Προς το περιεχόμενο

internet radio site


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oχι ακριβως,με την προυποθεση σωστου προγραμματισμου.

Οταν ο ακροατης ξερει (ειδος) τι θ'ακουσει και τι ωρα,...(διαφορες "ζωνες")

ή ξερει εξαρχης οτι ΔΕΝ ξερει τι θ'ακουσει και το μπαχαλο ειναι ελεγχομενο και ισως προγραμματισμενο,ξερει και αν θα ερθει,θα μεινει ή θα φυγει!

-Το αν ενα τετοιο μπαχαλο μπορει να πετυχει ή οχι,

ειναι θεμα παρουσιασης και προβολης... ;) 

Δεν υπάρχει "μέσο" που να μπορεί να καλύψει όλα τα κοινά...ότι και να παρουσιάσεις και να προβάλλεις.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "μέσο" που να μπορεί να καλύψει όλα τα κοινά...ότι και να παρουσιάσεις και να προβάλλεις.

Πωωωως δεν υπαρχει?

Τι νομιζεις οτι κανουν τα ραδιοφωνα της επαρχιας ολα αυτα τα χρονια της "ελευθερης ραδιοφωνιας"? ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωως δεν υπαρχει?

Τι νομιζεις οτι κανουν τα ραδιοφωνα της επαρχιας ολα αυτα τα χρονια της "ελευθερης ραδιοφωνιας"? ;D

...μπάχαλο (δις)...ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα και θα καταλάβεις ;).

Αυτό που λές, είναι πολύ ωραίο παράδειγμα, για να καταλάβει ο φίλος μας πόσο λάθος σκεπτικό προβάλλει.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,ναι! (ολα τα κοινα)

Σε 24ωρη βαση,και εβδομαδιαιο προγραμμα,απο μιση ωριτσα...ισως! ;D

 

(και αν δεχτουμε οτι Whitesnake και Πλουταρχος εχουν το ιδιο κοινο,κατι γινεται!)

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση για να καταλαβω και με τι μουσικους εχω να κανω δηλαδη!!

 

προτιματε να ακουτε δουλεια αλλων γνωστων και να κανετε τους ραδιοφωνατζηδες παιζοντας μουσικη του κατεστημενου? η.......ακουμε και παιζουεμ μουσικη που φτιαχτηκε απο μας, που θα παιχτει λαιβ απο μας, που ειναι δωρεαν και που μπορει να σου ανοιξει το δρομο μουσικης καριερας βασει του κοσμου που θα του αρεσεις και οχι βασε χρηματων που εχωσες?

 

2 ερωτήσεις:

 

α.Πως είσαι σίγουρος πως θα προσελκύσεις κοινό;Έχεις τόσο καλό PR;

Στο γράφω αυτό,γιατί το σκεπτικό "άντε,πάμε με καλή,αγνή μουσική και ο κόσμος θα το αγαπήσει" στις μέρες μας είναι ολίγον αφελές,όταν τα πάντα γύρω μας γίνονται (ή προσπαθούν να γίνουν) με επαγγελματισμό.

 

β.Πως είσαι σίγουρος ότι θα προσελκύσεις επενδυτές/χρηματοδότες, ώστε το πόνημα να είναι βιώσιμο;

Αυτό στο γράφω, γιατί κατάλαβα ότι στο μυαλό σου έχεις κάτι σοβαρό και όχι κατι του στυλ να κάνουμε όλοι μαζί το χαβαλέ μας, για να κάνουμε εντύπωση στους φίλους και τη γκόμενα ότι και καλά είμαστε ραδιοφωνικοί παραγωγοί και να περνάμε καλά.

 

Όλα αυτά στα γράφω, διότι, αν έχω φτιάξει κάτι, που θεωρώ ότι αξίζει να ακουστεί και ότι θα μου αποφέρει κάτι (από αναγνωρισιμότητα ως μικρές απολαβές), γιατί να το "χαραμίσω" και να το καταδικάσω εκ προοιμίου σε ερασιτεχνικά (με την κακή έννοια) projects;

 

Άσε, που αν κάνω το δικηγόρο του διαβόλου,η παροιμία που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως "πας να κάνεις με ξένα κόλυβα κηδεία", διότι ζητάς τη μουσική του καθενός δωρεάν,τάζοντας δρόμους μουσικής καριέρας  :o , τη στιγμή που τη σήμερον ημέρα κάθε συγκρότημα έχει τη δυνατότητα να προωθήσει από μόνο του τη μουσική του (ενδεικτικά αναφέρω τα myspace,bandcamp,soundclip και πολλά άλλα).

 

Όλα αυτά δε στα γράφω κακοπροαίρετα,αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος του εγχειρήματος,που διατείνεσαι πως θέλεις να κάνεις.

 

ερωτηση για να καταλαβω και με τι μουσικους εχω να κανω δηλαδη!!

 

πχ εβαλσ σε ενα cd ανακατεμενα ολα τα κομματια συγκροτηματων και καλλιτεχνων που εφτιαξα η συμμετειχα και τα εβαλα στο αυτοκινητο!!! απλ πραγματα και με ρωτουσαν ολοι οσοι μπηκαν μεσα..."ποιο σταθμο ακουω και ποια ειναι τα κομματια αυτα ?"

φανταστειτε να εχω μια βαση δεδομενων με 3000-4000 τραγουδια σας απο

ελληνικα, ξενα, ροκ, ρεμπετικα , δημοτικα, τζαζ ακομα και κλασσικα!!! τι θα γινοταν αραγε?

απλα νοηματα παιδια ΒΗΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και χωρις λογοκρισια!!!!

 

Πόσα άτομα, δηλαδή, μπήκαν στο αυτοκίνητο σου, για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα;

 

εκτός  και αν είσαι ταρίφας στη Νέα Υόρκη... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτήσεις:

 

α.Πως είσαι σίγουρος πως θα προσελκύσεις κοινό;Έχεις τόσο καλό PR;

Στο γράφω αυτό,γιατί το σκεπτικό "άντε,πάμε με καλή,αγνή μουσική και ο κόσμος θα το αγαπήσει" στις μέρες μας είναι ολίγον αφελές,όταν τα πάντα γύρω μας γίνονται (ή προσπαθούν να γίνουν) με επαγγελματισμό.

 

β.Πως είσαι σίγουρος ότι θα προσελκύσεις επενδυτές/χρηματοδότες, ώστε το πόνημα να είναι βιώσιμο;

Αυτό στο γράφω, γιατί κατάλαβα ότι στο μυαλό σου έχεις κάτι σοβαρό και όχι κατι του στυλ να κάνουμε όλοι μαζί το χαβαλέ μας, για να κάνουμε εντύπωση στους φίλους και τη γκόμενα ότι και καλά είμαστε ραδιοφωνικοί παραγωγοί και να περνάμε καλά.

 

Όλα αυτά στα γράφω, διότι, αν έχω φτιάξει κάτι, που θεωρώ ότι αξίζει να ακουστεί και ότι θα μου αποφέρει κάτι (από αναγνωρισιμότητα ως μικρές απολαβές), γιατί να το "χαραμίσω" και να το καταδικάσω εκ προοιμίου σε ερασιτεχνικά (με την κακή έννοια) projects;

 

Άσε, που αν κάνω το δικηγόρο του διαβόλου,η παροιμία που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως "πας να κάνεις με ξένα κόλυβα κηδεία", διότι ζητάς τη μουσική του καθενός δωρεάν,τάζοντας δρόμους μουσικής καριέρας  :o , τη στιγμή που τη σήμερον ημέρα κάθε συγκρότημα έχει τη δυνατότητα να προωθήσει από μόνο του τη μουσική του (ενδεικτικά αναφέρω τα myspace,bandcamp,soundclip και πολλά άλλα).

 

Όλα αυτά δε στα γράφω κακοπροαίρετα,αλλά μάλλον δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος του εγχειρήματος,που διατείνεσαι πως θέλεις να κάνεις.

 

Πόσα άτομα, δηλαδή, μπήκαν στο αυτοκίνητο σου, για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα;

 

εκτός  και αν είσαι ταρίφας στη Νέα Υόρκη... :P

 

+1

 

@evil twin

Η γνώμη μου είναι να μιλήσεις με ανθρώπους που κάνουν κάτι παρόμοιο με αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις καθώς και με πιο mainstream καταστάσεις.

Είμαι σίγουρος ότι θα συνειδητοποιήσεις ότι τα πράγματα λειτουργούν διαφορετικά.

 

Επίσης μπορείς να πας να κάνεις αυτό που σκέφτεσαι, όπως ακριβώς νομίζεις ότι γίνεται και να δεις τι αποτελέσματα θα έχεις.

 

Πάντως για να σου λέμε τόσοι άνθρωποι τα ίδια πάει να πει πως ίσως αξίζει να το σκεφτείς λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα φλοι μου λιγοι καταλαβαν....τι θελω να πω.

 

και ναι ρε παιδια εαν οι whitesnake και ο Πλουταρχος μπουν σε σωστη ζωνη χωρανε ολοι...το σκεπτικο μου δεν ειναι η οργανωση αλλα η ουσια...

 

ας παρουμε τα 2 παραπανω παραδειγματα

 

ΟΙ Whitesnake ειναι ενα εξαιρετικο γκρουπ με μεγαλη ιστορια αλλα πλεον ....ξεπερσαμενο και ΠΑΜΠΛΟΥΤΟ!!!!! Δε παυει - οσο και αν το θαυμαζω - να το θεωρω εχθρο η κατεσττημενο με λιγα λογια "φτανει ρε παιδια αρκετα σας ακουσαμε αφηστε και λιγο χωρο για εναν καινουργιο|"

 

το ιδιο ισχυει και για τους αναλογους του Πλουταρχου και των ΠΥΞ ΛΑΞ....

καταλαβατε επιτελους η θα με ξαναπειτε αφελη?

 

και ρωταω.......υπαρχουν αυτη τη στιγμη σε cd n pc 1000αδες τραγουδια σας που ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ παρα μονο στους στενους σας κυκλους (ολα τα ειδη απο ολη την ΕΛλαδα)

 

ΘΕΛΕΤΕ Η ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΣΤΕΓΑΝΟ και να απολκλεισουμε επιτελους τη ΖΗΝΑ το ΠΛΟΥΤΑΡΧΟ τους ΠΥΞΛΑΞ ακομα και το Μικη ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ και να παιζουμε ΜΟΝΟ δικα δημιουργηματα

 

να το πω και διαφορετικα....εαν καντε ενα λαιβ με τη μπαντα σας σε ενα μαγαζι θα ειχατε ενα περιορισμενο αριθμο ατομων. ενα ερχομαστε 10 γκρουπ ομως θα το γεμιζαμε ασφυκτικα?

 

εαν δεν το καταλαβατε και τωρα εεεε τι να λεμε!???

μη επικεκντρωνεστε στη ν οργανωση...ολες οι αποψεις ειναι δεκκτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λέω και πάλι ότι από τον ενθουσιασμό σου δεν καταλαβαίνεις τι σου λέμε.

 

Λες ότι υπάρχουν τραγούδια λοιπόν που είναι "σε cd και pc και δεν ακούγονται παρά μόνο στους στενούς σας κύκλους".

Εσύ λοιπόν πως θα τα κάνεις να ακουστούν σε ευρεία κλίμακα;

Με ποιά μέσα;

Έτσι απλά θα ανοίξεις ένα internet radio και ξαφνικά θα σε ακούσει όλη η Ελλάδα;

Ή μήπως από στόμα σε στόμα;

Επίσης έχεις τη θεωρητική (εμπειρία, γνώσεις) υποδομή για να στήσεις ένα ολοκληρωμένο ραδιοφωνικό πρόγραμμα;

Κοινώς το έχεις ξανακάνει το εγχείρημα;

 

Είναι σαν μερικούς "επιχειρηματίες" που νομίζουν ότι έχουν βρει την πιο πρωτότυπη ιδέα του κόσμου και ότι θα σαρώσουν την αγορά.

Μόλις όμως έρθουν στο "δια ταύτα" αντιλαμβάνονται ότι κάτι δεν πάει καλά.

Κι αυτό συμβαίνει γιατί δεν είχαν ξανακάνει ποτέ επιχείρηση, γιατί δεν έχουν τρόπους χρηματοδότησης, γιατί δεν ξέρουν πως δουλεύει η αγορά κλπ κλπ κλπ.

Μετά τους φταίει το σύστημα, η άτιμη η κενωνία και οι αναρχικοί των εξαρχίων.

 

Υ.Γ. Επαναλαμβάνω ότι αν πιστεύεις ότι κάτι μου διαφεύγει, είμαι όλος αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε όλες τις αντιρρήσεις  ;D

 

Βρες το κοινό και τον τρόπο και τότε θα σου στέλνουν οι μπάντες και θα απορρίπτεις, δεν θα χρειάζεται ούτε να δικαιολογείς την ιδέα σου ούτε να εξηγείς την ιδεολογία πίσω της.

 

Πάντως αυτό που θελεις να κανεις συμβαίνει ήδη στο ραδιοφωνο του ΣΚΑΙ, από τότε που τα έσπασε με την ΑΕΠΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου