Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικο μπασο και ηχος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαιξα πριν χρόνια στην Αυστραλία με ένα Θηριώδες Trace Elliot. Full λάμπα άν θυμάμαι καλά καμμιά 400 W μπορεί και παραπάνω, με καμπίνα 18 ίντσες κάτω και 15 + 10 + HF drive επάνω. Έβλεπα το 18άρι να κοπανάει 5 πόντους μέσα έξω, και δέν άκουγα το παραμικρό!!! Νόμιζα οτι έβλεπα όνειρο.

Η φίρμα μπροστά την πλήρωσε όμως  ;D

Έσκαγε ακριβώς εκεί και μετά μου έλεγε οτι κουνιότανε τα παντελόνια του απο τις χαμηλές  ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χαμηλές συχνότητες έχουν μεγάλο μήκος κύματος.Εξ αιτίας αυτού του γεγονότος, για να ακούσει το αφτί μας τον ήχο του μπάσου, χρειάζεται να βρισκόμαστε σε μια απόσταση απο την καμπίνα τέτοια ώστε να συμπληρώνεται τουλάχιστον ένα μήκος κύματος. Για να ομαλοποιηθεί το κύμα αυτό στον αέρα, χρειάζονται μερικά ακόμα μήκη.Σε αυτήν την απόσταση, ακούμε τον πραγματικό ήχο που παράγει το σύστημά μας.

Ο καλυτερος ηχος μπασου που ειχα ακουσει ποτε ηταν σε ενα φεστιβαλ...ενω στεκομουνα 3-4 μετρα πισω απ τον μπασοενισχυτη...ακουγα πεντακαθαρα μπασα!!!η κιθαρα δε,σχεδον δεν ακουγοτανε....ρωτησα λοιπον τον δασκαλο μου(βρικολακας τεραστιος)και μου ειπε οτι οι μπασες συχνοτητες δεν κινουνται μονο στην ευθεια οπως κανουν οι συχνοτητες τις κιθαρας αλλα εχουν την ταση να απλωνονται στον χωρο...αληθεια...εχει σκεφτει καποιος να βαλει τον μπασοενισχυτη σε μια γωνια οπως πχ στα sub στο homecinema?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως αν και ως μπασιστας ειμαι της πλακας συμφωνω οτι με πολυ κοπανημα δεν βγαζω καλο ηχο (παιζω βεβαια παντα με πενα μια & δεν ΞΕΡΩ να παιζω με τα δακτυλα..) επισης δεν μπορω να παιξω με roundwound χορδες...κουδουνανε πολυ & δεν μπορω να τις κουμανταρω... ;D

 

Παντως στις ηχογραφησεις μου βγαζω ωραιο ηχο... ;D  (δεν εχω βεβαια ενισχυτη μπασου οποτε γραφω κοννεκτ)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος ηχος μπασου που ειχα ακουσει ποτε ηταν σε ενα φεστιβαλ...ενω στεκομουνα 3-4 μετρα πισω απ τον μπασοενισχυτη...ακουγα πεντακαθαρα μπασα!!!η κιθαρα δε,σχεδον δεν ακουγοτανε....ρωτησα λοιπον τον δασκαλο μου(βρικολακας τεραστιος)και μου ειπε οτι οι μπασες συχνοτητες δεν κινουνται μονο στην ευθεια οπως κανουν οι συχνοτητες τις κιθαρας αλλα εχουν την ταση να απλωνονται στον χωρο...αληθεια...εχει σκεφτει καποιος να βαλει τον μπασοενισχυτη σε μια γωνια οπως πχ στα sub στο homecinema?

 

Δυστυχώς δέν λειτουργεί, διότι στις γωνίες μαζεύονται και στάσιμα κύματα, και μπαίνεις σε μπελάδες. Οι χαμηλές συχνότητες εκτός του ότι δέν είναι κατευθυντικές όπως οι ψηλές αλλά όπως πολύ σωστά σου είπε ο δάσκαλός σου απλώνονται στον χώρο, απορροφούνται και κατα πολύ - πολύ λιγότερο απο τις υψηλές. Γι αυτό  τον λόγο ακούς τα μπάσα απο μακριά, ενώ την λεπτομέρεια της μουσικής μόνο άν πλησιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα το 18άρι να κοπανάει 5 πόντους μέσα έξω, και δέν άκουγα το παραμικρό!!!

Μα ειναι απολυτα λογικο...Η κοντρα Σι με 15αρα καμπινα φτανει στα ορια του ανθρωπινου αυτιου...

ειμαι πεπεισμενος πλεον οτι σε 4αρια μπασα η ιδανικη μπασα καμπινα ειναι κατι 12αρες νεοδυμιου...εχεις ολους τους κυκλους εκει...τωρα σε 5αρι την 15αρα την θες...αλλα οχι και 18αρα!!!!μουσικη παιζεις δεν κανεις κατεδαφισεις!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μουσικη παιζεις δεν κανεις κατεδαφισεις!!!

 

Μαζί σου είμαι ;D Πές τα στους Εγγλέζους που βάλανε 18άρι σε καμπίνα παραγωγής... ;D

Κατεδάφιση, λιθοτριψία, δέν γλυτώνουν ούτε οι πέτρες που έχεις στα νεφρά... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου