Προς το περιεχόμενο

Sonymusic.gr: hacked!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα στο φτωχό μου και αθώο μυαλουδάκι τα πράγματα έχουν ως εξείς:

1. Ο hacker πέταξε στα σκουπίδια τα στοιχεία που βρήκε στο database και δε θα κάνει τίποτε άλλο. Απέδειξε πόσο μάπα είναι το security της SONY και αυτό του(ς) φτάνει.

2. Ο hacker θα κλεψει τα κέρατά του.

 

Προσωπικά έχω μια εντύπωση ότι είναι πιο πολύ το 1 πάρα το 2, αλλά και πάλι είμαι τόσο άσχετος με το ζήτημα που... τι άλλο να πω.;

 

Για το μεγάλο breach του PSN κι εγώ έτσι πιστεύω, αν και βγήκε μια ιστορία ότι πήγαν να "πουλήσουν" εν είδει εκβιασμού στη Sony την κλεμμένη database. Φυσικά (και λογικά) αρνήθηκε. Πάντως δεν έχω ακούσει να έχει σημειωθεί κάποια απάτη με στοιχεία χρήστη...

Τώρα για την επίθεση στο ελληνικό σάιτ, ε δεδομένου του στόχου και του "μπακάλη της γειτονιάς" που αναφέρθηκε  ;D για απατεώνα μυρίζει... :P

 

Γενικά η Sony είναι πίσω από πολλά θέματα περί πνευματικών δικαιωμάτων.

Και είχε δημιουργήσει και άλλο ωραίο σκάνδαλο με ένα παράνομο πρόγραμμα που είχε εγκαταστήσει κρυφά σε audio CD που πούλαγε... δες εδώ:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sony_BMG_copy_protection_rootkit_scandal

 

Και για να σου συμπληρώσω από πριν, όλα αυτά είναι που με κάνουν να έχω αυτή την άποψη για τη Sony που διάβασες και (δικαίως εφ'όσον δεν είχες πληροφόρηση) αντέδρασες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Trolley, δεν μπαίνω στον κόπο να αντιπαρατεθώ μαζί σου, παρ'ότι εκτιμώ τη γνώμη σου και βρίσκω εποικοδομητικό να διαβάζω τα επιχειρήματά σου ακόμα και αν διαφωνώ. Δε δικαιούσαι όμως να προσβάλεις τη γνώμη του άλλου, πολλώ δε μάλλον όταν δεν την έχεις ακούσει ακόμα. Κι εγώ λυπάμαι να έχω συναδέλφους με τη δική σου ιδεολογία (όχι δεν είμαι "κομμουνιστής") αλλά δεν εκμεταλλεύμαι το φόρουμ για να κάνω ευθείες προσβολές/ προσωπικές επιθέσεις.

 

Χωρίς καμία διάθεση προσωπικής (αλλά μόνο ιδεολογικής) αντιπαράθεσης, ποια είναι "η δική μου ιδεολογία";

 

Ξέρεις, πρέπει να αποφασίζουμε σαν τι ακριβώς (δηλ.με ποιο ρόλο) μιλούμε. Επίσης, πρέπει να αποφασίσουμε ποιο ποσοστό πληροφοριών που διαβάσαμε κάπου, έχουμε πράγματι έρεισμα να επαναλάβουμε.

 

Εγώ, έχω δύο προϊόντα της Sony: ένα ραδιοφωνάκι και ένα Playstation 3. Κατά τη διάρκεια των 3 ετών που τα έχω στη κατοχή μου, δεν εμπειράθηκα τίποτε απ' όσα περιγράφεις: ούτε με έβαλε κανείς να δω κάτι παρά τη θέλησή μου, ούτε κανείς μπήκε στο σπίτι μου, ούτε περιορίστηκε η ελευθερία μου κατ' οποιονδήποτε τρόπο. Παραδέξου τουλάχιστον, ότι δίνεις ένα περιεχόμενο στις εκφράσεις σου που απέχει από το πλαίσιο της συζήτησης (αν υποθέσουμε ότι έχει καταλάβει κανείς ποιο ακριβώς είναι το πλαίσιο, εκτός από τον OP).

 

Τα πράγματα είναι απλά: μία εταιρεία (μεγάλη ή μικρή, δεν με ενδιαφέρει) προσφέρει ένα σύνολο online υπηρεσιών. Ένα μάτσο κτήνη ("κοινότητα" τους είπε ο gamanos), για λόγους άσχετους με τη ζωή μας αποφασίζουν να τις κάνουν ζημιά... κάνοντας ζημιά στους πελάτες της. Εσείς, ποια απορία ακριβώς έχετε;

 

Δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που έγραψες είναι πανομοιότυπο με εκείνο που λέγανε για τους δολοφονημένους της Marfin (ότι "τι θέλανε και πήγαν στη δουλειά τους, αφού γινόταν λαϊκή κινητοποίηση;"). Ε, λοιπόν, καλά κάνανε και πήγαν στη δουλειά τους. Οι κακοποιοί της υπόθεσης είναι εκείνοι που τους έκαψαν, και στη περίπτωση της Sony, οι κακοποιοί της υπόθεσης είναι εκείνοι που τη χάκεψαν.

 

Εξ΄ου και σε κατηγόρησα για αριστερίστικη νοοτροπία: δεν είναι δικό μου πρόβλημα αν αποτυγχάνεις να εντοπίσεις τα ερείσματα στα επιχειρήματά σου και δεν είσαι γνώστης των ιδεολογικών καταβολών στις πεποιθήσεις σου.

 

Για την ιστορία: ποσώς με ενδιαφέρουν οι πολιτικές σου πεποιθήσεις, αλλά οι κοινωνικές σου πεποιθήσεις με αφορούν διότι αύριο μπορεί να επιχαίρεις διότι θα καώ ζωντανός σε ένα βενζινάδικο επειδή το βενζινάδικο μπορεί να ανήκει στη Mobil (π.χ.) που δεν τη συμπαθείς και θεωρείς ότι πίνει το αίμα των ανήλικων στο τρίτο κόσμο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, λοιπόν, καλά κάνανε και πήγαν στη δουλειά τους.

 

α,ρε ΦΑΣΙΣΤΑ!...θα σε πετυχω ρε ,δεν θα σε πετυχω ρε κιρατα... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε πετυχω ρε ,δεν θα σε πετυχω ρε κιρατα... ::)

Ο κύριος Τρόλλευς, δεν συχνάζει στο Βερολίνο...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καλο της..... δημοκρατιας :P... μας κατεβαινω και Αθηνα αμα λαχει να πουμε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley, o koraxprs απάντησε κατά της (όποιας) ιδεολογίας σου, επειδή κατηγόρησες αυτή που υπέθεσες για αυτόν. Δεν έχει νόημα αυτή η ιδεολογική αντιπαράθεση πάνω σε αυτά που υποθέτει ο ένας για τον άλλον, ε?

 

Κατά τα άλλα : η επίθεση στη Sony (η σοβαρή επίθεση) συνέβη από τους "χακτιβιστές anonymous" (και το αναφέρω επειδή έτυχε να το έχω πετύχει κάπου σαν είδηση και δεν έχει αναφερθεί σε αυτό το θέμα), οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με αριστεριστικά, δεξιστικά ή άλλα διανύσματα, καθώς το "κίνημά" τους δεν έχει καμία σχέση με καμία παγιωμένη πολιτική θέση από αυτές που αναφέρονται σε αυτό το θέμα. Για τη δική τους ιδεολογία μπορείτε να κάνετε μια αναζήτηση και να προσπαθήσετε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας. Εγώ έχω καταλάβει οτι δεν ανήκουν σε κάποιον συγκεκριμένο πολιτικό χώρο, όπως τόσο εύκολα αλληλοκατηγορούνται τα μέλη εδω μεσα (μονομερώς, αλλά άλλο θέμα αυτό).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley, o koraxprs απάντησε κατά της (όποιας) ιδεολογίας σου, επειδή κατηγόρησες αυτή που υπέθεσες για αυτόν. Δεν έχει νόημα αυτή η ιδεολογική αντιπαράθεση πάνω σε αυτά που υποθέτει ο ένας για τον άλλον, ε?

 

Κατά τα άλλα : η επίθεση στη Sony (η σοβαρή επίθεση) συνέβη από τους "χακτιβιστές anonymous" (και το αναφέρω επειδή έτυχε να το έχω πετύχει κάπου σαν είδηση και δεν έχει αναφερθεί σε αυτό το θέμα).

 

 

Δεν ειναι σιγουρο αυτο - οι Αnonymous ειχαν δηλωσει στο παρελθον οτι θα κινηθουν εναντιον της Sony λογω της ιστοριας με τον Hotz που αναφερθηκε παραπανω. Ενα "τμημα" τους δηλωσε οτι δεν ηταν αυτοι υπευθυνοι για την επιθεση στο PSN αλλα καθως οι Anonymous δεν εχουν καποια μορφη ηγεσιας δεν ειναι απιθανο οι δραστες να προερχονται απο καποιο αλλο τμημα.

 

Ειχα κανει προσφατα μια αναφορα στο φαινομενο Anonymous εδω:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184798.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

trolley, o koraxprs απάντησε κατά της (όποιας) ιδεολογίας σου, επειδή κατηγόρησες αυτή που υπέθεσες για αυτόν. Δεν έχει νόημα αυτή η ιδεολογική αντιπαράθεση πάνω σε αυτά που υποθέτει ο ένας για τον άλλον, ε?

 

Μα εγώ δεν υπέθεσα τίποτε.

Η ιδεολογία εκάστου, δεν εκφράζεται στο μανιφέστο της 11 Αυγούστου (το οποίο δεν υπάρχει) αλλά στη καθημερινή έκφραση απόψεων επί θεμάτων. Αλλοίμονο, αν σε αυτή την ηλικία, δεν ήξερα τι καπνό φουμάρει ο κάθε συνομίλητής μου...

 

Θα παραδεχθώ όμως το εξής το οποίο έχω ξαναγράψει: ότι πολλοί συμπολίτες δεν γνωρίζουν ποιες είναι οι ιδεολογικές καταβολές των απόψεών τους. Δηλαδή, για να το πω ευθέως, είμαι απόλυτα βέβαιος ότι ο φίλος μας δεν είχε συσχετίσει το ότι η μομφή εναντίον των... πελατών (!!!!) μίας πολυεθνικής, επειδή αντιπαθούμε την πολυεθνική, είναι δήλωση εφάμιλλη της πράξεως που ανέφερα στο κέντρο της Αθήνας.

 

Είναι όμως.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι σιγουρο αυτο - οι Αnonymous ειχαν δηλωσει στο παρελθον οτι θα κινηθουν εναντιον της Sony λογω της ιστοριας με τον Hotz που αναφερθηκε παραπανω. Ενα "τμημα" τους δηλωσε οτι δεν ηταν αυτοι υπευθυνοι για την επιθεση στο PSN αλλα καθως οι Anonymous δεν εχουν καποια μορφη ηγεσιας δεν ειναι απιθανο οι δραστες να προερχονται απο καποιο αλλο τμημα.

 

Ειχα κανει προσφατα μια αναφορα στο φαινομενο Anonymous εδω:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184798.0

 

γι αυτό έβαλα πολλά εισαγωγικά στις λέξεις-κλειδιά και συνέστησα να ψάξει ο καθένας μόνος του για τους anonymous, γιατί ακριβώς φαίνεται οτι δεν υπάρχει μανιφέστο, ηγεσία κλπ.

 

Ωραίο θα ήταν ένα θέμα για την ελευθερία του λόγου, αλλά φοβάμαι οτι δεν μπορεί να διεξαχθεί ομαλά εδώ.

 

.

Η ιδεολογία εκάστου, δεν εκφράζεται στο μανιφέστο της 11 Αυγούστου (το οποίο δεν υπάρχει) αλλά στη καθημερινή έκφραση απόψεων επί θεμάτων. Αλλοίμονο, αν σε αυτή την ηλικία, δεν ήξερα τι καπνό φουμάρει ο κάθε συνομίλητής μου...

 

 

καλά λες, αλλά κι εγώ καλά λέω ;D

 

αν κάτι δεν είναι απροκάλυπτο (πχ δεν είναι copy-paste από μανιφέστο), προτιμώ να μην χαρακτηρίσω (δηλαδή να τοποθετήσω σε κουτάκι) την εντύπωση που μου προκαλλεί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, σχετικό άσχετο, για τους Anonymous πολλά ακούω και διάφορα διαβάζω, αλλά εμένα "ομάδες" οι οποίες λειτουργούν εντελώς "free" και "χωρίς κατεύθυνση" είναι που κατακρίνω. Μου μοιάζουν σαν κάτι τύποι που εξυπηρετούν βίτσια διαφόρων.

 

Σε σχέση και με το θέμα που είχε βάλει ο odis περί 4chan για μένα είναι απόδειξη του τι δημιουργεί μια άναρχη, ανώνυμη και "ελεύθερη" κοινωνία. Τη βάση για ένα σωρό παράνομες δραστηριότητες, που κόσμος έχει και το θράσος να τις λέει ακτιβισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου