Προς το περιεχόμενο

Echo Tattoo tribute


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν μερικα χρονια ,τελη του 90 ειχα την τιμη να συνεργαστω για ενα διαστημα με ενα απο τα σπουδαιοτερα κατα τη γνωμη μου Αγγλοφωνα Ελληνικα συγκροτηματα

Το ονομα τους  ειναι Echo Tatoo. Με χαρα ειδα οτι το γκρουπ ειναι still active and still kicking ass.!!

Eπισης..για μενα η Ευη..ειναι {θα παραθεσω οτι γραφει το wikipidia για αυτην...}

Η Εύη Χασαπίδου Watson θεωρείται μία από τις σημαντικότερες τραγουδίστριες/performer της ελληνικής ανεξάρτητης σκηνής.  AYTO!!

 

Oσοι τους ξερατε απο παλια {και ειχατε την τυχη να τους δειτε live..}ελπιζω να σας κανω ενα ωραιο flashback..με ενα καταπληκτικο group.

Εnjoy!!

Καλο βραδυ!

Πληροφοριες εδω..

http://el.wikipedia.org/wiki/Echo_Tattoo

http://www.myspace.com/echotattoo

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αξίζει να γίνει αναφορά και στους εξαιρετικούς No Man's Land των οποίων η Εύη Χασαπίδου υπήρξε μέλος έως το 1989 αν δεν απατώμαι. Από τη συνεργασία τους το 1987 προέκυψε και το LP "Zalion" το οποίο είναι ένα από τα καλύτερα άλμπουμ που έχω ακούσει από ελληνικό συγκρότημα. Δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε cd και το βινύλιο βρίσκεται πλέον μόνο σε μεταχειρισμένα (αν έχεις τύχη και το βρεις σε καλή κατάσταση). Συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν το γνωρίζει και μπορέσει να το βρει (μαζί με όλα τα υπόλοιπα των Echo).

 

images?q=tbn:ANd9GcRZV6RhZkfAmC-pcINQgeqGbjXLaifqrQU9BafXzklHnfQTwgZH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι πως την άκουσα πριν το 90, και ήταν εξαιρετική πραγματικά, κρίμα που δεν είχαν μεγαλύτερη αναγνώριση

 

τώρα με τους Echo Tattoo  ήταν; έτσι νομίζω, πάντως με μπάντα και όχι σόλο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Echo Tattoo είχαν ανοίξει τη συναυλία των U2 στη Θεσ/νίκη και από ό,τι θυμάμαι, μου είχαν κάνει πολύ καλή εντύπωση.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικα χρονια ,τελη του 90 ειχα την τιμη να συνεργαστω για ενα διαστημα με ενα απο τα σπουδαιοτερα κατα τη γνωμη μου Αγγλοφωνα Ελληνικα συγκροτηματα

Το ονομα τους  ειναι Echo Tatoo. Με χαρα ειδα οτι το γκρουπ ειναι still active and still kicking ass.!!

Eπισης..για μενα η Ευη..ειναι {θα παραθεσω οτι γραφει το wikipidia για αυτην...}

Η Εύη Χασαπίδου Watson θεωρείται μία από τις σημαντικότερες τραγουδίστριες/performer της ελληνικής ανεξάρτητης σκηνής.  AYTO!!

 

Κατά τα 90s που είχα εντρυφήσει φανατικά στο ελληνικό αγγλόφωνο ροκ θυμάμαι που τους άκουγα, και τους είχα δει μερικές φορές (μια από αυτές μάλλον καλοκαίρι στο θεατράκι στο Πεδίο του Άρεως στο φεστιβάλ των τρομοκενιτών). Αξιόλογο γκρουπ αλλά kate me τίποτα παραπάνω, όπως - γίνομαι κακός - και η Εύη. Η παραμικρή σύγκριση πχ. με τους Make Believe (σαν σύνολο και μουσική) τελείωνε πριν καλά-καλά ξεκινήσει... Τώρα για το τι λέει η Wikipedia: πρώτον είναι φυσικά user created και user editable ανά πάσα στιγμή από όλους (εκτός από λίγα λήμματα που λόγω σημασίας είναι κλειδωμένα), δηλαδή μπορεί να λέει ό,τι θέλει, και δεύτερον χρησιμοποιείται κατά κόρον σαν διαφημιστικό μέσο (όταν δεν το παίρνουν χαμπάρι οι mods ή οι πιο σώφρονες χρήστες). Δεν υπονοώ φυσικά πως αυτό έγινε επίτηδες, αλλά οποιοσδήποτε με κασκόλ Echo Tatoo θα μπορούσε να γράψει διθυράμβους.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα 90s που είχα εντρυφήσει φανατικά στο ελληνικό αγγλόφωνο ροκ θυμάμαι που τους άκουγα, και τους είχα δει μερικές φορές (μια από αυτές μάλλον καλοκαίρι στο θεατράκι στο Πεδίο του Άρεως στο φεστιβάλ των τρομοκενιτών). Αξιόλογο γκρουπ αλλά kate me τίποτα παραπάνω, όπως - γίνομαι κακός - και η Εύη. Η παραμικρή σύγκριση πχ. με τους Make Believe (σαν σύνολο και μουσική) τελείωνε πριν καλά-καλά ξεκινήσει... Τώρα για το τι λέει η Wikipedia: πρώτον είναι φυσικά user created και user editable ανά πάσα στιγμή από όλους (εκτός από λίγα λήμματα που λόγω σημασίας είναι κλειδωμένα), δηλαδή μπορεί να λέει ό,τι θέλει, και δεύτερον χρησιμοποιείται κατά κόρον σαν διαφημιστικό μέσο (όταν δεν το παίρνουν χαμπάρι οι mods ή οι πιο σώφρονες χρήστες). Δεν υπονοώ φυσικά πως αυτό έγινε επίτηδες, αλλά οποιοσδήποτε με κασκόλ Echo Tatoo θα μπορούσε να γράψει διθυράμβους.

Το υπονοεις...αλλα οκ...

Iσως ειναι ετσι οπως τα λες..

Ωστοσο..εγω δεν ειμαι καποιος με κασκολ echo tatoo.

Oπως ειπα ...ειχα την τιμη να παιξω μαζι τους.

Η Ευη { για μενα}ηταν μια απο τις πιο σημαντικες τραγουδιστριες που εχω συνεργαστει.Και κατι τετοιο δεν το λεω ευκολα. Επισης {στην Ελλαδα τουλαχιστον }δεν εχω ξανασυναντησει εκτοτε τοσο δυναμικη και σωστη φωνη..με πραγματικο rock attitude  και σεβασμο στο στυλ.{και πιστεψε με εχω συνεργαστει με δεκαδες τραγουδιστριες}

Εχεις εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ήξερα... Έπαθα πλάκα... Η τύπισσα έχει φωνάρα... Η μουσική πανέμορφη... Φένονται βέβαια ξεκάθαρα οι επιρροές από seattle μεριά από τη μία και από cure από την άλλη...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαγελη εφ'οσον εχεις παιξει με τους ECHO TATOO εισαι αρχηγος .Το γκρουπ ειχε φαντασια παταγε αριστα και η τραγουδιστρια (μηδεν φαλτσο).ΣΤΟ LIVE αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι εξ ισου καλη ;; POWER !!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαγελη εφ'οσον εχεις παιξει με τους ECHO TATOO εισαι αρχηγος .Το γκρουπ ειχε φαντασια παταγε αριστα και η τραγουδιστρια (μηδεν φαλτσο).ΣΤΟ LIVE αν καταλαβα καλα πρεπει να ειναι εξ ισου καλη ;; POWER !!!!!!!

Οπως ειπα και πιο πανω ...δεν εχω ξαναπαιξει με τοσο δυναμικη και σωστη φωνη.Απιστευτη ενταση και πραγματικο rock attitude on and off the stage!

Aν πεσει στα χερια σας το Room of toys..μην το χασετε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα απιστευτη μπαντα και πολυ καλα παιδια..ειχαμε παιξει support στους echo tattoo νομιζω το 1998 στο θεατρο της Λαμιας..ηταν και η Λευκη Συμφωνια μαζι...ωραιες εποχες και ωραιες μπαντες...Και φυσικα η Ευη απιστευτη performer...Ευχαριστω για το flashback vaggelism.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου