Προς το περιεχόμενο

You and your friend (M. Knopfler) jam


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τρομερος ηχος.....................και εξαιρετικο παιξιμο...... ;) απο τα πιο ωραια που εχουν παιχτει.

 

 

p.s πιστευω ειναι λιγο αστοχη η συγκριση με τον ΠΑΡΙΟ ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ο Gibsoniarhs... ;D

 

Filos μπορω να δεχτω καθε καλοβουλη κριτικη αλλα οχι και αυτο... ;D ;D ;D ;D

 

 

Εμενα μου φανηκε αρκετα μονοτονο σαν υφος (ανεξαρτητα αν ο παιχτης το ηθελε η οχι), αρκετες φρασεις ξεκινησαν απο την ιδια νοτα και γενικα με το που το ακουσα μου θυμισε αυτο

 

 

Χωρις να σημαινει κατι αρνητικο απλα μου το θυμισε ειδικα σε μερικα σημεια!

:)

 

edit: Γενικα δεν συμπαθω τα τζαμαρισματα με μπακι τρακι. Τα θεωρω μονο για practise για να δοκιμασεις ιδεες και γενικα πολυ εγωιστικα σαν ''μουσικη''!! Μια ηχογραφηση με αλλους μουσικους μαζι σιγουρα εχει αλλο feel.

Και δεν λεω σε καμμια περιπτωση οτι εισαι καλος η κακος παιχτης απλα σχολιαζω αποκλειστικα αυτο που παρουσιασες, υπο αλλες συνθηκες θα ειναι ολα διαφορετικα σιγουρα.

 

Οπως ανεφερε και καποιος αλλος υπαρχει μια αμηχανια στο τι να παιξω εκει που ο Μαρκ τραγουδαει (κατ' εμε μια απ τις ωραιοτερες φωνες και ας μην εχει 5 οκταβες εκταση) την οποια οντως την αισθανθηκα και εγω. Η αμηχανια αυτη εχει να κανει κυριως και με το 2ο σχολιο σου (περι backing track).

Οσον αφορα το δευτερο σκελος της παρατηρησής σου αυτο με τα τζαμαρισματα με backing track (που ειναι και σημαντικοτερο) δεν νομιζω υπαρχουν πολλα επιχειρηματα που να υποστηριζουν το αντιθετο απο αυτο που λες. Ωστοσο music life has been cruel to many of us  ::), καποιοι μεγαλώσαμε, αλλοι εχουμε σκατοχαρακτηρα και δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε με αλλους 4 μουσικους  ::) ::) ::), αλλοι δουλευουν 9 to 5 και καποιοι (λιγοι) κανουν ολα τα παραπανω και παραλληλα τα καταφερνουν να παιζουν και με μπαντα, να κανουν τις προβες τους και τα εκαστοτε live και  εχουν τον θαυμασμο μου για τις αντοχες τους. Δυστυχως δεν ειμαι ενας εξ αυτων και για εμας τα backing tracks ειναι ο μονος τροπος να διατηρησουμε την επαφη  με το αντικειμενο και να εχουμε και την ψευδαισθηση...Ωστοσο μπορω να υπερηφανευομαι οτι κατα το παρελθον υπηρξα "ζωντανος" μουσικος (οχι απαραιτητα καλος αλλα παντως "ζωντανος"). :-[ :-[ :-[

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιοι μεγαλώσαμε, αλλοι εχουμε σκατοχαρακτηρα και δεν μπορουμε να συνεννοηθουμε με αλλους 4 μουσικους  ::) ::) ::), αλλοι δουλευουν 9 to 5 και καποιοι (λιγοι) κανουν ολα τα παραπανω και παραλληλα τα καταφερνουν να παιζουν και με μπαντα, να κανουν τις προβες τους και τα εκαστοτε live και  εχουν τον θαυμασμο μου για τις αντοχες τους.

Σε ευχαριστώ πολύ.  ;D

Και μένα μου άρεσε πάρα πολύ ο ήχος και το παίξιμο.

Μιλάω ειλικρινά. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί μου άρεσε πολύ το τελικό αποτέλεσμα. Και δεν είναι επειδή είμαι ευνοϊκά διακείμενος (biased στα ελληνικά) απέναντι τον Knopfler. Είναι γιατί ο παίχτης εδώ έχει τον ήχο στο μυαλό του, στα δάχτυλα και στην ηχογράφηση.

Μπράβο.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο Gibsoniars και ο Longshadow είναι το ίδιο πρόσωπο? Άκουσα φράσεις, παίξιμο, ήχο που θα στοιχημάτιζα ότι ακούω το Γιώργο.

Και επειδή ο μακροϊσκιωτος είναι εκ των top εδώ μέσα, my compliments go straight to mr Fenderiarhs. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ (το καλυτερο των DS κατα την ταπεινη μου γνωμη),ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ παιξιμο και feel & ωραιος ηχος.

 

Ευγε νεε μου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε αρχηγε μου!!! feeling ,παιξιμο , ηχος ( ισως τον περιμενα λιγο πιο ''παχυ'' απο LP). K τα παιχνιδια γυρω απο την τονικη ειναι με νοημα κ εκφραση! Brothers in ...guitars!!!! :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα (πολλά) πολύ όμορφα κομμάτια των Straits, και έπιασες το ύφος εξαιρετικά.

Κατά τη γνώμη μου το backing track το αδικεί, και είσαι εσύ που το σώζεις.

 

Τώρα αν σου πω ότι πολύ θα ήθελα να το ακούσω και με καθαρή Strat παιγμένη με δάχτυλα (απωθημένο από τότε που το πρωτοάκουσα), θα μου έκανες τη χάρη; ;)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό,  πολύ κάλο!  και το μπακιτρακι  δεν με χαλάει καθόλου

μάλλον ανήκω και γω  στην  κατηγορία (των λίγων )  9 to  5 (για την ακρίβια  7 to 3 που αρκετές φορές  γίνετε 23 )

 

και λιγο offtopic

Ευαισθητη χορδη για οσους αγαπαμε Μαρκο κι εχουμε αγαπησει γενικα... ;D

Παραθέτω στίχους

 

Από μικρούλα τόση δα, με τη κοντή ποδίτσα,

κατάλαβα πως ήσουνα, σιγανοπαπαδίτσα.

Με τις ψευτιές σου μ' έκανες, τρελλά να σ' αγαπήσω,

κι ο δόλιος τώρα δε μπορώ, αχ να σε λησμονήσω

;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν σου πω ότι πολύ θα ήθελα να το ακούσω και με καθαρή Strat παιγμένη με δάχτυλα (απωθημένο από τότε που το πρωτοάκουσα),

 

η original ηχογραφηση ειναι με LP.

 

How do you get that warm, throaty lead tone in "You And Your Friend"?

 

My Les Paul has a little alteration [see Love Over Gear]. You can pull a pot up and get a slightly out-of-phase sound. Then you just back one of the levels down a little bit to where it becomes this voice. I tried to get that on ,,Brothers In Arms" but it didn't please [engineer] Neil Dorfsman at the time we were doing it. I always liked that sound; with a Les Paul it's a beautiful thing.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου