Προς το περιεχόμενο

Coffe Blues


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κακη ηχογραφιση το χαλαει.

επειδη ειναι το μπασσο πανω απο ολα μου φαινεται πολλες φορες οτι φευγεις εκτος ρυθμου.

 

Σαν κίνηση είναι άκυρη δε γιατί πάντα το μπάσο θα συνοδεύει στα blues και θα αναδεικνύει την κιθάρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις σόλο μέτρων μέσα σε κομάτια. Οπότε δεν έχει νόημα σε blues να φτιάχνεις σόλο μπασογραμμές, πιο ουσιώδες θα ήταν να δούλευες με drummer και να πειραματιζόσουν από το scratch τις φράσεις με σκοπό μετά την δημιουργία αυτοσχεδιασμών μέσα στα κομάτια.

 

Εφόσον απ ότι κατάλαβα δεν το διδάσκεσαι το συγκεκριμένο είδος, προσπάθησε να δεις βίντεο στο youtube που παρουσιάζουν αυτο που ψάχνεις (γτ δν έχω κατλάβει τι ακριβώς είναι αυτο) και άκου πολύ μπλούζ για να σου βγαίνει πιο άνετα το feeling, χωρις να σκεφτεσαι πάντα τους κανόνες (φαντάζομαι το γνωρίζεις κ είδη θα έχεις αρχισει να το κάνεις).

 

Δηλαδη εμεις θα πρεπει να ανεχτουμε και την 2η και την 3η και την 400στη μερα της ασχολιας σου με το ειδος? ;D

Περα απο την πλακα δεν βλεπω τον λογο να βαζεις συνεχεια ηχογραφησεις τετοιου επιπεδου περιμενοντας να βελτιωθεις απο τα σχολια των υπολοιπων εδω μεσα.Βλεπω μια βιασυνη που δεν χρειαζεται.Αντι να σπαταλας τον χρονο σου εδω μεσα 24 ωρες το 24ωρο κατσε και μελετα ΑΚΟΥ μουσικη και ηχογραφησε τον εαυτο σου (για να τον ακουσεις εσυ) μπας και βελτιωθεις.Σου μιλαω αληθινα οπως θα μιλουσα σε ενα φιλο η ενα μαθητη μου και χωρις να σου χαιδευω τ'αυτια σου λεω πως αυτη τη στιγμη απο αυτα που ακουσα απο εσενα δεν εχεις φαντασια και groove ουσιαστικα δεν εχεις τιποτα και θελεις ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ δουλεια (απο αυτα που ακουσα μιλαω παντα).

 

+2112

 

επισης εαν θελεις τοσο πολυ να μελετησεις ενα πιο "φορτωμενο" blues μπασσο

κατεβασε δισκογραφια Stevie Ray Vaughan κουρδισε ενα ημιτονιο κατω το μπασσο σου και ξεκινα να παιζεις απο πανω!

ΤΟΜΜΥ SHANNON

 

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης εαν θελεις τοσο πολυ να μελετησεις ενα πιο "φορτωμενο" blues μπασσο

κατεβασε δισκογραφια Stevie Ray Vaughan κουρδισε ενα ημιτονιο κατω το μπασσο σου και ξεκινα να παιζεις απο πανω!

ΤΟΜΜΥ SHANNON

 

 

 

 

επισης εαν θελεις τοσο πολυ να μελετησεις ενα πιο "φορτωμενο" blues μπασσο

κατεβασε δισκογραφια Stevie Ray Vaughan κουρδισε ενα ημιτονιο κατω το μπασσο σου και ξεκινα να παιζεις απο πανω!

ΤΟΜΜΥ SHANNON

 

 

 

Μα δεν θελω να μελετησω walking bass...walking bass ετσι κ αλλιως μελεταω σε jazz standard οχι σε blues,χωρις να θελω να υποτιμησω κανενα....φρασεις θελω να μαζεψω και ρυθμολογια...οπως καλη ωρα το video του Blue...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θελω να μελετησω walking bass...walking bass ετσι κ αλλιως μελεταω σε jazz standard οχι σε blues,χωρις να θελω να υποτιμησω κανενα....φρασεις θελω να μαζεψω και ρυθμολογια...οπως καλη ωρα το video του Blue...

 

αμα μελετησεις walking blues bass θα παρεις πολλα μαθηματα!

ιδικα ρυθμολογια! γιατι και στα δυο σου κλιπ υπαρχει ενα προβλημα με τον ρυθμο.

εγω οπως ειπα και πιο πανω νιωθω να φευγεις.

καταφερε να κρατησεις καλο σταθερο walking blues bass και σιγα σιγα θα ερθουν και τα αλλα!

επισης οπως ολοι σου λενε κανε λιγο στην ακρη τα βιβλια και ακου μουσικη οχι μονο σαν μουσικος αλλα και σαν ακροατης!

ωρες ωρες οταν διαβαζω αυτα που γραφεις ειναι σαν μιλαει ο μαθηματικος που ειχα στο σχολειο!  ;D

 

και επειδη ο γραπτος λογος παρεξηγιτε ολα αυτα στα λεω με πολυ καλη διαθεση

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στα δυο σου κλιπ υπαρχει ενα προβλημα με τον ρυθμο.

εγω οπως ειπα και πιο πανω νιωθω να φευγεις.

 

Δεν υπαρχει καμια παρεξηγηση...φαινεται ποιος γραφει κακοπροαιρετα και ποιος οχι :D

το πρωτο οντως εφευγε...το δευτερο δεν φευγει...μαλλον σου ακουγεται το μπασο πανω απο το backing track και σε μπερδευει

το περπατητο εχει αλλη φιλοσοφια απο αυτο...παιζεται με το ενα δαχτυλο και οι νοτες ειναι ολες τεταρτα με καποια φλαμ...εδω το feel ειναι στο τριηχο...

Παντως σε ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε warwick θα το ξαναπω μπας και το δεις αλλιως..

 

Διαλογος γνωριμιας σε νησι

 

-Τι θα ελεγες να πηγαιναμε για ενα ποτο?

-Κοιτα,αν το αλκοολ ξεπερναει το 40% τοτε ειναι πιθανον τα επιπεδα αιθυλικης αλκοολης στο αιμα μας να μας αποτρεψουν απ το να απολαυσουμε τη βραδια...

-Ε,ενταξει,ας πιουμε μπυρες.

-Τρελαθηκες?Ποιος ξερει τι αλλοιωση εχει υποστει ο λυκισκος και η βυνη εδω που ειμαστε στο ξερονησι...

-Μμμμ...Μηπως θες να παμε κατ ευθειαν στο δωματιο μου?

-Τσ τσ τσ τσ...Αν δε γνωριστουμε πως θα επιτρεψουμε στις ερωτογονες ζωνες και ορμονες μας να ενεργοποιηθουν ωστε να λειτουργησουμε ως καθαροαιμα  θηλαστικα?

-Ε τι θες χριστιανε μου?Να κατσουμε εδω στο μωλο?

-Οχι,αλλα μπορουμε να κανουμε μια βολτα να δουμε τον κοσμο που εναγγαλιζεται και χαιρεται τις διακοπες του αποβαλλοντας την καλοκαιρινη εφιδρωση...

- ???

 

Καταλαβες?

Φιλικα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φικε warwick θα το ξαναπω μπας και το δεις αλλιως..

 

Διαλογος γνωριμιας σε νησι

 

-Τι θα ελεγες να πηγαιναμε για ενα ποτο?

-Κοιτα,αν το αλκοολ ξεπερναει το 40% τοτε ειναι πιθανον τα επιπεδα αιθυλικης αλκοολης στο αιμα μας να μας αποτρεψουν απ το να απολαυσουμε τη βραδια...

-Ε,ενταξει,ας πιουμε μπυρες.

-Τρελαθηκες?Ποιος ξερει τι αλλοιωση εχει υποστει ο λυκισκος και η βυνη εδω που ειμαστε στο ξερονησι...

-Μμμμ...Μηπως θες να παμε κατ ευθειαν στο δωματιο μου?

-Τσ τσ τσ τσ...Αν δε γνωριστουμε πως θα επιτρεψουμε στις ερωτογονες ζωνες και ορμονες μας να ενεργοποιηθουν ωστε να λειτουργησουμε ως καθαροαιμα  θηλαστικα?

-Ε τι θες χριστιανε μου?Να κατσουμε εδω στο μωλο?

-Οχι,αλλα μπορουμε να κανουμε μια βολτα να δουμε τον κοσμο που εναγγαλιζεται και χαιρεται τις διακοπες του αποβαλλοντας την καλοκαιρινη εφιδρωση...

- ???

 

Καταλαβες?

Φιλικα!

 

χαχαχαχα...μιλας με γρυφους γεροντα!!!κοιτα ξερω οτι ακουγομαι σαν σπασικλακι στο σχολειο αλλα ετσι ειναι ρε παιδια...δηλαδη πως να το πω...δεν κανεις παπαπα κανεις πα πα πα....?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη η προσπαθεια σου φιλε, συνεχισε..... ομως θα σου πω και κατι, το Blues δεν διδασκεται,  ειναι μουσικη που πρεπει να την εχεις στο αυτι σου απο μικρο παιδι, ειναι βιωμα επισης.

Οπως δεν διδασκεται και το ρεμπετικο, αν δεν εχεις ακουσματα και βιωματα ενας δασκαλος δεν θα καταφερει ποτε να σου μαθει να παιζεις αυθεντικα...

Οταν εισαι χαρουμενος η στεναχωρημενος απλα πιανεις το οργανο στα χερια σου και αυθορμητα, χωρις κανονες, πρεπει να βγαινει η ψυχουλα σου....

Ακου λοιπον οσο περισσοτερο blues μπορεις  :)

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Διαλογος γνωριμιας σε νησι

 

-Τι θα ελεγες να πηγαιναμε για ενα ποτο?

-Κοιτα,αν το αλκοολ ξεπερναει το 40% τοτε ειναι πιθανον τα επιπεδα αιθυλικης αλκοολης στο αιμα μας να μας αποτρεψουν απ το να απολαυσουμε τη βραδια...

-Ε,ενταξει,ας πιουμε μπυρες.

-Τρελαθηκες?Ποιος ξερει τι αλλοιωση εχει υποστει ο λυκισκος και η βυνη εδω που ειμαστε στο ξερονησι...

-Μμμμ...Μηπως θες να παμε κατ ευθειαν στο δωματιο μου?

-Τσ τσ τσ τσ...Αν δε γνωριστουμε πως θα επιτρεψουμε στις ερωτογονες ζωνες και ορμονες μας να ενεργοποιηθουν ωστε να λειτουργησουμε ως καθαροαιμα  θηλαστικα?

-Ε τι θες χριστιανε μου?Να κατσουμε εδω στο μωλο?

-Οχι,αλλα μπορουμε να κανουμε μια βολτα να δουμε τον κοσμο που εναγγαλιζεται και χαιρεται τις διακοπες του αποβαλλοντας την καλοκαιρινη εφιδρωση...

- ???

 

Υποκλίνομαι...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου