Προς το περιεχόμενο

Coffe Blues


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηγα παραλια,δεν εφαγα ξυλο...ηπια καφε,3 στον αριθμο και ειπα να γραψω ενα αυτοσχεδιασμο σε ενα 12ρι!!!ελπιζω να ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο...λαθακια υπαρχουν αλλα βαριεμαι να το ξαναπαιξω...δεν εχω παει σε στουντιο αντ αυτου γραφω σε μικροφονο λαπτοπ με backing track απο youtube και ενα laney ενισχυτακο RB1,15W ;D

Βαρατε!!!!

Coffee_blues.wma

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν εχω καταλαβει αρκιβώς.. Προσπαθεις να παίξεις μπάσσο συνοδευτικό-ρυθμικό (πως να το πω..που θα παίζουν κ άλλα οργανα υποτιθεται μαζί) ή σολο μπάσσο? Αν είναι το πρώτο, νομίζω πως εξακολουθεί να είναι πολύ φλύαρο κ δε μπορεί να παίξει κάποιο άλλο σολλιστικό οργανο από πάνω.. Αν είναι το δευτερο δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να παρουσιασει, αλλά είναι σιγουρα καπως βελτιωμένο από το προηγούμενο..

 

Εφόσον απ ότι κατάλαβα δεν το διδάσκεσαι το συγκεκριμένο είδος, προσπάθησε να δεις βίντεο στο youtube που παρουσιάζουν αυτο που ψάχνεις (γτ δν έχω κατλάβει τι ακριβώς είναι αυτο) και άκου πολύ μπλούζ για να σου βγαίνει πιο άνετα το feeling, χωρις να σκεφτεσαι πάντα τους κανόνες (φαντάζομαι το γνωρίζεις κ είδη θα έχεις αρχισει να το κάνεις).

 

Όπως κ να χει, δε πιστεύω ούτε περίμενα με τη δευτερη προσπάθεια να ανεβάσεις το "ουαου" μπλουζ μπάσσο. Αν ήταν να γίνεις εξπερ τοσο γρηγορα θα ήσουνα υπερταλέντο! Με το χρόνο αν ασχοληθείς σωστά θα βελτιωθείς πολύ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποπειρα για σολο μπασο ειναι...Ειναι η δευτερη μερα που ασχολουμαι με το ειδος...ελπιζω να υπαρχει βελτιωση :)

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ειναι η δευτερη μερα που ασχολουμαι με το ειδος...

 

Δηλαδη εμεις θα πρεπει να ανεχτουμε και την 2η και την 3η και την 400στη μερα της ασχολιας σου με το ειδος? ;D

Περα απο την πλακα δεν βλεπω τον λογο να βαζεις συνεχεια ηχογραφησεις τετοιου επιπεδου περιμενοντας να βελτιωθεις απο τα σχολια των υπολοιπων εδω μεσα.Βλεπω μια βιασυνη που δεν χρειαζεται.Αντι να σπαταλας τον χρονο σου εδω μεσα 24 ωρες το 24ωρο κατσε και μελετα ΑΚΟΥ μουσικη και ηχογραφησε τον εαυτο σου (για να τον ακουσεις εσυ) μπας και βελτιωθεις.Σου μιλαω αληθινα οπως θα μιλουσα σε ενα φιλο η ενα μαθητη μου και χωρις να σου χαιδευω τ'αυτια σου λεω πως αυτη τη στιγμη απο αυτα που ακουσα απο εσενα δεν εχεις φαντασια και groove ουσιαστικα δεν εχεις τιποτα και θελεις ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ δουλεια (απο αυτα που ακουσα μιλαω παντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις φαντασια και groove ουσιαστικα δεν εχεις τιποτα και θελεις ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ δουλεια (απο αυτα που ακουσα μιλαω παντα).

Ακουσες καμια φλαμαρισμα αγαπητε?τι θελεις δηλαδη να ακουσεις σε ενα blues?δεκαταεκτα συγκοπτομενα?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμικά είναι καλύτερο από το προηγούμενο, το άλλο έφευγε λίγο στον χρόνο.

 

Γενικά οι φράσεις είναι καλές, μονότονες δε λόγω επανάληψης 12μπαρου αλλά καλές.

 

Σαν κίνηση είναι άκυρη δε γιατί πάντα το μπάσο θα συνοδεύει στα blues και θα αναδεικνύει την κιθάρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις σόλο μέτρων μέσα σε κομάτια. Οπότε δεν έχει νόημα σε blues να φτιάχνεις σόλο μπασογραμμές, πιο ουσιώδες θα ήταν να δούλευες με drummer και να πειραματιζόσουν από το scratch τις φράσεις με σκοπό μετά την δημιουργία αυτοσχεδιασμών μέσα στα κομάτια.

 

Για εξάσκηση και εκμάθηση είναι καλό αλλά ως εκεί.

Καμία μπάντα (ανθρώπων) δεν θα δεχτεί συνεχόμενα σόλα σε φράσεις μπάσου σε blues, οπότε θέλει προσοχή να μην το παρακάνεις αν έχεις σκοπό να παίξεις με ανθρώπους blues και όχι με backing tracks.

 

Στα + καλό feeling, στα - λίγο άχρωμο.

 

αυτά από μένα φίλε μου warwick.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσες καμια φλαμαρισμα αγαπητε?τι θελεις δηλαδη να ακουσεις σε ενα blues?δεκαταεκτα συγκοπτομενα?

 

Ξερεις μου αρεσει να συγκρινω τη ζωη και τον θανατο με την μουσικη.Οπως ακριβως γεννιομαστε και πεθαινουμε μονοι μας και κανενας δεν μπορει να ειναι ΜΑΖΙ μας  ετσι και στη μουσικη ουσιαστικα ειμαστε ολομοναχοι να καταλαβουμε και να εξελιχθουμε.Δυστυχως ομως καποιοι πρεπει να πεθανουν για να καταλαβουν οτι εζησαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμικά είναι καλύτερο από το προηγούμενο, το άλλο έφευγε λίγο στον χρόνο.

 

Γενικά οι φράσεις είναι καλές, μονότονες δε λόγω επανάληψης 12μπαρου αλλά καλές.

 

Σαν κίνηση είναι άκυρη δε γιατί πάντα το μπάσο θα συνοδεύει στα blues και θα αναδεικνύει την κιθάρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις σόλο μέτρων μέσα σε κομάτια. Οπότε δεν έχει νόημα σε blues να φτιάχνεις σόλο μπασογραμμές, πιο ουσιώδες θα ήταν να δούλευες με drummer και να πειραματιζόσουν από το scratch τις φράσεις με σκοπό μετά την δημιουργία αυτοσχεδιασμών μέσα στα κομάτια.

 

Για εξάσκηση και εκμάθηση είναι καλό αλλά ως εκεί.

Καμία μπάντα (ανθρώπων) δεν θα δεχτεί συνεχόμενα σόλα σε φράσεις μπάσου σε blues, οπότε θέλει προσοχή να μην το παρακάνεις αν έχεις σκοπό να παίξεις με ανθρώπους blues και όχι με backing tracks.

 

Στα + καλό feeling, στα - λίγο άχρωμο.

 

αυτά από μένα φίλε μου warwick.

Να σαι καλα σταυρο!!!Καλα εννοειτε οτι ειναι καθαρα ακαδημαικου ενδιαφεροντος το clip...δεν εχω σκοπο παιξω κανενα σολο πανω απο κανενα κιθαριστα...η δουλεια μου ειναι αλλη...απλα βρισκω οφελιμη αυτη την ασχολια απο αποψη φρασεολογιας....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου αρέσουν τα "φλύαρα" παιξίματα, δες εδώ μετά το 1:08 και άρχισε να παίρνεις ιδέες.

 

Ενταξει...τι να πω...αν παιζω ετσι οταν φτασω χιλια θα ειμαι υπερευχαριστημενος...τι να πω...ηχο?φρασεις?τοποθετηση?pitching?

Υλικο για μελετη!!!Ευχαριστω!!!!

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου