Προς το περιεχόμενο

Εξω ζεστη, μεσα δοκιμες για Metal ηχο! θελω ΓΝΩΜΕΣ! :)


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οπως καθομουν σημερα που λετε, μουρχετε μια φλασια, πως τοσο καιρο που εχω τον ενισχυτη μου (Β52 ΑΤ100), δεν εχω δοκιμασει να γραψω με αυτον μεσω του line-out που εχει... Ακου πραγματα δηλαδη...  ;D  ;D

 

Οποτε συνεδεσα τον ενισχυτη με τo UX2 και αρχισα τις αλχημειες.

Θελω τα φωτα σας για το αν εχει potential ο ηχος, η να το παρατησω και να συνεχισω να γραφω με το POD.

 

Για οσους ενδιαφεροντε:

4 tracks συνολο, ηχογραφημενα με 2 διαφορετικες κιθαρες και 2 διαφορετικα σεταρισματα στον ενισχυτη (καναλια/eq)

 

Καμπινες απο το LeCab με καποια GuitarHack impulses, και τελος eq/comp.

 

Μπασσο εγραψα με κιθαρα και Pitch Shift μετα, 2 καναλια duplicate, το ενα dry με ΠΟΛΥ comp και eq, το αλλο τιγκα στη βρωμα :) με high και lo pass

 

Τελος τα τυμπανα ειναι Superior Drummer με το NY AVATAR kit, parallel compression και λιιιιγο reverb εκει που πρεπει.

 

Δεν ειναι η πιο καθαρη/καλη μιξη που εχω κανει ποτε, ουτε τα καλυτερα takes. Γενικα ειναι λιγο βιαστικη δουλεια αλλα θελω να δω αν αξιζει αυτο το setup.

 

Cheers :)

B52_Metal_test_with_SDX_AVATAR_2.mp3

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μια χαρά ωραιότατο είναι! Μου άρεσαν και τα τύμπανα (μου αρέσουν το compressed τύμπανα στο metal- ανεξάρτητα που στο track καταφανώς ακούγονται μη φυσικά – αλλά αυτό δεν με χάλασε καθόλου). Όγκος στις κιθάρες, καλό και το bass!

Άψογο home recording – well done!!!

Πάρε κανέναν  ανεμιστήρα.  

:P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ωραιότατο είναι! Μου άρεσαν και τα τύμπανα (μου αρέσουν το compressed τύμπανα στο metal- ανεξάρτητα που στο track καταφανώς ακούγονται μη φυσικά – αλλά αυτό δεν με χάλασε καθόλου). Όγκος στις κιθάρες, καλό και το bass!

Άψογο home recording – well done!!!

Πάρε κανέναν  ανεμιστήρα. 

:P :P

Thanks :)

 

Dont worry, εχω AirCondition. Αλλιως metal+ζεση δεν πανε καλα, πεζεις 5 λεπτα κιθαρα και ο ιδρωτας τρεχει κουβαδες  ;D ;D ;D

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Dont worry, εχω AirCondition.

 

Α! Εσύ είσαι updated!  ;D ;D :P

 

Πάντως αν είσαι σε χρόνια (ηλικία) όσα λέει στο profile σου, και τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου (παίξιμο/ προγραμματισμό  όλα τα όργανα/ σύνθεση/ ηχογράφηση) ….ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΑ!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Εσύ είσαι updated!  ;D ;D :P

 

Πάντως αν είσαι σε χρόνια (ηλικία) όσα λέει στο profile σου, και τα κάνεις όλα αυτά μόνος σου (παίξιμο/ προγραμματισμό  όλα τα όργανα/ σύνθεση/ ηχογράφηση) ….ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΑ!!!

 

 

Haha ναι, τοσο ειμαι  ;D ;D ;D. Νταξ, σε αυτη την ηλικια ο καθενας εχει τα χομπυ του, και αρκετους τονους κ@υλ@ς αλλα και ελευθερο χρονο για να ασχοληθει με τις ωρες με αυτα. Ε, προσθεσε και το γεγονος πως πλεον οι περισσοτερες πληροφοριες που χρειαζεσαι ειναι ενα google search μακρια, και με ενα pc, μια καρτα ηχου και μια κιθαρα μπορεις να κανεις μια ολοκληρωμενη παραγωγη και δεν φαινεται τοσο δυσκολο τελικα  ;)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε, προσθεσε και το γεγονος πως πλεον οι περισσοτερες πληροφοριες που χρειαζεσαι ειναι ενα google search μακρια, και με ενα pc, μια καρτα ηχου και μια κιθαρα μπορεις να κανεις μια ολοκληρωμενη παραγωγη και δεν φαινεται τοσο δυσκολο τελικα  ;)

Ούτε σκέφτονται όλοι έτσι, ούτε μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό που κάνεις…..ανεξαρτήτως ηλικίας μάλιστα. Πόσο μάλλον στην ηλικία σου……. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 tracks συνολο, ηχογραφημενα με 2 διαφορετικες κιθαρες και 2 διαφορετικα σεταρισματα στον ενισχυτη (καναλια/eq)

That's the key for metal guitars!!

Φυσικά και να συνεχίσεις φίλε μου.Άρτιος μεταλ ήχος για home παραγωγή!

 

PS:

Tell me more about pitch "shifter+guitar=bass".

Τι pitch shifter?Pre?Post?

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

That's the key for metal guitars!!

Φυσικά και να συνεχίσεις φίλε μου.Άρτιος μεταλ ήχος για home παραγωγή!

 

PS:

Tell me more about pitch "shifter+guitar=bass".

Τι pitch shifter?Pre?Post?

 

 

Θενξ μαν  :D :D

 

Επειδη εχω δανεισει το μπασακι μου σε εναν φιλο, τους τελευταιους 2-3 μηνες ηχογραφω μπασσο ως εξης: Πανω μαγνητης (EMG 60) στη Les Paul, το tone περιπου στη μεση, dry σημα κιθαρας στο cubase, και μετα με το ενσωματομενο Pitch Shifter του Cubase (Audio -> Process -> Pitch Shift). Ετσι καταληγω να εχω ενα dry σημα το οποιο με λιγο fiddling στο eq μοιαζει αρκετα με αυτο του μπασσου. Τωρα απο κει και περα το χειριζομαι αναλογα, ειτε duplicate και καθαρο/βρωμικο, ειτε amp simulation μεσω POD Farm. Ειναι αρκετα μπακαλικος τροπος να γραψεις μπασσο, αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι πιο ρεαλιστικο και πιο γρηγορο απο το να κατσεις να γραψεις midi μπασσο

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλός ήχος πολύ καλή μίξη πολύ καλό ρίφ!  ;)

Τα ντράμς δε μου άρεσαν ιδιέτερα αλλά άσχετο  :P

Συνέχισε τη καλή δουλειά και μόλις έχεις κάτι έτοιμο (πέραν των τέστ) θα περιμένουμε να σε απολαύσουμε!

Rock on  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου