Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για ενισχυτή κιθάρας στα 400 ευρώ


gris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.dv247.com/invt/31308/

 

 

νομιζω ειναι κατι που θα σε βολεψει στα καθαρα και στα βρομικα ριξτου μια ματια

Πολυ ωραιο βιντεακι,δειχνει αρκετα τις δυνατοτητες του μικρου Laney,τον οποιο πολλοι εχουν κατα καιρους θαψει.

Ισως ομως να μην αποτελει καλη επιλογη για αρχαριο γιατι,θα χρειαστει να δωσει επιπλεον χρηματα σε περιφεριακα,πεταλακια κτλ κατι που οδηγει σε αλλα μονοπατια.

 

Ψαξτο παντως φιλε μου.

 

ΥΓ Τωρα τελευταια εχω ακουσει πολυ ωραια πραγματα κ απο ενα τετοιο http://www.dv247.com/invt/48565/

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης πολυ καλη περιπτωση ειναι και ο roland micro cube 30...

 

πολλες επιλογες και ομορφα εφφε...

 

βεβαια για live δεν κανει αλλα για μελετη ειναι πραγματικα οτι πρεπει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ??? ???

Το κοτσαρεις πανω σε ενα ταπεινο σχιστοματικο τρανζιστορακι κ ακουγεσαι μια χαρα,εχεις πολλα ωραια εφε,πολλα ωραια γενικα.

Ασε που "στηνεις" σε 1 λεπτο.

Περισσοτερη ωρα θελει ο τραγουδιστης να φτιαξει το μαλλι!

:D

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη λύση που έχω δει μέχρι στιγμής στα 400 ευρώ (σαν καινούργιο μηχάνημα) είναι αυτός: http://www.thomann.de/be/kustom_defender.htm?sid=7918851a59090f6bdb084f19eeac4d11 (και συντριπτικά καλύτερος - κατά τη γνώμη μου - από όλα όσα προαναφέρθηκαν). Κάνει και για σπίτι, και φυσικά και για λάιβ. Μην του αλλάξεις λάμπες σε 6L6, κράτα τις EL34 που φοράει από τη μαμά εταιρία.

 

Mπορείς να τον ακούσεις στο κέντρο της Αθήνας (στον Κουρμπή).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα οι ιδεες που μου δωσατε με βοηθουν.για να σας κατατοπισω καλυτερα ομως θα σας πω οτι ο ενισχυτης θελω να εχει εφε και γενικα ποικιλια οπωσ ισως καταλαβατε.οσο για το θεμα live ξεχαστε το η απλα βαλτε το σε δευτερη μοιρα.προτιμω εναν ενισχυτη με πολλους δια φορετικους ηχους σε καλη ποιοτητα(για να πειραματιζομαι).γι'αυτον το λογο σας ειχα αναφερει τον spider jam...τι επιλογες εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικα οι ιδεες που μου δωσατε με βοηθουν.για να σας κατατοπισω καλυτερα ομως θα σας πω οτι ο ενισχυτης θελω να εχει εφε και γενικα ποικιλια οπωσ ισως καταλαβατε.οσο για το θεμα live ξεχαστε το η απλα βαλτε το σε δευτερη μοιρα.προτιμω εναν ενισχυτη με πολλους δια φορετικους ηχους σε καλη ποιοτητα(για να πειραματιζομαι).γι'αυτον το λογο σας ειχα αναφερει τον spider jam...τι επιλογες εχω?

 

Βασικά αυτό που σου δείχνουν όλοι είναι ενισχυτές :) Και αυτό γιατί ο ενισχυτής είναι ίσως το σημαντικότερο στοιχείο στη διαμόρφωση του κιθαριστικού ήχου (πέρα από δάχτυλα, τεχνική κλπ). Τα εφέ είναι άλλη κουβέντα και είναι ξεχωριστή κατηγορία από τον ενισχυτή. Αν λοιπόν θες να πειραματιστείς με ήχους και παλαβά εφέ ή να έχεις απλά ένα οπλοστάσιο για να προσεγγίζεις τον ήχο από CD που ακούς, έτσι για να γουστάρεις  :) πάρε όπως πολύ σωστά ειπώθηκε μια πεταλιέρα (Boss GT-10 ή VOX Tonelab): έτοιμοι ήχοι να τους μεταφέρεις παντού και να πειραματιστείς όσο τραβάει η ψυχή σου, χρειάζεσαι μόνο τελική ενίσχυση (είτε από κιθαριστικό ενισχυτη είτε από κονσόλα αν εισαι σε στούντιο-live).

ΔΕΝ είναι η καλύτερη λύση γενικά, όμως σίγουρα θα σου φύγει το απωθημένο και θα μάθεις και 10 πράγματα από την ενασχόληση ΚΑΙ (το μεγάλο ΣΥΝ) όταν θα πάρεις καλό ενισχυτή (που σίγουρα θα γίνει αν συνεχίσεις να παίζεις κιθάρα) θα σου έχει μείνει και μια πολύ καλή εφεδιέρα/modeller για κάθε χρήση  ;) Δλδ η περίπτωση να κλαις τα λεφτά σου είναι ελάχιστη. Αντίθετα αν πάρεις κάτι σε spider όταν θα δεις πως δε σε καλύπτει πια, θα είναι απλά άχρηστος και θα ψάχνεις να τον ξεφορτωθείς... γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει τον κόπο να δώσεις αυτό το ποσό για κάτι τόσο entry level ενώ με τα ίδια λεφτά μπορείς να έχεις λύσεις που μεσο/μακροπρόθεσμα και θα σου μείνουν και εμπειρία σε θέματα ήχου θα σου δώσουν.

Πιστεύω λοιπόν πως ό,τι καλύτερο να κάνεις είναι να πάρεις έναν από τους μικρούς λαμπάτους που σου προτάθηκαν (Laney, Kustom etc.) και να δώσεις και λίγα χρήματα σε 2-3 αξιοπρεπή (π.χ. Boss) πεταλάκια (ένα delay, ένα overdrive/distortion, ένα chorus ή ότι θες), θα παίρνεις και λίγο reverb από τον ενισχυτή (πιθανότατα θα έχει) και θα εκπλαγείς από το πόσο πολλά πράγματα μπορείς να κάνεις με αυτά τα φαινομενικά λίγα (θα εκπλαγείς βασικά με το πόσα πολλά μπορείς να κάνεις με τον ενισχυτή ΜΟΝΟ  ;) ). Και ότι πάρεις θα σου έχει μείνει και για το μέλλον... Ίσως, αν είσαι εντελώς νέος παίκτης, στην αρχή να μη σου φαίνεται βολικό ή να δυσκολευτείς να βγάλεις τον ήχο που έχεις στο μυαλό σου (όχι οτι με πεταλιέρα θα είναι εύκολο, μάλλον πιο δύσκολο είναι) αλλά νομίζω πως σχεδόν όλοι εδώ θα σου πουν πως αξίζει τον κόπο.

 

My 2 cents, από την πολύ μικρή εμπειρία που εχω  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο offtopic  πλακίτσα μπορώ;

 

ΑΡΕΣΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΔΗ.ΑΠΟ CLEAN ΗΧΟ ΜΕΧΡΙ METAL(ΑΝ ΚΑΙ ΤΕΙΝΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΣΕ METAL).

sorry για τα κεφαλαια.η κιθαρα που εχω ειναι η epiphone sheraton ii.

αυτά τα δύο δεν πάνε μαζί!!!  ;D ;D

 

Sorry και συνεχίστε  :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακουσα τον roland cube 300 και μου αρεσε αρκετα ο ηχος του.εχω μονο μια απορια.γιατι ειναι τοσο φτηνος εφοσων ειναι καλος?τον βρηκα περιπου στα 200 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου