Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ενισχυτή κιθάρας στα 400 ευρώ


gris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ...ΛΟΙΠΟΝ, ΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 400 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Η ΑΓΟΡΑ ΙΣΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΤΟΥΣ ΒΡΩ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟΥΣ....ΑΠΟ 75 W ΕΩΣ 100 W....ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΔΗ.ΑΠΟ CLEAN ΗΧΟ ΜΕΧΡΙ METAL(ΑΝ ΚΑΙ ΤΕΙΝΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΕ METAL).ΕΝΑΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΙΝΑΙ Ο SPIDER JAM ΤΗΣ LINE 6.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΙ ΑΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΣΕ LIVE ΜΑΖΙ ΤΟΥ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.....

 

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλωσηρθες στο noiz αγαπητε φιλε.

(γραφουμε με μικρα , αλλιως ειναι σαν να φωναζουμε) ;) ;)

 

με ενα απλο search θα βρεις παρα πολλα θεματα για ενισχυτες.

 

για να μας βοηθησεις ομως πρεπει να μας πεις μερικα πραγματα ακομα.

 

1.τι κιθαρα εχεις

2. που θα τον χρησιμοποιεις

3.θελεις κατι σε "λαμπα" η τρανζιστορ?

4.θα τον κουβαλας εκτος σπιτιου? (προβες Live studio κλπ)

 

παντως απο λαμπατους με μια πρωτη ματια πας σε

fender blues junior

η (με μολις 94€ παραπανω) στον epiphone blues custom 30

 

τωρα σε solidstate...

...αν δεν πας σε tech21 -που για μενα ειναι μονοδρομος στα εκτος λαμπας μηχανηματα-

χτυπα καποιον peavey bandit.

 

αν χρησιμοποιεις πεταλια/πεταλιερα , παρε χωρις σκεψη τον power engine 60 / tech 21.

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς ήρθες κι από μένα. Προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία, στο διαδίκτυο ερμηνεύεται σαν να... ουρλιάζεις!

 

Η πρώτη ερώτηση είναι: γιατί 75 έως 100 βατ; Eίναι πάρα πολλά και πολύ συχνά αχρείαστα (ειδικά σε αρχάριους όπως σημειώνεις).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες από clean έως μεταλ, θα πας για αρχή σε modelling ενισχυτές. Προτάσεις υπάρχουν πάρα πολλές στο forum σε παλιότερα θέματα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Προτάσεις υπάρχουν πάρα πολλές στο forum σε παλιότερα θέματα

 

ακριβως απο κατω απο το thread αυτο. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για τα κεφαλαια.η κιθαρα που εχω ειναι η epiphone sheraton ii.τον ενισχυτη τον θελω περισσοτερο για σπιτι αλλα λιγο αργοτερα και για live iσως (εκτος κι αν δεν ειναι εφικτο στην τιμη και στις προτιμησεις που εχω στον ηχο).οσο για τα watt που εγραψα νομιζα οτι οσο περισσοτερα τοσο και δυνατοτερος ηχος αρα αν επαιρνα καποιον με λιγα watt ισωσ να μην μπορουσα να παιξω live.οσο για λαμπατους και τρανζιστορ δεν εχω ιδεα.

 

 

θα ηθελα επισης να μου πειτε αν ειναι καλος ο spider jam...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως απο κατω απο το thread αυτο θα βρεις τις απαντησεις

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιταξεις μονο λαμπατους ενισχυτες...(πχ blues junior για καθαρα...και με ενα καλο overdrive θα σε βγαλει και για Πιο σκληρο ροκ)....αν παρεις τρανζιστορ σε λιγο καιρο θα ψαχνεις να τον πουλησεις!Γνωμη μου... 15 watt λαμπα και εισαι οκ! Κοιτα και σε μεταχειρισμενα, μπορεις να παρεις καλο ενισχυτη με τα λεφτα που διαθετεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλε μου στα λεφτα που εχεις οι επιλογες σου δεν ειναι τοσο λιγες οσο μπορει να νομιζεις...

 

για ψυφιακα,τραζνιστορ κ.τ.λ

 

 

line 6 οπως προαναφερθηκε αλλα δεν στο συνηστω καθολου...

 

peavey bandit πολυ πιο τιμιο απο line 6...

 

tech 21 οπως επισης προ αναφερθηκε και ισως απο τις πιο καλες λυσεις...

 

 

βεβαια σε αυτα τα χρηματα μπορεις να τσιμπησεις και λαμπατο ενισχυτη....

 

 

AXL AKITA 60 η 50(δεν θυμαμαι καλα)φουλ λαμπα σε combo η <κεφαλι>...δεν ειναι τοσο μεταλλο λες οτι θες αλλα με ενα καλο πεταλι σε λαμπατο ενισχυτη βρισκεις την υγεια σου...θα τον βρεις θεμιστοκλεους 54 στα εξαρχεια(κουρμπης παναγιωτης)....

 

 

PEAVEY VALVE KING COMBO...50 λαμπατα WATT(ειναι πολλα και αυτα)...θα τον βρεις στο guitar store οδος σουλτανη στα εξαρχεια...

 

ολες τις παραπανω προτασεις μπορεις να τις τσεκαρεις στο www.musicstore.com(γερμανικο σαιτ)οπου μπορεις να κανεις την αγορα σου πιο φθηνα εχοντας ομως πρωτα ακουσει τους ενισχυτες που θελεις απο τα εδω καταστηματα...

 

 

οι επιλογες σου και πολλες ειναι αλλα και ποιοτικες...ειναι στο χερι σου να διαλεξεις αν και σιγουρα ενας λαμπατος ενισχυτης μπορει να σου φανει <<παρα πολυς>>ειδικα απο θεμα εντασεως....

 

 

οπως και να΄'χει καλες αγορες και καλοπαιχτο το μηχανημα!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dv247.com/invt/31308/

 

 

νομιζω ειναι κατι που θα σε βολεψει στα καθαρα και στα βρομικα ριξτου μια ματια

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου