Προς το περιεχόμενο

gibson studio goldtop-γνώμες και απόψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο φόρουμ,

 

προσανατολίζομαι αυτόν τον καιρό στην αγορά μιας gibson les paul και καθώς είμαι φοιτητής και πολλά λεφτά δεν παίζουν σκεφτόμουν σοβαρά να αγοράσω την συγκεκριμένη κιθάρα: http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_worn_gold_top.htm

δεδομένου οτι η κιθάρα είναι καινούργια-αμερικάνικη-gibson πιστέυω ότι πρόκειται για ένα πολύ καλό όργανο για τα λεφτά του!

και η αναμενόμενη ερώτηση:έχει κανείς τη συγκεκριμένη κιθάρα?γνώμες?απόψεις?

 

να σημειωθεί ότι η αγορά θα γίνει από το thomann οπότε δεν μπορώ να δοκιμάσω πριν την κιθάρα!επίσης δεν μπορώ να την δοκιμάσω στην Ελλάδα γιατί αν προσέξετε στην περιγραφή λέει "exclusive made for thomann"!!

 

το στιλ που παίζω είναι rock-hard rock!

 

ευχαριστώ για την βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και καλωσόρισες.

 

Η συγκεκριμένη κιθάρα λίγοι θα την έχουν για να σου πουν άποψη, γιατί όπως σωστά παρατήρησες είναι exclusively for thomann (και δεν έχει πολύ καιρό...).

 

Γενικά οι στούντιο χωρίζονται κυρίως στις faded (κιθάρες χωρίς maple καπάκι και faded φινίρισμα) και στις κανονικές που είναι πιο ακριβές.

 

Τώρα τελευταία η gibson έχει βγάλει επετειακά μοντέλλα στούντιο ,όπως αυτά με τους μαγνήτες p90's, τις 50'ς και 60's tribute. Αυτες οι κιθάρες (που σχεδόν εξαντλήθηκαν) είχαν maple καπάκι σαν τις κανονικές, αλλά τιμή πιο κοντά στις faded. Διάβασα σε φόρουμ του εξωτερικού ότι αυτές οι κιθάρες αποτελούνταν από αρκετά κομμάτια (που αυτό για πολλούς δεν σημαίνει ότι είναι και κακό), γι'αυτό πιστεύω ότι η εταιρεία τις βγάζει πιο φθηνά, αφού τις κοστίζουν πιο λίγο. Κάτι τέτοιο πιστεύω παίζει και με αυτή που ενδιαφέρεσαι, την thomann-ική Les Paul (εξάλλου αν κοιτάξεις στο λινκ που παρέθεσες τις εικόνες από το πίσω μέρος της κιθάρας, θα δεις ότι όντως είναι 4 κομμάτια).

 

Μην σε απασχολούν αυτά, απλά τα λέω για να πάρεις μια ιδέα.

 

Πιστεύω αξίζει, είναι goldtop, είναι αμερικάνικη, και οι μαγνήτες που έχει είναι κατάλληλοι για αυτό που θες να παίξεις.

 

Αυτά από εμέ. Cheers  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι η αλήθεια είναι ότι το πρόσεξα πως πρόκειται για 4κομμάτια αλλά και μια στανταρντ που έχω έχει φινίρισμα πίσω οπότε δεν ξέρω πόσα κομμάτια είναι και δεδομένου ότι δεν νομίζω πως επηρεάζει πολύ τον ήχο-ή αν το κάνει εγώ μάλλον δεν θα μπορώ να το ακούσω-πόσο μάλλον στα βρώμικα-αυτο που με "ιντριγκάρει" περισσότερο είναι η σχέση τιμής-ποιότητας και "μάρκας",ευχαριστώ για την βοήθεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την goldtop δεν την έχω παίξει αλλά έχω μια Lp studio με τα ίδια specs: '50s neck, 490/498 pickups και απλά σκίζει! Απλά η goldtop είναι ελάχιστα worn(δηλαδή είναι λίγo matt το χρώμα) και φυσικά πολύ οικονομική! Κατ'εμέ αξίζει αυτή η κιθάρα!

Η δική μου:

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_99_wr.htm

 

Αν σε καλύπτει ο ενισχυτής σου για μπόλικο gain, θα πρότεινα και την παρακάτω. 'Εχει και πιο λεπτό μπράτσο. Προσωπικά, το πολύ πολύ να της έβαζα έναν mini-humbucker στη γέφυρα και θα ήταν σούπερ:

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_60s_tribute_wse.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι επειδή παίζω με στρατ το μπράτσο θα με ξεβολέψει λιγο αλλά θα το συνηθίσω νομίζω,τώρα από ενισχυτή παίζω μ έναν λαμπάτο marshall dual super lead και αν χρειαστεί τον σπρόχνω είτε με το vox tube duel overdrive είτε με τον keely 4knob compressor οπότε από γκάζια δεν έχω πρόβλημα απλά δεν μ αρέσουν οι p-90-ούτε το ηχόχρωμα τους όυτε αισθητικα- :-X αφήνουν και κάτι τρύπες στην κιθάρα  :(  :P άσε που τους humbuckers τους αλλάζεις αν δεν σ αρέσουν και πετά πάνω ένα σετάκι dirty fingers ή antiquity και το απογειώνεις!επίσης δεν θα έπαιρνα παρα μόνο ματ goldtop γιατί το άλλο με το gliter το βρίσκω λίγο κιτς ;D

 

ps:την ίδια ακριβώς στούντιο την είχε κι ένας φίλος κι ήταν πολύ ευχαριστημένος!!μέχρι που του την έκλεψαν μέσα απ τ' αυτοκίνητο :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι επειδή παίζω με στρατ το μπράτσο θα με ξεβολέψει λιγο αλλά θα το συνηθίσω νομίζω,τώρα από ενισχυτή παίζω μ έναν λαμπάτο marshall dual super lead και αν χρειαστεί τον σπρόχνω είτε με το vox tube duel overdrive είτε με τον keely 4knob compressor οπότε από γκάζια δεν έχω πρόβλημα απλά δεν μ αρέσουν οι p-90-ούτε το ηχόχρωμα τους όυτε αισθητικα- :-X αφήνουν και κάτι τρύπες στην κιθάρα  :(  :P άσε που τους humbuckers τους αλλάζεις αν δεν σ αρέσουν και πετά πάνω ένα σετάκι dirty fingers ή antiquity και το απογειώνεις!επίσης δεν θα έπαιρνα παρα μόνο ματ goldtop γιατί το άλλο με το gliter το βρίσκω λίγο κιτς ;D

 

ps:την ίδια ακριβώς στούντιο την είχε κι ένας φίλος κι ήταν πολύ ευχαριστημένος!!μέχρι που του την έκλεψαν μέσα απ τ' αυτοκίνητο :(

 

+1000 για τους dirty fingers! Εχω παίξει gibson explorer με dirty fingers στη γέφυρα. Full γκάζι χωρίς οίκτο! Ο Gary Moore είχε γράψει το απίστευτο ομότιτλο αλμπουμ με έναν dirty fingers πάνω σε charvel strat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν σε καλύπτει ο ενισχυτής σου για μπόλικο gain, θα πρότεινα και την παρακάτω. 'Εχει και πιο λεπτό μπράτσο. Προσωπικά, το πολύ πολύ να της έβαζα έναν mini-humbucker στη γέφυρα και θα ήταν σούπερ:

http://www.thomann.de/gr/gibson_lp_studio_60s_tribute_wse.htm

 

 

οικονομικοτατη ....και να την αφησει οπως ειναι ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το πω γιατί αλλιώς θα σκάσω! ;D ;D

 

[move]Αφήστε πια της φτηνές gibson!Πάρτε esp\ltd!! ;D ;D ;D[/move]

 

 

 

Kαι το έλεγα εγώ, αφού συνδεδεμένος είναι, πότε θα το πεί, πότε θα το πεί.. ::)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά θα σε καλύψει η studio αλλά

 

...αλλά και μια στανταρντ που έχω...

 

αφού έχεις standard τι παραπάνω ζητάς απο τη studio?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου