Προς το περιεχόμενο

You are alone και πρώτη χρήση lap steel στο solo


mad_nassos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κομμάτι που έγραψα ένα πρωινό του Οκτώβρη που μας πέρασε και το ηχογράφησα το ίδιο βράδυ.

 

Χρησιμοποιώ lap steel στο σόλο. Την είχα πάρει λίγες μέρες νωρίτερα, επομένως είναι από τις πρώτες χρήσεις της.

 

 

Τα σχόλια ευπρόσδεκτα

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι νεος οποτε θα ειμαι καλος!!!

 

Αδιαφορο μου περασε...ενα μαντζορακι κομματι οπως ολα τα αλλα...τιποτα ιδιαιτερο...καλο ητανε δεν ητανε κακο απλα δεν ειμαι 18 για να μου αρεσει...

Η φωνη σου δεν ητανε καλη,τα αγγλικα σου δηλαδη ειναι ψηλο χαλια...

Μην πτοεισε ομως...Σ εμενα δεν αρεσε..στο 70% των ακροατων ειμαι σιγουρος οτι θα αρεσει,αν εξαιρεσουμε την προφορα...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι νεος οποτε θα ειμαι καλος!!!

 

Αδιαφορο μου περασε...

 

ενα μαντζορακι κομματι οπως ολα τα αλλα...

 

τιποτα ιδιαιτερο...

 

Η φωνη σου δεν ητανε καλη...

 

τα αγγλικα σου δηλαδη ειναι ψηλο χαλια...

 

Σ εμενα δεν αρεσε..στο 70% των ακροατων ειμαι σιγουρος οτι θα αρεσει...

 

αν εξαιρεσουμε την προφορα...

 

Μην πτοεισε ομως............

f3e94274fdc6205665230a7e72560dc7.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι νεος οποτε θα ειμαι καλος!!!

 

Αδιαφορο μου περασε...ενα μαντζορακι κομματι οπως ολα τα αλλα...τιποτα ιδιαιτερο...καλο ητανε δεν ητανε κακο απλα δεν ειμαι 18 για να μου αρεσει...

 

Τι εννοείς με αυτό;

Αφού δεν είναι jazz ή progressive, λογικό δεν είναι να είναι ένα παλό μαντζοράκι;  :P

 

Η φωνη σου δεν ητανε καλη,τα αγγλικα σου δηλαδη ειναι ψηλο χαλια...

Μην πτοεισε ομως...Σ εμενα δεν αρεσε..στο 70% των ακροατων ειμαι σιγουρος οτι θα αρεσει,αν εξαιρεσουμε την προφορα...

 

Δεν σ' αρέσει μόνο η προφορά ή και η φωνή μου;  ???

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς με αυτό;

Αφού δεν είναι jazz ή progressive, λογικό δεν είναι να είναι ένα παλό μαντζοράκι;  :P

Οχι...Η ελληνικη μουσικη ειναι jazz η progressive?Δεν ξερω αν μπορεις να με καταλαβεις...

Μου φανηκε πολυ Knocking on heaven's door φαση...

 

Δεν σ' αρέσει μόνο η προφορά ή και η φωνή μου;  ???

Δεν εχεις ασχημη φωνη(δεν ειμαι και ο καταλληλος να κρινω)...η προφορα σου ομως κερδιζει τις εντυπωσεις και αυτο ειναι κακο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι...Η ελληνικη μουσικη ειναι jazz η progressive?Δεν ξερω αν μπορεις να με καταλαβεις...

Μου φανηκε πολυ Knocking on heaven's door φαση...

Δεν εχεις ασχημη φωνη(δεν ειμαι και ο καταλληλος να κρινω)...η προφορα σου ομως κερδιζει τις εντυπωσεις και αυτο ειναι κακο...

 

Τωρα με μπερδευεις ακομη περισσοτερο!

Πριν φανταστηκα οτι εχεις χροοοονια ακουσματα μονο jazz, οποτε λογικο το "ματζορακι κομματι, τιποτα ιδιαιτερο, αλλα θα αρεσει στο 70%", με τη λογικη οτι το αυτι σου εχει αυνηθισει αλλα πραγματα, και οτι παιζεις χρονια τετοια μουσικη.

Τωρα σ' αυτο το post νιωθω οτι υπερεκτιμας τους ελληνες μουσικους, που κι αυτοι γυρω απο 3 ακορντα περιστρεφονται.

Για παραδειγμα, ενα κομματι που εκτιμω πολυ, το "Να μ' αγαπάς" του Σιδηροπουλου περιστρεφεται στο κουπλε γυρω απο C, F, G. Βαζει και Cmaj7 για χρωματισμο. Η κιθαρα βεβαια ειναι κουρδισμενη 1 ημιτονιο πιο ψηλα, οποτε ακους C#, F#, G#.

Ε, εγω ειμαι G, C, D, δηλαδη μια πεμπτη πανω.

Καλα, μη μιλησουμε για το Em7 που εχω, που μουσικοι με δισκογραφια γυρνανε και σου λενε "τι ειν' τουτο?"

 

Sorry αν φαινεται καπως το υφος μου, απλα προσπαθω ακομα να σε πιασω...  ;D

 

btw, δεν παιζω τετοια πραγματα, αυτο ειναι κατι που "βγηκε" μια μερα

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με μπερδευεις ακομη περισσοτερο!

Πριν φανταστηκα οτι εχεις χροοοονια ακουσματα μονο jazz, οποτε λογικο το "ματζορακι κομματι, τιποτα ιδιαιτερο, αλλα θα αρεσει στο 70%", με τη λογικη οτι το αυτι σου εχει αυνηθισει αλλα πραγματα, και οτι παιζεις χρονια τετοια μουσικη.

Τωρα σ' αυτο το post νιωθω οτι υπερεκτιμας τους ελληνες μουσικους, που κι αυτοι γυρω απο 3 ακορντα περιστρεφονται.

Για παραδειγμα, ενα κομματι που εκτιμω πολυ, το "Να μ' αγαπάς" του Σιδηροπουλου περιστρεφεται στο κουπλε γυρω απο C, F, G. Βαζει και Cmaj7 για χρωματισμο. Η κιθαρα βεβαια ειναι κουρδισμενη 1 ημιτονιο πιο ψηλα, οποτε ακους C#, F#, G#.

Ε, εγω ειμαι G, C, D, δηλαδη μια πεμπτη πανω.

Καλα, μη μιλησουμε για το Em7 που εχω, που μουσικοι με δισκογραφια γυρνανε και σου λενε "τι ειν' τουτο?"

Γιατι το Να μ αγαπας ποιος σου ειπε οτι ειναι Ελληνικο?

Τα ελληνικα κομματια ως επι το πλειστον ειναι γραμμενα σε modal αρμονια ειτε αιολικου(βλεπε προσκυνητης,φιλαρακι)ειτε φρυγιου τροπου(βλεπε πριγκιπεσσα,ενα χειμωνιατικο πρωι)και αλλα σε μινορε αρμονια

Κομματια οπως το Να μ αγαπας και αλλα τετοια και συνθετες αυτης της σχολης οπως ειναι ο Καζουλης,Σιδηροπουλος και αλλοι πολλοι ειναι αμερικανοφερτα καθως οι ανθρωποι αυτοι αυτα ακουγαν αυτα επαιζαν(ηταν και η εποχη φυσικα)

Εννοειτε οτι υπερεκτιμω τους ελληνες μουσικους καθως το επιπεδο στην ελλαδα ειναι αρκετα ψηλο...

Οσο για τα ακουσματα θεωρω ημιμαθη τοσο τον ανθρωπο που ακουει μονο σκυλαδικα οσο και αυτον που ακουει μονο ροκ,φανκ,τζαζ,prog κλπ...ενας μουσικος οφειλει να εχει ακουσματα απο τα παντα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το Να μ αγαπας ποιος σου ειπε οτι ειναι Ελληνικο?

Τα ελληνικα κομματια ως επι το πλειστον ειναι γραμμενα σε modal αρμονια ειτε αιολικου(βλεπε προσκυνητης,φιλαρακι)ειτε φρυγιου τροπου(βλεπε πριγκιπεσσα,ενα χειμωνιατικο πρωι)και αλλα σε μινορε αρμονια

Κομματια οπως το Να μ αγαπας και αλλα τετοια και συνθετες αυτης της σχολης οπως ειναι ο Καζουλης,Σιδηροπουλος και αλλοι πολλοι ειναι αμερικανοφερτα καθως οι ανθρωποι αυτοι αυτα ακουγαν αυτα επαιζαν(ηταν και η εποχη φυσικα)

Εννοειτε οτι υπερεκτιμω τους ελληνες μουσικους καθως το επιπεδο στην ελλαδα ειναι αρκετα ψηλο...

Οσο για τα ακουσματα θεωρω ημιμαθη τοσο τον ανθρωπο που ακουει μονο σκυλαδικα οσο και αυτον που ακουει μονο ροκ,φανκ,τζαζ,prog κλπ...ενας μουσικος οφειλει να εχει ακουσματα απο τα παντα...

 

Ναι, αυτά άκουγαν οι άνθρωποι και αυτά έπαιζαν, αλλά δεν παύουν να έγιναν κομμάτι της ελληνικής σκηνής. Έτσι κι αλλιώς η rock (με την ευρεία έννοια) δεν γενήθηκε στην Ελλάδα.

Καλά, δε νομίζω ότι κάθησαν και έγραψαν σε Αιολικό και Φρύγιο, πιστεύω ότι απλά μινόρε κομμάτια είναι. Τουλάχιστον ο Φρύγιος έχει κάποια χαρακτηριστικά που δεν παρατηρούνται εδώ...

 

Anyhow, ξεφεύγουμε σιγά σιγά  ;D

 

Ας αφήσουμε να ακουστεί και καμία άλλη γνώμη, αν έχει κανείς την όρεξη να γράψει κάτι...  ;)

🌴 Hakuna Matata 🌴

🙊🙉🙈 μπορείτε να στηρίζετε μέσω του Patreon.com στο /NassosConqueso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου