Προς το περιεχόμενο

GeorgeKam - η συμμετοχη μου σε διαγωνισμούς κιθάρας


GeorgeKam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

George, ο ήχος σου είναι χάλια. Σόρρυ, το λέω άκομψα γιατί μου αρέσεις σαν παίχτης. Τουλάχιστον εμένα δεν μου αρέσει καθόλου. Και είναι κρίμα γιατί το παίξιμό σου από την άλλη είναι πολύ πολύ καλό. Και φράσεις νομίζω πως έχεις, και feel βγάζεις. (για τεχνική δεν συζητάμε). Νομίζω επίσης πως στην αλλαγή που το γυρνάς σε αρπεζ σε ντιμινουίτες (ή όπως λέγεται) δεν πολύταιριάζει. Μήπως καμιά χιτζαζ (ή όπως λέγεται)?

 

Κάποιοι σε έχουν βάλει στο μάτι αλλά μην μασάς. Βαθιές ανάσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια χαρά.

Ωραίο το παίξιμό σου και πολλά υποσχόμενο αλλά νομίζω ότι θέλεις δουλειά ακόμα.

Υπάρχουν 2 σημεία που ακούγονται άσχημα (0:32-35 και 0:57-59) και χαλάνε ένα ωραίο κατά τα άλλα σύνολο.

Θα συμφωνήσω στο ότι ο ήχος σου δεν είναι καλός, "τζιτζιρίζει", μάλλον έγραψες connect χωρίς μικρόφωνο και χωρίς καλή προσομοίωση καμπίνας.

Αισθάνομαι επίσης ότι παίζεις σαν να θες να αποδείξεις κάτι. Δεν χρειάζεται, έχεις ταλέντο , παίζε για να απολαμβάνεις και όχι για να κάνεις επίδειξη και πολλά θα διορθωθούν.

Τέλος, προσπάθησε να έχει συνάφεια το παίξιμό σου σε δραστικές αλλαγές ακόρντων του backing track γιατί πάντα το κάνεις απότομα (καλό αλλά όχι σε όλες τις αλλαγές).

 

Υγ. Όλοι σου έχουμε πει και από κάτι που θα σε βοηθήσει (και το ανάποδο). Κράτα αυτά που αισθάνεσαι εσύ σαν σωστές συμβουλές, μην προσπαθήσεις να τα κάνεις όλα (αλλά και μην τα απορρίψεις επίσης ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα τελευταιο ποστ απο μενα στο θεμα.

 

. Απο τεχνικη σκιζει?? Ωραια ας μας παιξει ενα περασμα με τριηχα τεταρτων η παρεστιγμενα. Για ποια τεχνικη μιλαμε?? Μπορει να ανταπεξλεθει σε rythm changes? Μπορει να μας παιξει με swing feel? Τι ειναι η τεχνικη? Υπαρχει η τεχνικη και κατι αλλο? Υπαρχει μονο τεχνικη και feel?

 

 

Ας τα βαλουμε σε μια σειρα.

 

 

Ο διαχωρισμος τεχνικης και κατι αλλο ειναι τελειως μα τελειως εσφαλμενος. Δεν υπαρχει διαχωρισμος ολα ειναι ενα. Οταν αυτα τα ολα δεν ειναι ενα και τα διαχωριζουμε σε τεχνικες feel, out παιξιμο και οτι αλλο εκει ειναι που χανουμε την ουσια. Το θεμα μας (για οσους με νιωθουν τελοςπαντων) λοιπον ειναι να παραγουμε μουσικη τελικα και λεω τελικα γιατι σιγουρα θα περασουμε απο διαφορα σταδια εξελιξης μιας και μεχρι ενα σημειο το τι θα παιξουμε εξαρταται απο το ποσο μπορουν τα δαχτυλα μας αφου ξεπερασουμε αυτο το σταδιο το παιξιμο μας εξαρταται απο το ποσο καλοι γνωστες ειμαστε της αρμονιας, κατι το οποιο απαιτει πολλα χρονια παιξιματος και μελετης. Οτι δηποτε αλλο για μενα οδηγει σε παιξιμο με κουτακια πολυ τετραγωνο χιλιοπαιγμενο κτλ.

 

Σε οτι αφορα το feel. Λογικα αρκετοι απο αυτους που το επικαλουνται δεν εχουν ιδεα τι στην πραγματικοτητα ειναι. Feel ΔΕΝ ειναι ενα ''θλιμενο bend'' ουτε ενα μινορε περασμα. Feel ειναι η καταθεση ψυχης που κανει καποιος καλλιτεχνης μεσα απο την καρδια του χωρις ιχνος επιδειξης, υποκρισιας και σε κανει να συγκινηθεις και να μην θες να παρεις τα αυτια σου απο αυτο που ακους. Feel ειναι μεσα απο τις νοτες να νιωσεις τον πονο η τη χαρα η οτι αλλο νιωθει και αυτος που το εκφραζει. Feel δεν ειναι ο ενθουσιασμος μας. Οποτε ας ειμαστε πιο προσεκτικοι με αυτο τον ορο.

 

Παμε στην τεχνικη τωρα (την οποια την δεχομαι σαν ορο μονο σε σταδια μελετης). Τι ειναι τεχνικη?? Να παιζω γρηγορα? Να κανω κουρδισμενα bends? να εχω φοβερο βιμπρατο? να μπορω να ελιχθω σε πολλους ρυθμους και ειδη? να παιζω fingerstyle? να κανω tapping? να μπορω να παιζω οποιαδηποτε αξια νοτας? κ.α

Τι στο καλο ειναι η τεχνικη?! Μηπως ειναι ολα αυτα και αλλα πολλα? Μηπως με το να λεμε ''ουαου φοβερη τεχνικη'' ακουγοντας μια πολυ γρηγορη πενα σε alt picking εννουμε το 1/100 της τεχνικης?  Οποτε για πειτε μου που σας πειραξε το γεγονος οτι ειπα οτι εχει μονο γρηγορη πενα?!(ρητορικη η ερωτηση)

 

Και παμε τωρα στο πιο φλεγον σημειο. " Για να κρινεις αυστηρα πρεπει κατι να εχεις κανει πρωτα''

 

Τι ειναι αυτο?! Αντιλαμβανομαστε οτι ειναι μουσικη? Οτι σε οποιον θελει αρεσει σε οποιον θελει δεν αρεσει? Πρεπει να εχω διδακτορικο για να κρινω αυστηρα αν κατι μου αρεσει και αν πληρει την αισθητικη μου και αν θα το βαλω στο cd μου να παιξει?? Αμα βγαλεις cd θα γραψεις πανω να μην το αγοραζουν οσοι δεν εχουν Πτυχιο αποφοιτησης απο ωδεια?! Η δεν εχουν παιξει σε 4 live? η δεν εχουν παρει μερος σε 5 διαγωνισμους? Ημαρτον φτυστε την καραμελα.

 

Ομως το βαθος της μελετης σου στην ουσια και οχι στον αγωνα με τον μετρονομο σε διαμορφωνει ωστε να κανεις μια κριτικη. Συνεπως αμα ημουν καποιος που αρχιζε τωρα κιθαρα και το προβλημα του ηταν οτι τα δαχτυλα του κολανε μεταξυ τους προφανως και θα του φανει σουπερ ουαου ενα τετοιο παιξιμο. Οταν ομως εχεις ξεπερασει αυτο το σταδιο και πλεον το παιξιμο σου εξαρταται απο τις γνωσεις σου στην αρμονια και ακους τον αλλο να παιζει απλα γρηγορα περασματα δεν σου κανει καμια αισθηση.

 

Επισης φρασεις. Φρασεις ειναι ολα οτι και να παιξεις φραση ειναι, αρα? Μηπως το που ειναι τοποθετημενες, ποσο κρατανε ποια νοτα  τονιζεται πιο πολυ εχουν καποιο ρολο?. Τι να λεει αμα τα παιζουμε ολα στο ιδιο δυναμικο επιπεδο (που ειναι η τεχνικη?) το ενα πισω απο το αλλο σαν μια αλληλουχια ασκησεων ανεξαρτησιας δακτυλων.

 

 

Θα εγραφα και αλλα, ας το αφησω εδω..

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΜΥΓΑ.

 

Gurthie Govan τελος!

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα στα καθέκαστα,ο γιώργος ΔΕΝ είναι σε καλό δρόμο.

 

Φιλε Mike G αυτο το απο πανω ειναι σε καθε περιπτωση ακυρο σαν παρατηρηση, πολυ δε περισσοτερο οταν προερχεται απο καποιον σε νεαρη ηλικια (απο τι εχω καταλαβει εισαι κατω απο 30 ισως κατω απο και απο 20 - συγχωρεσε με αν κανω λαθος).

 

Δηλαδη, πως ξερεις αν ειναι σε "καλο" ή "κακο" δρομο ο φιλος; Μηπως τον πηρες και εφτασες στο τερμα του για να δεις;

 

Anyway.

 

Γιωργο.

θα συμφωνησω για τον ηχο. Δεν ειναι καλος και ισως ηταν το μονο που με ενοχλησε γιατι το παιξιμο σου μου φανηκε πιο στρωτο απο τα 2 προηγουμενα.

Απο την αλλη οντως οπως ειπαν και καποια παιδια παιζεις σα να εισαι εκνευρισμενος ή να προσπαθεις να αποδειξεις κατι -μαλλον οτι εισαι καλυτερος απο οτι θεωρουν μερικοι αγνωστοι σε σενα ανθρωποι. Δεν υπαρχει λογος.

 

Καλη συνεχεια και καλη μελετη. 

 

 

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα τελευταιο ποστ απο μενα στο θεμα.

 

. Απο τεχνικη σκιζει?? Ωραια ας μας παιξει ενα περασμα με τριηχα τεταρτων η παρεστιγμενα. Για ποια τεχνικη μιλαμε?? Μπορει να ανταπεξλεθει σε rythm changes? Μπορει να μας παιξει με swing feel? Τι ειναι η τεχνικη? Υπαρχει η τεχνικη και κατι αλλο? Υπαρχει μονο τεχνικη και feel?

 

 

Ας τα βαλουμε σε μια σειρα.

 

 

Ο διαχωρισμος τεχνικης και κατι αλλο ειναι τελειως μα τελειως εσφαλμενος. Δεν υπαρχει διαχωρισμος ολα ειναι ενα. Οταν αυτα τα ολα δεν ειναι ενα και τα διαχωριζουμε σε τεχνικες feel, out παιξιμο και οτι αλλο εκει ειναι που χανουμε την ουσια. Το θεμα μας (για οσους με νιωθουν τελοςπαντων) λοιπον ειναι να παραγουμε μουσικη τελικα και λεω τελικα γιατι σιγουρα θα περασουμε απο διαφορα σταδια εξελιξης μιας και μεχρι ενα σημειο το τι θα παιξουμε εξαρταται απο το ποσο μπορουν τα δαχτυλα μας αφου ξεπερασουμε αυτο το σταδιο το παιξιμο μας εξαρταται απο το ποσο καλοι γνωστες ειμαστε της αρμονιας, κατι το οποιο απαιτει πολλα χρονια παιξιματος και μελετης. Οτι δηποτε αλλο για μενα οδηγει σε παιξιμο με κουτακια πολυ τετραγωνο χιλιοπαιγμενο κτλ.

 

Σε οτι αφορα το feel. Λογικα αρκετοι απο αυτους που το επικαλουνται δεν εχουν ιδεα τι στην πραγματικοτητα ειναι. Feel ΔΕΝ ειναι ενα ''θλιμενο bend'' ουτε ενα μινορε περασμα. Feel ειναι η καταθεση ψυχης που κανει καποιος καλλιτεχνης μεσα απο την καρδια του χωρις ιχνος επιδειξης, υποκρισιας και σε κανει να συγκινηθεις και να μην θες να παρεις τα αυτια σου απο αυτο που ακους. Feel ειναι μεσα απο τις νοτες να νιωσεις τον πονο η τη χαρα η οτι αλλο νιωθει και αυτος που το εκφραζει. Feel δεν ειναι ο ενθουσιασμος μας. Οποτε ας ειμαστε πιο προσεκτικοι με αυτο τον ορο.

 

Παμε στην τεχνικη τωρα (την οποια την δεχομαι σαν ορο μονο σε σταδια μελετης). Τι ειναι τεχνικη?? Να παιζω γρηγορα? Να κανω κουρδισμενα bends? να εχω φοβερο βιμπρατο? να μπορω να ελιχθω σε πολλους ρυθμους και ειδη? να παιζω fingerstyle? να κανω tapping? να μπορω να παιζω οποιαδηποτε αξια νοτας? κ.α

Τι στο καλο ειναι η τεχνικη?! Μηπως ειναι ολα αυτα και αλλα πολλα? Μηπως με το να λεμε ''ουαου φοβερη τεχνικη'' ακουγοντας μια πολυ γρηγορη πενα σε alt picking εννουμε το 1/100 της τεχνικης?  Οποτε για πειτε μου που σας πειραξε το γεγονος οτι ειπα οτι εχει μονο γρηγορη πενα?!(ρητορικη η ερωτηση)

 

Και παμε τωρα στο πιο φλεγον σημειο. " Για να κρινεις αυστηρα πρεπει κατι να εχεις κανει πρωτα''

 

Τι ειναι αυτο?! Αντιλαμβανομαστε οτι ειναι μουσικη? Οτι σε οποιον θελει αρεσει σε οποιον θελει δεν αρεσει? Πρεπει να εχω διδακτορικο για να κρινω αυστηρα αν κατι μου αρεσει και αν πληρει την αισθητικη μου και αν θα το βαλω στο cd μου να παιξει?? Αμα βγαλεις cd θα γραψεις πανω να μην το αγοραζουν οσοι δεν εχουν Πτυχιο αποφοιτησης απο ωδεια?! Η δεν εχουν παιξει σε 4 live? η δεν εχουν παρει μερος σε 5 διαγωνισμους? Ημαρτον φτυστε την καραμελα.

 

Ομως το βαθος της μελετης σου στην ουσια και οχι στον αγωνα με τον μετρονομο σε διαμορφωνει ωστε να κανεις μια κριτικη. Συνεπως αμα ημουν καποιος που αρχιζε τωρα κιθαρα και το προβλημα του ηταν οτι τα δαχτυλα του κολανε μεταξυ τους προφανως και θα του φανει σουπερ ουαου ενα τετοιο παιξιμο. Οταν ομως εχεις ξεπερασει αυτο το σταδιο και πλεον το παιξιμο σου εξαρταται απο τις γνωσεις σου στην αρμονια και ακους τον αλλο να παιζει απλα γρηγορα περασματα δεν σου κανει καμια αισθηση.

 

Επισης φρασεις. Φρασεις ειναι ολα οτι και να παιξεις φραση ειναι, αρα? Μηπως το που ειναι τοποθετημενες, ποσο κρατανε ποια νοτα  τονιζεται πιο πολυ εχουν καποιο ρολο?. Τι να λεει αμα τα παιζουμε ολα στο ιδιο δυναμικο επιπεδο (που ειναι η τεχνικη?) το ενα πισω απο το αλλο σαν μια αλληλουχια ασκησεων ανεξαρτησιας δακτυλων.

 

 

Θα εγραφα και αλλα, ας το αφησω εδω..

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΦΟΡΟΥΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΜΥΓΑ.

 

Gurthie Govan τελος!

 

 

 

Ορεξη που την εχεις. Τοσο σημαντικο ειναι να αποδειξεις οτι ο γιωργος και ο καθε γιωργος δεν εχει καλη τεχνικη ή μουσικοτητα ή κακο γουστο στις κουρτινες;

 

δεν ανεβαζεις κανενα βιντεο λεω γω;

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω αρχισει να πιστευω οτι ο George σας εφαγε τη Βασιλικουλα... ;D

Αν οχι,δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει σωνει και καλα να αποδειξουμε οτι το παιδι εχει ελλειψεις.Ενταξει,εχει.Και?

Νομιζω οτι οποιαδηποτε κριτικη σ ενα φορουμ ανθρωπων που αγαπανε τη μουσικη,πρεπει να επισφραγιζεται ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ με την ενθαρυνση για συνεχεια.(Ξερω,το κανατε..)

Μπορει να μπηκε λιγο ατσαλα ο George στο φορουμ,μπορει τα μυαλα του να 'ναι και στη Βασιλικουλα ;D Αλλα οκ...

Ο αναμαρτητος το λιθο βαλλετω. ;)

Go on George!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο George είναι μάγκας (το ξανά τόνισα!!!!) Που ψηφίζουμε να πάω να ρίξω την ψήφο μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο George είναι μάγκας (το ξανά τόνισα!!!!) Που ψηφίζουμε να πάω να ρίξω την ψήφο μου;

LONG LIVE THE GEORGE!

 

Ξυπνιος εισαι πουλακι μου?Καμια Αγγελικουλα τιποτα? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου