Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ταχύτητας ενός κομματιού (βαθμιαία)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

http://serato.com/pitchntime-pro

http://www.izotope.com/products/audio/radius/

http://www.soundtoys.com/product/Speed/

 

Αυτά μου ήρθαν πρόχειρα στο μυαλό.

Σίγουρα υπάρχουν κι άλλα.

 

Το ξέρω ότι θα μου την πει ο Ανέστης, αλλά όλα αυτά είναι για Pro Tools ή Logic... :( από το πολύ γρήγορο βλέμα που έριξα το λέω...  :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Thanks man....και το izotope έχει καλή παράδοση σε τέτοια, δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια...

 

Να σου πω την αλήθεια κανένα δε μου αρέσει (όπως και κανένα "κουρδιστήρι").

Μόνο αν πρόκειται για πολύ μικρές επεμβάσεις και αν είναι απόλυτη ανάγκη και είμαστε σε αδιέξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι θα μου την πει ο Ανέστης, αλλά όλα αυτά είναι για Pro Tools ή Logic... :( από το πολύ γρήγορο βλέμα που έριξα το λέω...  :P

Το izotope παίζει ακόμα και στο μπάζο το Cubase ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι θα μου την πει ο Ανέστης, αλλά όλα αυτά είναι για Pro Tools ή Logic... :( από το πολύ γρήγορο βλέμα που έριξα το λέω...  :P

 

Σωστά τα λες (περίπου  ;D) αλλά αυτά δεν προτάθηκαν για την περίπτωσή σου αλλά γενικότερα σαν λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά τώρα έχω δυσκολίες, αφού το time stretch του Cubase δε κάνει και θαύματα...

 

Αναρωτιόμουν λοιπόν, αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να αλλάζει το tempo (ταχύτητα) ενός audio αρχείου, ή αν εναλακτικά θα μου έκανε την χάρη κάποιος να το έφτιαχνε για μένα, γιατί έχω φάει το κεφάλι μου από χτες και δουλειά δεν κατάφερα...

 

Νικόλας

Γειά σου φίλε.Έβγαλες τελικά άκρη?Στο Cubase δωκίμασες διαφορετικούς αλγόρυθμους και presets για το stretching ? To διαλέγεις πάνω δεξιά οταν σου βγαζει το παράθυρο του stretch. Γιατί έχει μεγάλη διαφορα το αποτέλεσμα αννάλογα με το τι θέλεις να στρετσαρεις.Αν έχεις το cubase 5 ή 6 έχει και ένα προγραμμα τύπου melodyne to variaudio. Θα το βρείς στον audio editor.Χώρις να γνωρίζω φαντάζομαι θα χρησιμοποιεί τους αλγόρυθμους οπότε αν δεν σ'άρέσει το αποτέλεσμα μάλλον θά σου είναι άχρηστο στην προκειμένη πέρίπτωση, απλά το αναφέρω αν σου κάνει τελικα και σε βολεύει πιο πολυ να κάνεις edit απο εκεί.Πάντος αν έχεις κανα φίλο που δουλευει protools δωσ'του το να στο κάνει με elastic audio 10 λεπτά υπόθεση είναι και πολλά λέω.Ξέρει κανείς αν έχει το cubase 5 κάτι ανάλογο?Ρωτάω γιατί και εγώ cubaseάκιας είμαι και για να πω και την αμαρτία μου δεν έχω διαβάσει το manual...    ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

To cubase 5 Δεν έχει κάτι τέτοιο. Έχει όμως το 6 τελικά:

 

 

(περίπου στο 2:20 και μετά).

 

Άντε να το πάρω και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Propellerhead Record http://www.propellerheads.se/products/record/ .Kατεβασε το demo και καντο rewire στo cubase η  σε οποιοδηποτε αλλο daw και κανε τη δουλεια σου.Ο μονος περιορισμος στο demo ειναι οτι ενω μπορεις να σωσεις το project δεν μπορεις μετα να το ξανανοιξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To cubase 5 Δεν έχει κάτι τέτοιο. Έχει όμως το 6 τελικά:

Το elastic audio δεν κάνει μόνο το audio να στρετσαρετε σύμφωνα με το tempo στα pro tools μπορεί να κάνει και quantize σε audio.Επιλογή αλγόριθμου και  stretching σύμφωνα με το tempo έχει και το 5 απλά δέν έχει τους καινούριους elastic pro που δίχνει στο video τσέκαρε μια εδώ αν θες και το vari audio το έχει μέσα στον audio editor

tempo_stretch.thumb.png.8049a1bdf59d1803ea47158ae9facc3e.png

stretch.thumb.png.d217924d470164bc0c90b20cbc007dc2.png

vari.thumb.png.59eef21f7390e2a392e79dcca0d04d6d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επανέρχομαι για να πω ευχαριστώ σε όλους και ειδικά στον hallugi. Παρόλο που ακολουθούσα τις οδηγίες και έχω το Cubase (αυθεντικό) από 2005 δεν είχα βρει μέχρι σήμερα τι γίνεται και ΠΩΣ γίνεται.

 

Τελικά δεν είχα επιλέξει να είναι musical αντί για linear στο pool window το κομμάτι που θέλω κι έτσι ΔΕΝ ανταποκρινόταν στις αλλαγές του tempo track!

 

Αχχχχχ... Ελευθερώθηκα (πως είναι να έχεις δυσκοιλιότητα ένα πράγμα); Να σημειώσω επίσης (μιας και είναι στη συζήτηση) ότι πήρα και το Melodyne (το starter πακέτο) για άλλο λόγο, αλλά είναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ! Αυτά...

 

Άντε να πεθάνει το θρεντ τώρα, μιας και έγινε και ορθογραφικός έλεγχος! ;D (ευχαριστώ σε όποιον το διόρθωσε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου