Προς το περιεχόμενο

Tips για τον ήχο μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας με το πρώτο μου αυτό ποστ. Σας διαβάζω-σας παρακολουθώ εδώ και καιρό αλλά δεν έλεγα να ποστάρω τίποτα. Είπα λοιπόν σήμερα να ξεκουνηθώ και να γράψω τίποτε αναζητώντας συμβουλές για ήχο στο μπάσο.

Συγνώμη εκ των προτέρων αν υπάρχει ανάλογο νήμα και δεν το είδα αλλά θεώρησα σκόπιμο να μην ανοίξω τόπικ με το καλημέρα και να απαντήσω εδώ... Ας κρίνετε εσείς τι είναι καλύτερο και χρησιμότερο.

 

Υπάρχουν χαώδεις διαφορές ανάμεσα στους ήχους και τη λογική που βγάζει ένα μπάσο. Άλλο όργανο θα ακούσεις σε ένα album του NWOBHM, άλλο σε ένα jazz σχήμα, άλλο σε ένα stoner και πάει λέγοντας.

 

Για αρκετά χρόνια έπαιζα αποκλειστικά μέταλ (steve harris wannabe) όπου το θέμα ήχος είναι σχετικά εύκολο πράγμα (στο μπάσο τουλάχιστον) και έτσι δεν με είχε πολυαπασχολήσει το να ψαχτώ και να πειραματιστώ. Tα χρόνια όμως πέρασαν και ανακάλυψα ότι υπάρχει ζωή και μετά το metal. Όσοι έχετε λύσει το θέμα ήχου στο μπάσο σας, αν έχετε την καλοσύνη μοιραστείτε μαζί μας τα κολπάκια σας. Αναφέρομαι σε επιλογή μαγνητών, πεταλιών, είδος μπάσου (P, J, κλπ) και άλλα όμορφα. Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη κανενός stoner μπασίστα αλλά όχι μόνο.

 

Προσωπικά για stoner ήχο, έχω κύριο σύμμαχο μου ένα odb-3. Με ένα τετράχορδο jazz που έχω, έχω καταφέρει να βγάλω στο περίπου τον ήχο που φανταζόμουν. Με ένα πεντάχορδο που φοράει active μαγνήτες, κάπου το χάνω. Ενώ χωρίς το πετάλι ο ήχος του είναι πολύ καλύτερος σε σχέση με το 4χορδο, όταν μπαίνει η παραμόρφωση γίνεται κόλαση. Ο ήχος παραείναι κομπρεσαρισμένος και μουντός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Welcome aboard...

 

Μου άρεσε πολύ το πως το έθεσες... «ζωή μετά το metal». Μάλλον αρκετοί από εμάς το έχουμε βιώσει αυτό το στάδιο στο παρελθόν...

 

Ας μου επιτρέψεις μια μικρή παρατήρηση: Δεν είναι το όργανο που «παίζει» και για πολλοστή φορά θα πω ότι ο ήχος μας είναι τα χέρια μας.

 

Αν αυτά δεν «παίζουν», βάλε όσα πετάλια θες, τον ήχο του Χ δεν θα τον έχεις- ίσως θα τον ψιλό προσεγγίσεις.

 

Αν θέλεις «ήχο» πρώτα θα ξεκινήσεις από εσένα, παρέα με το μπάσο σου. Αν αυτό παίξει καλά (είτε σε P ή J ήχο ή σε κάτι άλλο), έχεις την βάση.

 

Εννοείται βέβαια ότι διαφορετικά θα ακούσεις το μπάσο σε διαφορετικά στιλ μουσικής. Σε γενικές γραμμές όσο πιο πολλά παίζεις, θέλεις συχνότητες που να βγάζουν παραέξω αυτές τις νότες. Άρα εκεί θα χρειαστείς «μύτη» στον ήχο σου- αυτό που ονόμαζα το «πε πε» ή την «καραμούζα» ενός bridge Jazz μαγνήτη.

 

Αν θες να παίξεις πχ ρέγγε θα πρέπει να μπασάρεις- neck μαγνήτης, κόβεις και λίγο tone..

 

Όμως σε όλα αυτά και σε άλλα πολλά  ;) τίποτα δεν θα γίνει αν δεν ακολουθήσουν τα χέρια σου. Που θα μπουν, πως θα μπουν, πως θα χτυπήσουν την χορδή, πως θα «μιουτάρουν» ή θα «ατακάρουν» κλπ...

 

 

Παίζω και εγώ με κάποια πετάλια - όχι πάντα- αλλά δεν βασίζομαι σε αυτά για τον ήχο μου. Τα χρησιμοποιώ κάποιες φορές, με κάποια μπάσα για να προσθέσω «πινελιές» στον ήχο μου... 

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω σε αυτο που λες. Το παν ειναι τα χερια. Εχω παρατηρησει ομως οτι παιζουν ρολο και πολλα αλλα. Κυριως το οργανο θα ελεγα και ειδικοτερα οι μαγνητες του. Θεωρω οτι το μοντερνο μπασο (nu metal, pop alternative κλπ) πολυ δυσκολα θα ακουστει κατ'αυτον τον τροπο αν πχ εχει passive μαγνητες.

 

Δεν μπορω να προσδιορισω με σωστους ορους αυτο που θελω να πω. Αν και παιζω αρκετα χρονια, δεν γνωριζω ουτε ορολογια, ουτε σημεια του οργανου. Μπορω μονο να πω με βεβαιοτητα οτι οι active μαγνητες με εντυπωσιασαν τοσο που δεν θελω να ξαναπιασω passive.

 

Μπορει απλα να ειναι και ο ενθουσιασμος του καινουριου. Ας πουν και οι υπολοιποι.

Εσυ τι στυλ παιζεις μαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από μένα.

Για να διαμορφώσεις τον ήχο θα παίξουν πολλά πράγματα ρόλο.

Τι μαγνήτες έχει το μπάσο και τι διαμόρφωση έχουν; P, P/J, J και πάει λέγοντας.

Επίσης τι χορδές έχει το μπάσο και πόσο παλιές είναι;

Παίζεις με δάχτυλα ή με πένα; Που χτυπάς τις χορδές; Κοντά στην γέφυρα, στο μπράτσο, ενδιάμεσα;

Είναι ψηλά ή χαμηλά οι χορδές;

Θα σου πω για μένα ότι παίζω με precision, πένα, flat χορδές και παίζω κάπου μεταξύ μαγνήτη και γέφυρας. Συνδυασμός που στο P σκοτώνει. :)

Κατά την γνώμη μου, φτιάξε τον ήχο σου πρώτα και κύρια στην πηγή, δηλαδή σε ότι έχει να κάνει με το μπάσο και μετά παίξε με πετάλια. Δεν το κρύβω ότι κι εμένα μου αρέσουν τα πετάλια και οι πειραματισμοί, αλλά είχα καταλήξει (έστω προσωρινά) για το τι ήχο θέλω να έχει το μπάσο μου μόνο του.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Μπορει απλα να ειναι και ο ενθουσιασμος του καινουριου. Ας πουν και οι υπολοιποι.

Εσυ τι στυλ παιζεις μαν;

 

Αν σου πω ότι δεν ξέρω θα με πιστέψεις;  ;D Είναι από... μέχρι και αυτό μπλέκει λίγο τα πράγματα. Ας πούμε (πολύ χονδρικά και μεταξύ άλλων) ότι μου αρέσει πολύ ο Geddy Lee, o «Πάστορας» και ο Tony Franklin- και προσπαθώ να κινηθώ ηχητικά προς τα εκεί. Δεν λέω παικτικά γιατί θα πέσουν... ντομάτες  ;D

 

 

Θα συμφωνήσω (μερικώς) για active & nu metal - έπαιζα παλιότερα σε μια τέτοια μπάντα και στο στούντιο τα «κλάσικ» Fender μου, τσινούσαν...  ;D Οπότε έγραψα με ένα Dingwall και ισιώσαμε όλοι...  ;D

 

Βέβαια έχω ακούσει και passive μαγνήτες που θα έκαναν την δουλειά, αλλά αυτή είναι τεράστια κουβέντα.

 

Όντως, κάποια όργανα κάνουν καλύτερα την δουλειά από κάποια άλλα- για συγκεκριμένα είδη μουσικής. Πχ δεν θα πας να παίξεις μπλουζ με το Χ «μεταλόμπασο», αλλά με ένα Fender... οτιδήποτε  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα....Το θεμα που ανοιγεις ειναι τεραστιο..εννοειτε οτι παιζουν ρολο τα δαχτυλα αλλα σ αυτο που ζητας εσυ νομιζω οτι ειναι το τελευταιο που θα παιξει ρολο...

Τα setup που ζητας ειναι παραααααααααααααααααααα πολλα και δεν μπορουμε να τα εξαντλησουμε σε ενα thread...

Ας το παμε απ την αρχη....

Για τη στυλ σε ενδιαφερει?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παλι δεν νομιζω οτι ειναι θεμα μπασου....ειναι αλλου το θεμα....δηλαδη και στην NWOBHM και στην jazz και στα stoner το μπασο που παιζει περισσοτερο ενα ειναι....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας το παμε απ την αρχη....

Για τη στυλ σε ενδιαφερει?

 

Κύριοι να μου επιτρέψετε ένα μικρό σχόλιο...

 

Νομίζω ότι κάπου θα πρέπει να ξεπεραστεί λιγάκι η έννοια «στιλ». Και τι εννοώ...

 

Το παίζω μπάσο (δεν θα μπω στα χωράφια των άλλων οργάνων)  ;D, σημαίνει ότι... παίζω μπάσο  ;)

 

θα παίξεις και το ένα και το άλλο και το παράλο... Και όλα αυτά θα πρέπει να τα παίξεις με ήχο - τον ενίοτε ήχο που θα χρειαστεί το εκάστοτε κομμάτι.

 

Οπότε νομίζω ότι καλό θα ήταν να ξεφύγουμε από το «μονοδιάστατο στιλ» και να σκεφτούμε το όργανο πολύπλευρα.

 

Εξάλλου υπάρχουν τόσες μουσικές, με τόσο ενδιαφέροντα παιξίματα που είναι άδικο να «εγκλωβιζόμαστε» σε ένα στιλ... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου υπάρχουν τόσες μουσικές, με τόσο ενδιαφέροντα παιξίματα που είναι άδικο να «εγκλωβιζόμαστε» σε ένα στιλ... 

Μα αυτο ακριβως ειναι το στιλ...αλλο ηχο εχει το walking bass(και αλλο παιξιμο(με ενα δαχτυλο...))

αλλο ηχο το funk αλλο το rock αλλο το metal....

και αλλους κανονες σαν στιλ...δηλαδη δεν μπορεις να παρεις ενα swing-blues κομματι και να παιξεις shred απο πανω οπως καλη ωρα ο φιλος George...σε πεταει εκτος στιλ..

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα αυτο ακριβως ειναι το στιλ...αλλο ηχο εχει το walking bass(και αλλο παιξιμο(με ενα δαχτυλο...))

αλλο ηχο το funk αλλο το rock αλλο το metal....

και αλλους κανονες σαν στιλ...δηλαδη δεν μπορεις να παρεις ενα swing-blues κομματι και να παιξεις shred απο πανω οπως καλη ωρα ο φιλος George...σε πεταει εκτος στιλ..

 

ΟΚ... μαζί σου. Περιέγραψες διαφορετικά στιλ  ;) Θεάρεστο  ;D Δεν έμεινες σε ένα, ανέφερες πολλά, άρα λέμε τα ίδια πράγματα.

 

Και επί της ουσίας είναι αυτό που προσπαθώ να πω: Όταν παίζεις μπάσο, θα προσπαθήσεις να παίξεις όσο και ότι περισσότερο μπορείς. Τουλάχιστον έτσι το προσεγγίζω εγώ.

 

Και please μην αναφέρεις... κιθαρίστες, είναι one track mind πλάσματα  ;D ;D ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου