Προς το περιεχόμενο

sound card/midi keyboard dilemma...


EquallyAvant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Terratec phase 22 vs Maudio audiophile 2496

Evolution 449C vs (to antistoixo 4oktabes kai controllers tis Maudio)

Εδω δεν ειδα πουθενα να γίνεται λόγος για την phase 22...Εγω θέλω να ασχοληθώ με reason αρχικα και να μην εχω καθυστερηση όταν θα περνάω τις νότες μέσω του midi keyboard η να παιζω με τους controllers...Επισης να αντεχει vst instruments (αν το συνδυασω με Cubase η χρησιμοποιησω Fruity)κι οχι αμα φορτωσω ενα vst reverb να σερνεται και να κανει σαν κομπρεσερ (γιατι ακουσα και τετοια και πανικοβληθηκα..."εβαλα ενα reverb kai sernotane....")

P.S exo 512Mb RAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reason και Fruity?!

Πάρε μια SB Live.

Αν πας στο Cubase τότε πάρε μια κάρτα που να υποστηρίζει καλά ASIO, όπως η Audiophile ή η Terratec DMX 6 Fire, πάνω κάτω και οι δυο έχουν την ίδια τιμή και υποστηρίζουν και οι δυο 24bit 94kh.

Το Reason για να τρέξει από μόνο του δεν χρειάζεται καν κάρτα ήχου, όσο για το latency, το ρυθμίζεις μέσα απ το Reason.

 

Το φαινόμενο “κομπρεσέρ” έγινε γιατί ή η κάρτα ήχου που έχεις δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στο latency που την έχεις ρυθμίσει τώρα ή μπορεί να έχεις φορτώσει το project με πολλά VST/VSTi και να μην τραβάει άλλο η κακομοίρα η ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, το δίλημμα των MIDI keyboards που είναι εύκολο... M-Audio Radium χωρίς δεύτερη σκέψη, πολύ καλύτερη αίσθηση από τα ψευτοπλήκτρα της Evolution. Σχετικά με τις κάρτες, δεν έχω ακούσει την Terratec που ανέφερες αλλά όσοι έχουν την Audiophile δεν έχουν κανένα πρόβλημα με latency, VSTi και τα σχετικά. Το ζήτημα με το reverb και το αν θα κρεμάει το σύστημά σου, παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο το εφφέ που θα χρησιμοποιήσεις και όλο τον υπολογιστή. Αν βάλεις κανένα reverb της Waves, είναι λογικό να σου τραβήξει ισχύ ενώ ένα από αυτά που έχει το Cubase θα είναι σαφώς πιο άνετο να τρέξει αλλά αυτό έχει να κάνει με όλο το PC σου και όχι τόσο με την κάρτα ήχου σου, με άλλα λόγια πρέπει να έχεις CPU και RAM σε μπόλικες ποσότητες.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται το evolution 449C να ειναι χειροτερο και με χειροτερα πληκτρα απτο radium?Καταρχην ιδια εταιρία είναι...η evolution εχει αγοραστεί απτην maudio νομίζω, πάντως τα evolution ειναι στην σελίδα της Maudio.Επίσης το 449C φαίνεται να έχει πολυ περισσότερα features, κουμπακια και τα σχετικα...Ειναι και πιο ακριβο...Παντως αν όντως απτην εμπειρια σας δεν είναι δα και τοσο σημαντικο το 449C η το Radium ειναι καλυτερο τοτε θα με συνεφερε γιατι θα αγοραζα το radium με δοσεις (το 449C λεω να το παρω απτο εξωτερικό αναγκαστικα μετρητις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σου λύσω την απορία, δεν είναι απαραίτητο ότι επειδή ανήκουν στην ίδια εταιρία θα έχουν και τα ίδια πλήκτρα, εγώ δοκίμασα τα M-Audio Radium 61 και Evolution MK461C και παρά την ίδια εταιρία, βρήκα πολύ πλαστική και ψεύτικη την αίσθηση του δεύτερου, ενώ αρκετά καλό το πρώτο, μπορεί να ήταν και τυχαίο, καλύτερα να τα δοκιμάσεις ο ίδιος. Features δεν έχει παραπάνω, τα ίδια MIDI κανάλια βγάζουν και τα δύο έχουν 2 MIDI outs, έχουν την οθονίτσα τους, τις ροδέλες και τα ρέστα και η μόνη διαφορά είναι τα 1-2 knobs και faders παραπάνω στο Evolution καθώς και τα κουμπάκια όπως παρατήρησες που χρησιμεύουν μόνο για να απλουστεύουν την διαδικασία ανάκλησης user presets, όπου στο Radium γίνεται πατώντας 2 κουμπιά παραπάνω. Αν αυτό μετράει για σένα, δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το Evolution αλλά τη δική μου τη γνώμη την ξέρεις...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενα καταστημα που να μπορώ να δοκιμάσω τα πλήκτρα του Radium στην Αθήνα???Ο (τσουχτο-)Νακας εχει μόνο Εvolution. Πάντως στο εξωτερικό το 449C είναι πιο φτηνο απτο Radium....Μαλιστα στο εξωτερικό έχουν την ίδια τιμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Καταρχήν συγχωρείστε με που "ξεθάβω" το θέμα :)

Σκέφτομαι να πάρω την m-audio audiophile 2496,

πριν εξαφανιστεί απ την αγορά [κάπως έτσι την πάτησα

με την terratec dmx 6fire], και είδα ότι στα ίδια χρήματα στον thomann

υπάρχει η terratec phase 22. Ίσως η μόνη διαφορά στα χαρακτηριστικά

των καρτών είναι ότι η phase22 ηχογραφεί και στα 192 ενώ η m-audio

είναι στα 96. Για την m-audio έχω διαβάσει και σε ξένα φόρουμ και εδώ,

πολλά καλά σχόλια. Ξέρετε τι παίζει με την phase22 της terratec?

Επίσης είδα και την EMU 0404

 

btw, είχα την εντύπωση ότι γενικά η terratec είναι πιο ακριβή απ την m-audio, αλλά μάλλον έκανα λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και κάποιους μήνες την phase 28 η οποία αν εξαιρέσεις τον αριθμό I/O είναι στο ίδιο "σκαρί" με την phase 22. Από άποψη ποιότητας είναι άψογη και με τους ASIO drivers απλά θα χάσεις την μπάλα. Το καλό με αυτές τις phase είναι η επεκτασιμότητά τους, δλδ. μπορείς να συνδέσεις έως και 4 αν δεν κάνω λάθος phase τις οποίες χειρίζεσαι από το ίδιο panel και χρησιμοποιούν το ίδιο timing.Μάλιστα σε phase 22 μπορείς αργότερα να συνδέσεις και phase 28 και τουμπαλιν. H terratec τις έχει στην producer σειρά της το οποίο σημαίνει προφανώς ότι ανταποκρίνονται σε επαγγελματικά standar, τουλ. για την εταιρία. M audio δεν έχω ακούσει ποτέ αν και όντως είναι διάσημες για την ποιότητα ήχου τους. Το σίγουρο είναι πως ό,τι και αν επιλέξεις δεν θα σε απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και τα keyboards της Edirol είναι πολύ καλά!

Έχω το PCR80 (5 οκτάβες). Νομίζω ότι έχει το καλύτερο action από τα υπόλοιπα. Επίσης για δύο μόνο οκτάβες νομίζω πως το κορυφαίο

είναι το Novation Remote25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πριν απ' ολα ρίξε μια ματιά στην EMU 0404 που με τα κορυφαία τεχνικά χαρακτηριστικά -για την τιμή της- και το ξεχωριστό dsp για real time effect-συν βέβαια την εγγύηση της τεχνογνωσίας της εταιρείας-,κάνει τα 100 ευράκια που ζητάει να φαίνονται ψίχουλα...Και να σκεφτείς ότι ποτέ δεν είχα συμπαθήσει την ΕΜU ελέω samplers vs Akai :wink:

YΓ. Όσοι γνωστοί πρόλαβαν να την πάρουν -ας όψεται το "φοβερό" stock που διατηρεί ο Νακας-, πίνουν νερό στο όνομά της. (το ίδιο και γω όταν την άκουσα σε "σοβαρό" monitoring...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου