Προς το περιεχόμενο

Τι ξύλο να προτιμήσω για κατασκευη μπάσου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το χρώμα ή θα ειναι το φυσικό του ξύλου, ή θα γίνει λευκό..

Μαλοκό ξύλο? Τι συνεπάγεται απο αυτο?

 

 

Ωραία.. Αντε να δούμε τα projects για λίγο οφαλμόλουτρο...:)

 

Ωραία. Μέχρι στιγμής εχουμε alder, basswood, ash και πευκο..(Το poplar δεν το εχω ξανα ακούσει :-X)

 

Τα project θα τα δείτε μόλις ολοκληρωθούν- και τα στάδια κατασκευής- μάλλον υπό τον τίτλο «δεν ξαναμπλέκω με συναρμολογημένα...» (σ.σ. λατρεμένε Μαραθώνιε).

 

 

Το χρώμα θα είναι ότι το κάνεις εσύ. Αν τα νερά που έχει το ξύλο αξίζουν τον κόπο, απλά θα επεξεργαστείς το σώμα και  θα το βερνικώσεις για να μείνει «ξυλί». Αν το βάψεις είναι άλλη υπόθεση... Μπορεί να είναι μια μικτή κατάσταση- με κάποια ανιλίνη που θα συνδυάζει χρώμα με «διαφάνεια» για να φαίνεται το ξύλο...

 

 

Αλλά μέχρι να φτάσεις εκεί έχεις δρόμο. Άστο για την ώρα. Ξεκίνα με την επιλογή του ξύλου και θα φτάσουμε και εκεί...

 

 

ΥΓ: Αντί να τραβολογιέσαι με αμφίβολα αποτελέσματα, δεν κοιτάς στις αγγελίες- νομίζω ότι υπάρχει ένα ωραίο σώμα jazz πιο modern; Θα έχεις μια ωραία πλατφόρμα για να χτίσεις γύρω της το υπόλοιπο όργανο.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα project θα τα δείτε μόλις ολοκληρωθούν- και τα στάδια κατασκευής- μάλλον υπό τον τίτλο «δεν ξαναμπλέκω με συναρμολογημένα...» (σ.σ. λατρεμένε Μαραθώνιε).

Τελικά καταλήξαμε στα logos?

 

Σχετικά τώρα με το θέμα...έχετε ξαναφτιάξει κάποιο όργανο? Γιατί εάν όχι, μην σας νοιάζει το ξύλο...η απάντηση είναι το πιό φτηνό και 2 κομμάτια (γιατί το πρώτο θα πάει υπέρ πίστεως...) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τελικά καταλήξαμε στα logos?

 

Σχετικά τώρα με το θέμα...έχετε ξαναφτιάξει κάποιο όργανο? Γιατί εάν όχι, μην σας νοιάζει το ξύλο...η απάντηση είναι το πιό φτηνό και 2 κομμάτια (γιατί το πρώτο θα πάει υπέρ πίστεως...) ;)

 

Καταλήξαμε...  ;D θα σε πάρω να σου πω...

 

Κατάλαβες βέβαια ότι το post μου ήταν παγίδα για να σε παρασύρω, για να πεις στον φίλο μας κάνα tip περί των... συναρμολογούμενων  ;D

 

+1000 για το πιο φτηνό, γιατί το δράμα  ;) σχεδόν πάντα πρωταγωνιστεί σε αυτές τις πρώτες απόπειρες.  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρ Κώστα μου, τι να κάνουμε τώρα... Ο μπάρμπα Leonidas με αυτά τα έφτιαξε το ρημάδι  ;D

Γιατί αυτά τα ξύλα είχε κι όχι γιατί άκουγε συγκεκριμένο ξύλο.

Μην αρχίσουμε τα ίδια καλοκαιριάτικα.

 

Τα μαλακά (ναι, άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο, είναι ευπαθή στα "γκουπ") άσπρα ξύλα είναι για βάψιμο και όχι για φυσικό χρώμα.

Ash έχει ωραία νερά και το swamp είναι κι αλαφρύ (και τσιμπημένο).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβες βέβαια ότι το post μου ήταν παγίδα για να σε παρασύρω, για να πεις στον φίλο μας κάνα tip περί των... συναρμολογούμενων  ;D

άλλο συναρμολογούμενα και άλλο handmade

Ξεκινάω ενα προτζεκτ με ενα φίλο μου. Θα φτιάξω ένα μπάσο..

 

Η ερώτηση είναι τι ξύλο να προτημήσω με την λογική του να δουλεύεται εύκολα, να είναι ελαφρύ και τελος να ειναι λευκό.

To ένα είναι ευχαρίστηση...το άλλο πραγματική δουλειά με ευθύνες!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Αντί να τραβολογιέσαι με αμφίβολα αποτελέσματα, δεν κοιτάς στις αγγελίες- νομίζω ότι υπάρχει ένα ωραίο σώμα jazz πιο modern; Θα έχεις μια ωραία πλατφόρμα για να χτίσεις γύρω της το υπόλοιπο όργανο. 

 

Μα όλα αυτά τα κάνω για να μάθω να φτιάχνω όργανα..

 

Τυχαίνει να εχω ενα μαδέρι έλατο... Κάνει για πρώτη απόπειρα ή να το βάλω στο τζάκι??? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα όλα αυτά τα κάνω για να μάθω να φτιάχνω όργανα..

 

Τυχαίνει να εχω ενα μαδέρι έλατο... Κάνει για πρώτη απόπειρα ή να το βάλω στο τζάκι??? ;D ;D

 

Έλατο με τίποτα, είναι για άλλες δουλειές στην οργανοποιία- για ακουστικά όργανα.

 

Ακολούθα την συμβουλή Μάραθον, φτηνό ξύλο ώστε και να το χαλάσεις να μην τσούξει η τσέπη  ;)

 

Basswood, alder ή ότι άλλο σου «γυαλίσει», αλλά φτηνό...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτηνό ξύλο ώστε και να το χαλάσεις να μην τσούξει η τσέπη  ;)

Kαι για την ακρίβεια για να μην ψάχνεσαι, πάρε από τον Ισπανό που έχει φτηνά ξύλα, καθόλου τελωνείο, γρήγορη μεταφορά και λίγα μεταφορικά

http://www.madinter.com/b2c/index.php?page=pp_productos.php&tbusq=1&ref=MEC&md=1

 

αυτό είναι ότι πρέπει

http://www.madinter.com/b2c/index.php?page=pp_producto.php&md=0&ref=MEBAL

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kαι για την ακρίβεια για να μην ψάχνεσαι, πάρε από τον Ισπανό που έχει φτηνά ξύλα, καθόλου τελωνείο, γρήγορη μεταφορά και λίγα μεταφορικά

 

Recommended  ;). Πήρα ένα μπράτσο από τον Ισπανό- ο Μάραθον μου άνοιξε τα μάτια- στην... εξωφρενική τιμή των 28 ευρώ  :o :o :o και το μπρατσάκι είναι τζετ  8) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου