ΑΣ/ΔΣ ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ ΙΡΟΝ ΜΑΙΔΕΝ

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου