Προς το περιεχόμενο

Les Paul Copy αναζητήσεις! Faber by Tokai


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις περισσότερες των περιπτώσεων άτομα που έχουν μια φθηνή gibson, δεν είναι ούτε οι πιο προχωρημένοι μουσικοί ή επαγγελματίες...και δεν γνωρίζουν φυσικά από σετ-απ. ούτε έχουν ενισχυτες της προκοπής.

 

Αυτό τώρα, μάλλον καταλάθος το έγραψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 80
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η '68άρα VOS με την Custom έχουν ίδια τιμή, αλλά η απλή custom έχει τους 490τ 498r που δεν με ψήνουν (μου αρέσουν αλλά τους έχει και παλιά μου studio) και δεν έχει(?) και το long tenon, γι'αυτό θα προτιμούσα την πρώτη έναντι της δεύτερης....αν και παίζω με strat δεν μου αρέσουν πολύ τα λεπτά μανίκια και στα δικά μου δάχτυλα τουλάχιστον νομίζω ότι το scale της gibson μου πάει πιο πολύ το χοντρό profile.

 

H κιθάρα στο avatar είναι μια custom '78 σε έναν 800άρι (αν θυμάμαι καλά). Από το λίγο που την έπαιξα, αν η '68άρα είναι μια τελειοποιημένη 70's όπως λες μάλλον θα τα πάμε καλά...και δεν θα έχει φαντάζομαι τα αρνητικά της 70's LP (maple neck-''sandwich'' body)

 

Δεν θα ήθελα ποτέ ''αεράτη'' lp (προσωπικό κόλλημα), γι αυτό δεν κοιτάω καθόλου chambered. Λεφτά φυσικά και ΔΕΝ υπάρχουν γι'αυτό κοιτάω και προς traditional μεριά, αλλά ''κολλάω'' γιατί έχω και την studio οπότε δεν θα ήθελα να δώσω τόσο λεφτά για να ανέβω μόνο μια κατηγορία...άσε που με φτιάχνει το custom headstock πρέπει να ομολογήσω. Και θα ήθελα σε βάθος χρόνου 2-3 χρόνια να αποκτήσω μια τέτοια.

 

Σίγουρα θα ξανασυζητήσουμε σε μελλοντικό thread...

 

Αυτό τώρα, μάλλον καταλάθος το έγραψες...

 

Όντως ακούστηκε γενικευμένο και είναι λάθος η έκφραση ''στις περισσότερες των περιπτώσεων'', απλά έκρινα και από την δικιά μου περίπτωση όταν ήμουν νέος και έκανα πολύ κακή μεταχείριση της κιθάρας μου, αλλά και από περιπτώσεις πιτσιρικάδων που αποκτούν μια studio ως πρώτη κιθάρα και την καρφώνουν στον marshall MG ή στον line6 (τα παραδείγματα δεν είναι τυχαία, αλλά πρόσφατα thread στο φόρουμ που άνοιξαν οι ίδιοι.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η '68άρα βασικά είναι επίτηδες η πιο βαριά από όλες τις VOS

 

Η δικη μου παντως (η αυθεντικη 68αρα) ηταν η ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΗ LP που εχω πιασει ποτε μου ,αντε να ηταν 8 λιβρες,για αυτο αλλωστε και δεν ξαναβρηκα τοσο ωραια LP.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου παντως (η αυθεντικη 68αρα) ηταν η ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΗ LP που εχω πιασει ποτε μου ,αντε να ηταν 8 λιβρες,για αυτο αλλωστε και δεν ξαναβρηκα τοσο ωραια LP.....

Και αυτή που έχει ο ξάδελφος του Terry (custom '72)  είναι μάλλον η καλύτερη και ελαφρύτερη που έχω παίξει.

Τάδε έφη ένας φεντεράκιας, :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

H σημερινές VOS 68άρες βγαίνουν συνήθως 10-11 lbs. Στις 8-8,5 lbs βγαίνουν μόνο R9-R0 κι ίσως κάποιες άλλες παλιότερες Reissue -2005 (συνήθως)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε 700-800 θα επαιρνες tokai η ltd???

 

Δε τσακωνεται κανενας για τις VOS...

Αλλα για τις τιμες που προανεφερα...

Αν στα 700 αξιζει κατι αλλο...

 

Edwards...απλα :P

 

@Metalmike Διάβασα πολύ καλά το ποστ, για τις φθηνές μιλάω και εγώ... ;D Η γνώμη σου είναι σεβαστή και όπως είπα μακάρι να τις δοκιμάσω κάποια στιγμή (αλήθεια, μια grassroots που μου είχε δανείσει ένας φίλος τί είναι? έχει καμμια σχέση με θυγατρική esp? γιατί κάτι τέτοιο σαν να μου είπε....). Απλά όπως προείπα, μου φαίνεται ότι αυτές οι κιθάρες έχουν metal προσανατολισμό και δεν ξέρω κατά πόσο ''βγάζουν'' τον καθαρό (ή λίγο overdriven) ήχο και την αίσθηση μιας lp (αν και έχω δει clips όπως έγραψα και πριν με metal συγκροτήματα όπως anathema και dark tranquality και κάτι άλλους κάφρους να παίζουν με studio LP, βέβαια οι δεύτεροι είχαν βάλει κάτι καφρομαγνήτες πάνω  ;D). Γενικά οι γιαπωνέζοι είναι σίγουρα guitar-freak λαός και σίγουρα βγάζουν πολύ καλές κιθάρες, αλλά δεν ξέρω, νομίζω ότι απευθύνονται σε κιθαρίστες που shredd-άρουν, παίζουν σύγχρονο metal επομένως αναζητούν αυτό το super-duper playability (που δεν έχει να κάνει με το set-up, αλλά με κιθάρες με flat ταστιέρες-αεροδρόμια και 25 τάστα). Απολύτως σεβαστό, οι άνθρωποι κάνουν άριστα την δουλειά τους...εμένα όμως που μου αρέσει το ''classic'' feeling σε μια κιθάρα (fender-gibson) δεν νομίζεις ότι πρέπει να στραφώ σε μια παραδοσιακή , αμερικάνικη λύση?  ;)  

 

Όσον αφορά το τί συνάντησες με τις φθηνές gibby που έπαιξες, μην τις αδικείς τόσο εύκολα  ;)

 

Στις περισσότερες των περιπτώσεων άτομα που έχουν μια φθηνή gibson, δεν είναι ούτε οι πιο προχωρημένοι μουσικοί ή επαγγελματίες...και δεν γνωρίζουν φυσικά από σετ-απ. ούτε έχουν ενισχυτες της προκοπής. Εγώ όπως προείπα όταν την είχα πριν 15 χρόνια, ούτε σεταρισμένη την είχα, είχε τύχει να την αφήσω χωρίς χορδές μέρες ολόκληρες  ;D, καλοκαίρι μες το αμάξι 24 ώρες κ.τ.λ....κάποια στιγμή έσπασα (ράγισα) και το headstock... ;D ;D  Φυσικά και τότε έπαιζε χάλια και όποιος την έπιανε σίγουρα θα σχημάτιζε κακη γνώμη....εγώ το είχα γυρίσει στις strat έτσι και αλλιώς...κάποια στιγμή μου τη βίδωσε, την έστειλα μέσω φίλου σε γνωστό οργανοποιό στο Ηράκλειο, μου την κόλλησε καλύτερα, έκανε σούπερ σετ-απ, fret-leveling and....voilά. Παίζει σούπερ παρά τα χαστούκια της μοίρας...  ;D και τώρα ψάχνομαι και πάλι για LP, γιατί μου έλειψε αυτός ο ''ballsy'' sound, όχι γιατί δεν με καλύπτει η άλλη ποια, αλλά πάντα ήθελα και μια customιά!  ;)

 

Αν εισαι απο Αθηνα μπορεις να δοκιμασεις τη δικια μου οποτε θες ;) Δεν θα ελεγα οτι εχουν metal προσανατολισμο, οπως ξεκαθαρα εχουν οι ESP Eclipse ας πουμε, υπαρχει μοντελο με ΕMG και με SD JB/59 οπως και η δικια μου, το οποιο οπως ολοι ξερουμε ειναι ενα ευελικτο και καλο σετακι με το οποιο μπορεις να παιξεις τα παντα εχοντας καλο ηχο (αν και αυτο το σετακι ή θα το λατρευεις ή θα το μισεις). Παρεπιπτοντως οι Dark Tranquillity τα 2 τελευταια album τους τα εχουν ηχογραφησει με μια Gibson Les Paul Studio (απο τις παλιες τις καλες ομως) η οποια θα σε γελασω ως προς το τι μαγνητες εχει, δεν εχει ομως σιγουρα καφρομαγνητες οπως οι EMG. Στα live βεβαια (τους ειδα τωρα που ηρθαν στην Αθηνα) ο ενας κιθαριστας παιζει με Gibson Les Paul Custom με τους original μαγητες της (τσεκαρε στο youtube το "making we are the void"). Oι Αnathema, που ειναι και η αγαπημενη μου μπαντα, παιζουν κι αυτοι με Gibson Les Paul Studio (ποιας χρονολογιας ακριβως δε γνωριζω).Οι Grassroots (εχουν την ιδια σχεση με την ESP που εχουν και οι Edwards και οι Νavigator) ποιοτικα ειναι ενα επιπεδο κατω απο τις Edwards και οι Edwards ενα επιπεδο κατω απο τις Navigator...αν και οι Νavigator χρηματικα ξεφευγουν πολυ πιο πολυ απο τις Edwards απ'οτι οι Εdwards απο τις Grassroots.

 

Τελοσπαντων, παρτε κι ενα λινκακι ετσι για να γουσταρετε λιγο ;D

 

http://www.petelacis.com/2008/11/05/gibson-les-paul-vos-1960-vs-edwards-les-paul-lp130/

 

Κι ενα βιντεο για διασκεδαση τρωγοντας ποπ κορν :-X

 

Chinese Counterfeit Gibson Les Paul Custom and U.S.A Gibson Les Paul Custom Comparison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι απο Αθηνα μπορεις να δοκιμασεις τη δικια μου οποτε θες

 

Δυστυχώς δεν είμαι, ευχαριστώ για την πρόσκληση  :)

 

Οι Grassroots (εχουν την ιδια σχεση με την ESP που εχουν και οι Edwards και οι Νavigator) ποιοτικα ειναι ενα επιπεδο κατω απο τις Edwards και οι Edwards ενα επιπεδο κατω απο τις Navigator...αν και οι Νavigator χρηματικα ξεφευγουν πολυ πιο πολυ απο τις Edwards απ'οτι οι Εdwards απο τις Grassroots.

 

Σε σχέση με τις ESP ltd πού βρίσκονται? Πιό πάνω? (δεν εννοώ αυτές τις ltd που κάνουν 200+ ευρώ αλλά αυτές που κάνουν 600+ ευρώ)...

 

Μάλλον είχε αυτούς τους μαγνήτες που λες

 

υπαρχει μοντελο με ΕMG και με SD JB/59 οπως και η δικια μου

 

σίγουρα δηλαδή ήταν ένας SD στο bridge (που σπλιταρε κιόλας) και ένας EMG στο neck (ο οποίος απ'ότι κατάλαβα δεν ήταν active) αλλά δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη grassroots έβγαινε ανέκαθεν έτσι ή τους άλλαξε μαγνήτες ο πρώτος κάτοχος (ο πρώην κιθαρίστας των Nightfall) εσύ λογικά θα ξέρεις, ωραία κιθάρα για μεταλ δεν λέω αλλά ήταν BOLT-ON κιθάρα, καμμία σχέση με τον ήχο μιας gibby δηλαδή....

 

Απ'ότι κατάλαβα οι μόνες κιθαρες LP style που βγάζει η esp που είναι όντως κόπιες gibson είναι οι edwards και οι navigator...oι υπόλοιπες (eclipse, ltd) έχουν σαφή metal προσανατολισμό.... ???

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν είμαι, ευχαριστώ για την πρόσκληση  :)

 

Σε σχέση με τις ESP ltd πού βρίσκονται? Πιό πάνω? (δεν εννοώ αυτές τις ltd που κάνουν 200+ ευρώ αλλά αυτές που κάνουν 600+ ευρώ)...

 

Μάλλον είχε αυτούς τους μαγνήτες που λες

 

σίγουρα δηλαδή ήταν ένας SD στο bridge (που σπλιταρε κιόλας) και ένας EMG στο neck (ο οποίος απ'ότι κατάλαβα δεν ήταν active) αλλά δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη grassroots έβγαινε ανέκαθεν έτσι ή τους άλλαξε μαγνήτες ο πρώτος κάτοχος (ο πρώην κιθαρίστας των Nightfall) εσύ λογικά θα ξέρεις, ωραία κιθάρα για μεταλ δεν λέω αλλά ήταν BOLT-ON κιθάρα, καμμία σχέση με τον ήχο μιας gibby δηλαδή....

 

 

Κοιτα, συμφωνα με μια κοκκινη grassroots που ειχα παιξει που ειχε σχημα horizon αλλα ηταν bolt-on, σε σχεση με τις ltd των 600+ ευρω ειναι σχεδον στα ιδια επιπεδα, μαλλον λιγο πιο κατω απο τις ltd των 900 ευρω, παντως καπου εκει αναμεσα κυμαινονται ποιοτικα, προσωπικα σαν κιθαρα δε μου εκανε καμια ιδιαιτερη εντυπωση, ποιοτικα αρκετα κατω απο τις edwards. Αν θυμαμαι καλα αυτη που ειχα παιξει δεν ειχε SD απο μαμα, ισως να κανω και λαθος, δεν ξερω τι μαγνητες ακριβως ειχε αλλα ειχε αλλαξει τον bridge με εναν jb (το σπλιταρισμα το θυμαμαι κι εγω).

 

Απ'ότι κατάλαβα οι μόνες κιθαρες LP style που βγάζει η esp που είναι όντως κόπιες gibson είναι οι edwards και οι navigator...oι υπόλοιπες (eclipse, ltd) έχουν σαφή metal προσανατολισμό.... ???

 

Αυτο ακριβως ;) Επισης υπαρχουν και edwards eclipse --> http://cgi.ebay.com/Edwards-ESP-E-MA-110C-Eclipse-578-/180697035406?pt=Guitar&hash=item2a1261f28e :P Παντως επειδη εγω ηθελα το εντελως κλασσικο lp σχημα πηγα σε edwards και δεν το μετανιωσα καθολου, νιωθω σα να εχω παρει πανακριβη κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν παιδιά να σας ενημερώσω οτι την τετάρτη που μας πέρασε παρέλαβα την Faber LCC σε άσπρο χρώμα ( http://www.rock-gear.de/en/Guitar-Bass/Guitars/LP-models/Faber-LCC.html?listtype=search&searchparam=faber%20lcc ).

Η κιθάρα δυστυχώς μου ήρθε με σπασμένο τον επιλογέα μαγνητών και έχω ήδη παραγγείλει το αξεσουαρ απο το musica, κατα τα άλλα η κιθάρα έχει ικανοποιητικό φινίρισμα για τα λεφτά της, είναι βαριά κιθάρα (ειδικά για εμένα που έχω συνηθίσει σε τύπου strat φάσεις) άλλα δεν με κουράζει, το μπράτσο πολύ καλό όπως και οι μαγνήτες που έχουν πολύ γεμάτο ήχο χωρίς να είναι μουντός, τα κλειδιά αξιοπρεπή με βγάλανε με ένα κούρδισμα για πάνω απο 1 ώρα πρόβας!

Ευχαριστώ όσα παιδιά μοιράστηκαν τις απόψεις τους για αυτό το thread και με βοήθησαν, ειδικά το μέλος epikouris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου